Kalp kan pompaladığında arter çeperlerinde bir basınç oluşmaktadır. Sistolik kan basıncı, kalbin kasılıp organlara kan pompalaması sonucu arterlerdeki kanda oluşan basınçtır. Diyastolik kan basıncı ise, kalbin kasılmadan sonra gevşemesi sonucu arterlerde oluşan kan basıncıdır. Fakat genellikle, sistolik kan basıncına büyük tansiyon, diyastolik kan basıncına ise küçük tansiyon denilmektedir.

Sistolik kan basıncının 90-120 mm Hg ve diyastolik kan basıncının 60-80 mm Hg şeklinde olması normal değerlerdir ve o kişinin sağlıklı olduğunu gösterir. Yani sağlıklı tansiyon değerleri 120/80 şeklindedir (büyük tansiyon 120, küçük tansiyon 80).

130/80 değerlerinden yukarısı yüksek tansiyon yani hipertansiyon, 90/60 değerinden aşağısı ise, düşük tansiyon yani hipotansiyon şeklinde belirlenmiştir. Her ikisi de, kalp, beyin, böbrekler gibi organları olumsuz etkilemekte, doku ve organların oksijensiz ve besinsiz kalmasına neden olmaktadır.

Baş dönmesi, tembellik, halsizlik, bulantı, bayılma, konsantrasyon eksikliği, depresyon, bulanık görme, çarpıntı, susuzluk, nefes almada güçlük, soğukluk ve ciltte nemlilik gibi sorunlar, tansiyon düşmesinin belirtilerinden bazılarıdır.

Tansiyon düşmesinin nedenleri ise, uzun süreli yatak istirahatı, vücudun susuz kalması, stres, endişe, kan hacminde azalma, hamilelik, şiddetli enfeksiyonlar, nörolojik sorunlar, beslenme yetersizliği, şiddetli alerjik reaksiyonlar, endokrin hastalıkları ve kalp problemleri gibi sorunlardan oluşmaktadır.

Bunların dışında, beta bloker, alfa bloker, anti-depresan ilaçlar ve idrar söktürücü ilaçlar da, tansiyon düşmesine neden olabilmektedir.

Tansiyon Düşmesine Ne İyi Gelir?

Tansiyon düşmesine iyi gelen ve tansiyon değerlerinin normal, sağlıklı değerlerine ulaşmasına yardımcı olan, bazı doğal yöntemler aşağıda sıralandığı şekildedir;

1.Tuzlu Su

glass-wit-spoon-of-salt

Tuz tüketimi arttıkça, vücudun sıvı ihtiyacı ve sıvı alımı artmakta, böylece tansiyon yükselmektedir. Bundan dolayı, tansiyon düşmesi yaşandığında tuzlu su içmek faydalı olacaktır. Buna göre;

½ veya 1 tatlı kaşığı tuz ile 1 su bardağı ılık suyu, tuz iyice eriyinceye kadar karıştırın. Hazırlanan bu tuzlu suyu, tansiyon değerleri normale dönene kadar içebilirsiniz. Tansiyon değerleri normale döndüğünde tuzlu su içmeyiniz. Ya da kalp ve böbrek sorunlarınız varsa doktora danışmadan hareket etmeyiniz.

2.Zencefil

ginger_benefits

Zencefil hem tansiyon düşmesi hem de tansiyon yükselmesi tedavisinde etkilidir. Antioksidan bakımından zengin olan zencefil, tansiyon değerlerindeki dalgalanmaların önlenmesinde yardımcıdır. Ayrıca, anti-pıhtılaşma, anti-iltihap, anti-spazm ve kan dolaşımını düzenleyerek, kan akışını destekleyen birçok özelliğe sahip olan zencefil, tansiyon değerlerinin ideal şekilde olmasını sağlamaktadır. Bu durumda;

2 tatlı kaşığı rendelenmiş zencefili bir kaba ekleyin ve üzerine de 1 büyük fincan kaynamış su koyunuz. Ağzı kapalı şekilde 10-15 dakika boyunca demlemeye bırakınız. Daha sonra süzgüden geçirip çayını içiniz.

