Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tansiyon Hastalığı

Tansiyon Hastalığına yakalanmış olan kişiler için bu durum sağlık açısından oldukça önem arz etmekte olup bu kişilerin daima gözetim altında tutulması gerekir. Tansiyon hastalığının birbirinden farklı birçok çeşidi bulunur. Bu hastalık genellikle yaşlıları etkiler. Bu nedenle de yaşlı bireylerin evlerinde ya da yanlarında bir tansiyon aleti olduğunu gözlemleriz. Tansiyonun düşüklüğü de yüksekliği de birey için büyük tehlike arz eder. Tansiyon kimi zaman bireylerin gözüne kimi zaman ise yüzüne vurur. Bu tür durumlar bireylerin zor anlar yaşamasına sebep olur.  Göze vuran tansiyon hastalığı bireyleri şaşı bırakabileceği gibi kör dahi edebilir.

Birden bire düşen tansiyon ve akut kan kayıpları bir kenara bırakıldığı zaman düşük tansiyon belirtileri gözükmeyen bir kişi tedavi edilmeyecek, bunun yerine tuz gibi bir takviye yiyecek ile tansiyonu arttırılacaktır. Ani tansiyon düşmeleri söz konusu olduğu zaman hastanın sırt üstü yatırılması gerekmekte olup ayakları da tavana doğru tutulmalıdır. Ani sıvı ya da kan kaybı olduğu takdirde ise acilen var olan kanamanın durdurulması ve damar yolunun açılması gerekir.

Tansiyonun genellikle belirli değerleri bulunur ve kan basıncını ifade eder. Normal değerleri bilinen tansiyon değerlerinin ne zaman aşağı düştüğü ne zaman yukarı çıktığı hesaplanabilir. 12/8 normal tansiyon iken, büyük 13,5 ve küçük 8,5’un üzerinde olması halinde hipertansiyon ortaya çıkar. Kalpte yer alan kanın atması, tansiyonu belirtir.

Tansiyon Türleri Nelerdir?

1. Hipotansiyon

Hipotansiyonun biraz önce bahsetmiş olduğumuz halini bir kenara bırakacak olursak ortostatik, nörokardiyojenik ve şok ile bağlantılı şiddetli olmak üzere üç farklı çeşidi bulunur.

Ortostatik Hipotansiyon

Oturma ya da yatma pozisyonunda duran bir kişinin ayağa kalkması ile birlikte tansiyonunun düştüğü bu durum, vücudun ani konum değiştirmelerine bağlı olarak kan akışının ve hızlı kan basıncının bir dengeye oturtulamadığı durumlarda ortaya çıkar. Ayağa kalkan bireylerin birkaç saniye ya da dakika içinde kendilerine gelmeleri mümkün. Bunun için dilerseniz oturabilir dilerseniz yatabilirsiniz. Tüm yaş gruplarında görülebilmekte olan bu hastalık genellikle yaşlı, zayıf ve sağlığı kötü olan kişilerde görülür. Postprandiyal ortostatik hipotansyion ise yemekten sonra aniden düşen kan basıncını işaret ederken genellikle yaşlılarda görülür.

Nörokardiyojenik Hipotansiyon

Uzun süre boyunca ayakta kalan ya da  tatsız, korkutucu ve üzücü durumlar ile karşı karşıya kalan kişilerde gözüken bu durum kan basıncının düşmesine sebep olur. Genellikle çocuk ve genç erişkinlerde görülen bu hastalık bireylerin bulantı hissetmesine ve solmasına neden olur.

Şoka Bağlı Şiddetli Hipotansiyon

Kan basıncının düşüklüğüne bağlı olarak böbrek, beyin ya da diğer hayati organlara yeterli kanın gitmediği durumlarda ortaya çıkan şok ciddi yanıklara, zehirlenmelere, infeksiyonlara, kan kaybına ve alerjik reaksiyonlara sebep olur. Hemen tedavi edilmediği takdirde bu hastalık ölümcül sonuçlara neden olur.

2. Hipertansiyon

Genellikle iki gruba ayrılan hipertansiyonun, ilk grubu hastalığın %95’ini oluştururken geriye kalan %5’i ikinci grubu oluşturur. Altta yatan hastalıklara primer yani birincil hipertansiyon adı verilirken salgı bezinde, tiroit bezinde ya da böbrek üstü bezinde ortaya çıkan bir hastalık ya da aort damarının darlaşması gibi durumlarda ortaya çıkan seconder yani ikincil hipertansiyon adı verilir. Bu hastalıkta, 40 ve 80 yaşları arasında olan kişilerde görülen ve birden fazla ilaç almasına rağmen sorunu devam eden kişiler bulunur.