Eğer sürekli olarak tansiyon düşmesi yaşıyorsanız, zencefil çayını, tansiyonunuz normale dönene kadar günde 1-2 defa içebilirsiniz.

3.Meyan Kökü

liqourice

Meyan kökünün yapısında bulunan ve glycerrhizin adı verilen bileşen, meyan kökünün tadının şekerli olmasını ve steroide benzer şekilde hareket etmesini sağlamaktadır. Meyan kökü, aldosteron hormonu miktarını artırmaktadır. Bu hormon ise, vücuttaki sodyumu korumakta ve vücuttaki fazla potasyumu ortadan kaldırmaktadır. Bilindiği gibi sodyum, tansiyon değerlerinin yükselmesine yardımcı olmaktadır. Bundan dolayı meyan kökü, tansiyon düşmesine iyi gelmektedir. Meyan kökünü şu şekilde kullanabilirsiniz;

Kurutulmuş ya da toz halinde 1 tatlı kaşığı meyan kökünü bir kap içine koyun. Üzerine 1 büyük fincan sıcak su ekleyin. Yaklaşık 5-7 dakika kadar demledikten sonra süzün. Son olarak da, tansiyon değeriniz normale dönene kadar içiniz.

Sürekli olarak tansiyon düşmesi yaşıyorsanız, meyan kökü çayını her gün içebilirsiniz. Ya da, doktora danıştıktan sonra 400-500 miligramlık meyan kökü kapsüllerini düzenli olarak ve tansiyon değerleriniz normale dönene kadar kullanabilirsiniz.

NOT: Meyan kökü sodyum içeriğinden dolayı su tutmaya neden olmaktadır. Ayrıca, uzun süre kullanıldığında potasyum eksikliğine neden olmaktadır. Diğer yandan, diyabet veya kalp sorunu olan kişilerin, meyan kökü kullanmadan önce doktora danışmaları gerekmektedir.

4.Biberiye

diy-rosemary-beauty-recipes

Merkezi sinir sistemini düzenleyen biberiye, kan dolaşımını düzenlenmesini sağlamakta ve kan dolaşımını desteklemektedir. Biberiye otunu şu şekilde kullanabilirsiniz;

Çeyrek kase kurutulmuş biberiye yapraklarını cam kavanoz içerisine koyun. Sonra üzerine yarım kase zeytinyağı ekleyin ve yağın her tarafına yayıldığından emin olun. Kavanozun ağzını kapatın ve 2-3 gün boyunca güneş gören bir yerde tutun. Daha sonra içerisindeki yağı başka bir kavanoz içine süzün ve ağzını kapatın. Bu yağla göğüs bölgesine masaj yapın. Böylece, düşük tansiyon değerleri normale dönecektir.

Eğer, devamlı olarak tansiyon düşmesi yaşanıyorsa, günde bir defa 10 mililitrelik biberiye tentürü kullanabilir (doktora danıştıktan sonra) ya da 3-5 damla biberiye yağı kullanabilirsiniz.

5.Alıç

Hawthorn_berries_Postern_Hill_Savernake_Forest_-_geograph.org_.uk_-_325144

Bazı antioksidan türlerini içeren alıç, vücuttaki serbest radikallerin hasar vermesini önlemekte ve kalp hastalıklarına neden olmalarını engellemektedir. İçeriğinde bulunan ve oligomerik proanthocyanidin adı verilen bir antioksidan sayesinde alıç, damarların genişlemesini sağlayarak, kan dolaşımını daha etkin hale getirmektedir. Bundan dolayı alıç, tansiyon düşmesine de iyi gelmektedir. Buna göre;

1 tatlı kaşığı alıcı bir kaba koyun ve üzerine 1 büyük fincan kaynamış suyu ekleyin. Ağzı kapalı şekilde 10-15 dakika demledikten sonra süzgüden geçirin ve çayını için. Alıç yaprakları veya çiçeklerini de aynı şekilde kullanabilirsiniz.

6.Hint Sümbülü

Spikenard-Oil1

Alkaloid ve özel yağlar içeren Hint sümbülü, tansiyonun düzenlenmesine yardımcı olmakta ve düşük tansiyon değerinin yükselmesini sağlamaktadır. Buna göre;

 • Yarım tatlı kaşığı Hint sümbülü tozunu, bir tutam kafur ve bir tutam tarçını bir kap içine koyun. İyice karıştırın, macun haline getirin ve yiyin.
 • Ya da 3-4 çay kaşığı Hint sümbülü ile 1 kupa kaynamış suyu karıştırın. Ağzı kapalı şekilde 15-20 dakika demleyip süzdükten sonra çay olarak tüketin.

7.Gül Sardunya

dsc_0156a

Rahatlatıcı kokusu ile gül sardunya tansiyon değerlerini düzenlemektedir. Antiseptik, kanama durdurucu ve anti-depresan özellikleri sayesinde gül sardunya, adrenalin gibi bazı hormonları da düzenlemektedir. Afrika’da geleneksel olarak kullanılan gül sardunya, tansiyon düşmesi için de şifa kaynağıdır ve şu şekilde kullanılabilmektedir;

 • İlk olarak, gül sardunya bitkisini sakince koklayın ve düşük tansiyon değerinizin nasıl yükseldiğini görün. Günde 2 defa yapıldığında etkisini fark edeceksiniz.
 • Ya da 1-3 damla gül sardunya yağını bir pamuk bez üzerine dökün ve koklayın. Bu yağı banyo suyuna da ekleyebilirsiniz.

8.Anason

Star_Anise_Series_(4297746909)

Anason, yüksek tansiyona iyi gelmesi ile bilinmektedir ama aslında tansiyon düşüklüğüne iyi gelmektedir. Demir, kalsiyum, potasyum, manganez, bakır, magnezyum ve çinko gibi mineraller içeren anason, vücuttaki potasyum ve demir seviyesinin artmasını sağlamaktadır. Bundan dolayı da, tansiyon değerlerini yükseltmektedir. Ayrıca anason, B vitamin kompleksi içermektedir. Özellikle de B-12 vitamini veya folat eksikliği anemiye, anemi de tansiyon düşüklüğüne neden olmaktadır. Tansiyon düşüklüğü için anasonu şu şekilde kullanabilirsiniz;

 • Az miktar anasonu yiyecekler pişerken baharat olarak kullanabilirsiniz.
 • Ya da ekmek ve pastaların içerisine anason ekleyebilirsiniz.
 • Bir diğer şekilde, bir kap içindeki 1 tatlı kaşığı anasona 1 büyük fincan kaynamış suyu ekleyin ve 5-10 dakika demlemeye bıraktıktan sonra süzün. Daha sonra da bu çayı içiniz.

9.Aslan Kuyruğu

7483216874_5c314036f3_z

Aslan kuyruğu, alkaloid, flavonoid, kafeik asit ve tanen gibi bileşenler içermektedir. Kafeik asidin kafeinle bir ilgisi yoktur ve antioksidan özelliğe sahip olduğundan, yorgunluk giderici etki göstermektedir. Kalp ve sinir sağlığına faydalı olan aslan kuyruğu, tansiyon düşüklüğüne de iyi gelmektedir. Buna göre;

1 çorba kaşığı aslan kuyruğu otu ile 1 kupa kaynar suyu karıştırın. Ağzını kapatarak 15-20 dakika demledikten sonra süzün ve çayını için. Eğer devamlı olarak tansiyon düşüklüğü yaşanıyorsa bu çay düzenli olarak içilebilir.