Tansiyon Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

1. Hipotansiyon Neden Olur?

Ani kanamalar, aşırı terleme, şeker hastalıkları, Addison hastalığı, böbrek hastalığı, ishaller ve yanıklar gibi vücuttaki kan miktarının azalmasına sebep olan durumlar, kalp kapakçık bozukluğu, kalp yetmezliği, kalp tümörleri, kalp zarı iltihabı ve kalp kasında yabancı madde birikmesi gibi kalbin pompalama gücünü belirgin bir şekilde düşüren durumlar ile damar direncinin azaldığı durumlar tansiyon düşüklüğüne yani hipotansiyona neden olur.

2. Hipertansiyon Neden Olur?

Hipertansiyon stres, obezite, fazla tuz tüketimi, aile geçmişi, hareketsiz yaşam tarzı, şeker hastalığı, magnezyum, potasyum ve kalsiyum gibi elementlerin yetersiz alımı, böbrek üstü bezi tümörü, tiroit hastalıkları, aort darlıkları, böbreğe giden damarların tıkanması ve  genetik bozukluklar hastalığı tetikler. Doğum kontrol hapı ya da çeşitli ağrı kesici türleri de bu hastalığa neden olur. Yüksek kan basıncının mutlak surette kontrol altına alınması gerekir.

Tansiyon Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

1. Hipotansiyonun Belirtileri Nelerdir?

Göz kararması, bilinç kaybı ve baş dönmesi gibi belirtiler düşük tansiyonun göstergesi olup, bu tür durumlarda aşırı terleme ve yüzde solgunluk gibi etkilerin ortaya çıkması mümkün. Bu hastalığın tedavisini yapmadan önce nedenin tespiti gerekir. Birdenbire ortaya çıkan hipotansiyon durumunda hastanın ayakları yatırıldıktan sonra 45 derecelik açı ile kaldırılmalı ve nedene yönelik olarak hızlı bir şekilde tedavi yapılmalıdır. Var ise kanamanın durdurulması, damarın içine plazma ya da kan gibi sıvıların verilmesi gerekir.

2. Hipertansiyonun Belirtileri Nelerdir?

Ensesinde ve başında ağrı çeken, kulakları çınlayan, erken yorulan, çarpıntı ve sıkıntı hisseden kişilerde görülen yüksek tansiyon, ilerleyen dönemlerde organlarda meydana gelen zararlar sebebi ile çok daha ciddileşir. Aşırı tuz alımı, aile geçmişi, sigara, hareketsiz bir yaşam tarzı, doğum kontrol hapları gibi durumlar hipertansiyona sebep verebilir. Hipertansiyon da yüksek olan düşük tansiyon ise hastalığın seyri oldukça hızlı olur. Öyle ki bu durumun önlenmemesi halinde birey birkaç ay içinde hayatını kaybeder. Bu kişilerin tuz tüketiminden kaçınması gerekir.

Bu kişilerin gözetim altında tutulması gerekir. Bu hastalık nadiren tedavi edilemez. Bu hastalık sırasında kullanılacak olan ilaçlar kademeli bir şekilde kullanılır.

Tansiyon Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

1. Hipotansiyonun Tedavisi

Hipotansiyonun belirtilerine ve şiddetin bağlı olmak üzere yapılacak olan tedavisinde amaç kan basıncı normal seviyesine indirmek ve belirtileri hafifletmek olur. Hipotansiyona sebep olan şey altta yatan bir başka sebep olduğu için bu hastalığın tedavisi önem taşır. Sağlıklı bireylerde kendini göstermeyen düşük kan basıcı genellikle tedavi gerektirmeyen ve sorun olmayan bir hastalıktır. Bu hastalığın belirtilerine sahip olan kişilerin yatması ya da oturması gerekir. Ayakların kalp seviyesinin üzerinde olması da bu kişilere iyi gelir. Durumun düzelmemesi halinde doktora başvurmak gerekir.