10.Havuç Suyu

Fresh smoothie with carrots on a wooden table

Genellikle, güne bal eklenmiş taze havuç suyuyla başlamak, tansiyon düşüklüğüne iyi gelmektedir. Havuç suyu, kan dolaşımını desteklemekte ve tansiyon değerlerini düzenlemektedir. Bu durumda;

1 su bardağı edecek kadar havuç suyu sıkın ve içerisine 2 çorba kaşığı bal ekleyip, iyice karıştırın. Eğer kronik şekilde tansiyon düşüklüğü yaşıyorsanız, her sabah ve akşam aç karnına havuç suyu içebilirsiniz.

11.Fesleğen

basil

C vitamini, potasyum, magnezyum ve pantotenik asit bakımından zengin olan fesleğen tansiyonu düzenlemektedir. Bu durumda;

 • 10-15 adet taze fesleğen yaprağını ezin ve suyu çıkacak şekilde süzün. Üzerine çeyrek fincan su ekleyin ve iyice karıştırın. Bu şekilde sabahları aç karnına için.
 • Ya da 4-6 adet taze fesleğen yaprağını aç karnına ağzınızda çiğneyebilirsiniz.

12.Kuru Üzüm

432441-raisins

Düşük tansiyon için doğal şifa kaynağı olan kuru üzüm, adrenal bezlerin fonksiyonlarını desteklemekte ve tansiyon değerlerinin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Buna göre;

1 su bardağı suyu bir kap içine boşaltın ve 20-35 adet kuru üzümü de üzerine ekleyin. Bu şekilde tüm gece bekletin. Sabah, aç karnına ıslanmış olan bu üzümleri yiyin ve suyunu da için.

13.Kafeinli İçecekler

coffee_slide

Kafeinli içecekler tansiyonu etkili bir şekilde yükseltmektedir. Bazı uzmanlara göre kafein, damarların genişlemesine neden olan birtakım hormonları bloke etmektedir. Bir damar daralmaya başladığında ise, tansiyon hızlı bir şekilde yükselmektedir. Diğer bir teoriye göre ise, kafein adrenal bezler üzerinde çalışarak, daha fazla adrenalin üretilmesine neden olmakta ve böylece de tansiyon yükselmektedir. Buna göre;

 • Günde 2-3 fincan kahve içmek tansiyon düşmesine iyi gelmektedir. Kafein içeren diğer içecekler ise şu şekildedir;
  • Çikolatalı süt
  • Çay (özellikle de siyah çay)
  • Sıcak kakao
  • Soda (sade veya içerisine limon eklenmiş).

NOT: Çok fazla miktarda kafein tüketmek bazı kalp sorunlarına yol açabilmektedir. Uzmanlara göre güvenli kafein miktarı günde 400 miligramdır. Yani, gün içinde 4 fincandan fazla kahve tüketmeyiniz.

14.Su

shutterstock_146471507

Vücudumuz için hayati önem taşıyan su, tansiyon düşmesine de iyi gelmektedir. Tansiyon düşmesinin nedeni ise, vücuttaki damar içi sıvıların azalmasıdır. Genel olarak kan damarlarımızda, kan hücrelerinden ve serumdan oluşan bir alan vardır. Serumda ise, su, elektrolit ve kimyasallar bulunmaktadır. Fakat, damar içi sıvı alanlarında azalma meydana geldiğinde, tansiyon da düşmektedir. Bundan dolayı, düşük tansiyonun yükseltilmesi için, su, bitki çayları, meyve ve sebze suları ile su oranı yüksek meyveler faydalı olacaktır.

15.Diğer Doğal Çareler

BK97EW Goryeo Insam

Tansiyon düşüklüğüne iyi gelen diğer çareler ise şöyledir;

 • Ginseng
 • Sibirya ginsengi
 • Limon suyu
 • Badem ve süt