Ortostatik Hipotansiyon Tedavisi

Alkolü azaltmanız, ayağa yavaş kalkmanız, potasyum, sodyum ve su içeren içecekleri tüketmeniz, postprandiyal ortostatik hipotansiyon hastalığına sahipseniz karbonhidrat tüketimini düşürün. Doktor görüşünde ilaç kullanın. Kompresyon çoraplarını kullanmadan önce doktor ile konuşun. Bu hastalığın tedavisinde midodrin ve fludrocortisone şeklinde ilaçlar kullanılır.

Nörokardiyojenik Hipotansiyon Tedavisi

Bu kişilerin uzun süre ayakta kalmaması, korkutucu, üzücü ya da tatsız durumlardan uzak durması gerekir. Bu kişilerin potasyum, sodyum ve su içeren içecekleri tüketmesi gerekir. Ayrıca tuz alımının doktor önerisi dahilinde yapılması gerekir.

Şoka Bağlı Şiddetli Hipotansiyon Tedavisi

Bu hastalık oldukça ciddi bir durumu teşkil ettiği için bu hastalığın belirtilerinin sezildiği anda bir an önce 112’nin aranması gerekir. Bu kişilerde kanın organlara akmasını sağlamak ve organ hasarının önüne geçmek gerekir. Ayrıca şoka neyin sebep olduğunu da bilmek oldukça önem taşır. Zira hastalığın tedavisi nedene bağlı olarak yapılır.

2. Hipertansiyonun Tedavisi

Bu hastalığın tedavisi sırasında kan basıncı 140/90 mm hg’nin altına düşürülmelidir. Böbrek yetersizliği, şeker hastalığı ya da organ hasarı olan kişilerin kan basıncının düşürülmesi gerekir. Bu hastalık için genellikle ilaç tedavisi uygulanacak olsa da hataların kilo kontrolüne dikkat etmesi, düzenli bir şekilde spor yapması, tuz alımını kısıtlaması gerekir.

Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalığın tedavisi de kişiye özel olmalıdır. Bu hastalığın tedavisinde kullanılacak olan tansiyon ilaçlarının zararlı olduğu ya da bağımlılık yaptığı düşünülmemeli, uzun süre boyunca düzenli bir şekilde ilaç kullanmanın ortaya çıkaracağı yan etkilerden kaçınmak doğru olmaz. Günümüzde bu hastalık için kullanılmakta olan ilaçlar aynı zamanda böbreklerin bozulmasını engeller ve kalp damar sistemini korur.

Dirençli Hipertansiyon Tedavisi

Dirençli hipertansiyon için kullanılmakta olan çeşitli yöntemler bulunur. Bunlardan biri şah damarı pil yöntemi olarak karşımıza çıkar. Kalp yetmezliği ileri seviyede olan kişiler için kullanılmakta olan bu pil aynı zamanda bu hastalık içinde kullanılır.

Şah damarı üzerine koyulan bu pil, göğüs kasının içine yerleştirilecek olan bir kabloya bağlı olan batarya sistemi ve bir adet uyarıcıdan oluşur. Kalp pilini takmaktan dahi daha kolay ve hızlı bir işlemdir. Basit bir cerrahi işlem sayesinde koyulabilen pil, kan basıncını yükselmesine tepki vererek parasempatik sistemi uyarır ve kan basıncının düşürülmesini sağlar. Bu pil her ne kadar yeteri kadar etkili olmasa da daima verilen uyarılar sayesinde kan basıncının düşürülmesi mümkün olur.

Bu hastalığın tedavisinde yani şah damarı pilinin takılmasında nefroloji, iç hastalıkları ve kardiyoloji bir arada çalışır. Daha sonra da kalp ve damar cerrahisi bölümü ameliyatı üstlenir. Bu işlem oldukça basit oluğu için hastalar aynı gün taburcu olabilir. Bir ay içinde etkin bir cevap alınabilen bu yöntem sayesinde uç organ hasarları önlenmiş, kan basıncı kontrol altına alınmış olur.

Hipertansiyon hastalarının, şah damarı pilinin takılmasının ardında dikkat etmesi gereken şeyler ise şu şekilde sıralanmış bulunuyor;

  • Düzenli egzersiz
  • Tuzlu ve yağlı yiyeceklerden uzak durmak
  • Doktor kontrolünde ilaç kullanmak
  • Tansiyonu günde iki kere ölçmek ve doktor ile iletişim halinde olmak
  • Rutin kontroller
  • Aşırı kiloların verilmesi
  • Şeker hastalığının kontrol altına alınması

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.