Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tansiyon İlaçları Ne Kadar Sürede Etki Gösterir? Nasıl Kullanılmalı?

Günümüzde her yaş grubunda insan açısından risk teşkil eden problemlerden biri de tansiyon düzensizliğidir. Tansiyon ile alakalı problemler, genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabileceği çeşitli çevresel etkenlere bağlı olarak da meydana gelebilir. Doktor tarafından yapılan tetkikler doğrultusunda hipertansiyon teşhisi konulan hastalar için uygun tedavi yöntemi ilaç kullanımı olacaktır. İlaç kullanımına genel olarak yüksek tansiyon probleminde ihtiyaç duyulmakla birlikte tansiyon düşüklüğünün de göz ardı edilmemesi gerekir.

Tansiyon Kaç Olursa İlaç Kullanılmalıdır?

tansiyon ölçümü

Kan basıncının 135/85 mmHg’den daha yüksek olması ve bu durumun ısrarlı bir şekilde devam etmesi mutlaka bir uzmana görünmeyi ve ilaca başlamayı gerektirir. Benzer şekilde kan basıncı seviyesi 120/80 mmHg’nin altında olması düşük tansiyon probleminin söz konusu olduğunu gösterir. Düşük tansiyonda genellikle ilaç önerilmez, tüketilen tuz miktarının artırılması, sık ve az yemek yenmesi gibi yaşam düzeninde değişiklikler yapılması tavsiye edilir.

Normal tansiyon değerleri hakkında detaylı bilgi için TIKLA!

Tansiyon hastalığının tedavisi kişiye özeldir, doktor hastanın sağlık durumuyla alakalı tüm verileri göz önünde bulundurarak ilaç kullanılmasını önerebilir. Kullanılacak ilacın dozu da yine doktor tarafından eldeki verilere göre belirlenecektir.

Tansiyon İlacı Kaç Saat Etki Eder?

Kan basıncı seviyesinin düzensiz bir şekilde seyretmesi doktor kontrolünde ilaç kullanmayı gerektirebilir. Son zamanlarda üretilen tansiyon ilaçlarının büyük bir kısmının etkisi 24 saat boyunca sürmektedir. Bu durumda ilacın kullanım zamanından bağımsız olarak bir gün boyunca tansiyon değerlerini dengede tutacağı söylemek mümkündür.

Bununla birlikte piyasadaki ilaçların bir kısmının etkisi ise 12-18 saat boyunca sürmektedir. Kullanılan ilacın dozuna da bağlı olarak değişen bu durumun neticesinde tansiyon ilacının hangi saatte alınırsa alınsın 12-24 saat boyunca etki göstereceği söylenebilir.

Tansiyon İlacı Sabah mı Akşam mı Alınmalıdır?

tansiyon ilacı

Tansiyon ilacını gece veya gündüz almış olmanın önemi, ilacın içeriğine ve kişide yarattığı etkiye göre değişmektedir. Bazı tansiyon ilaçları uykuyu getirir. Bu gibi durumlarda ilacın akşam alınması daha mantıklıdır.

12-18 saat aralığında etki eden ilaçların ise sabah ve akşam kullanılması önerilir. Bu durum da yine ilacın dozuna ya da içeriğine bağlı olarak değişebilir. En uygun kullanım şekli doktor tarafından belirlenip hastaya aktarılacaktır.

Tansiyon İlacı Fazla İçilirse Ne Olur?

Doktor tarafından belirlenen dozdan daha fazla ilaç kullanımı kan basıncı seviyesini gereğinden fazla düşürür. Bu durumda baygınlık, geçici bilinç kaybı gibi durumların meydana gelmesi olasıdır. Fakat ortaya çıkan problemlerle bunlarla sınırlı kalmayabilir. Uzman önerisi dışında ilaç kullanımı daha ciddi problemlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu nedenle günlük belirlenen dozun üzerine çıkılmaması gerekir.

Hangi Durumlarda Tansiyon İlacı Kullanılmamalı?

Tansiyon hastalığının tedavisi kişiye özel olduğu için bu konuyla alakalı net bir söylemde bulunmak doğru olmaz. Ancak kullanılan ilaç herhangi bir yan etki oluşturduysa ya da etki etmiyorsa her zaman için uzman kontrolünde farklı bir ilacın kullanıma geçilmesi ya da ilacın dozunun değiştirilmesi gerekebilir.

Tansiyon İlacı Nasıl Bırakılır?

tansiyon ilacı içen kadın

Hipertansiyon tedavisi için doktor önerisiyle ilaç kullanımına başlanmışsa ve tedavi erken fazda gerçekleşiyorsa zamanla doktor, ilacın dozunun azaltılmasını önerebilir. Fakat tansiyon probleminden muzdarip hastaların büyük bir çoğunluğu ömür boyu ilaç kullanmaktadır. Özellikle orta yaşın üzerindeki hastalar için tansiyon problemi kronik bir hal almıştır bu sebeple ilaç kullanımının kesilmemesi gerekir.

İlaç kullanımının yanı sıra tansiyon değerlerinin kontrol altında tutulabilmesi için tüketilen besinlere, güç içerisinde içilen su miktarına, uyku düzenine, kiloya ve hareketli yaşamaya dikkat edilmelidir. Özellikle tuz kullanımı sınırlamak ve sigara, alkol gibi alışkanlıklardan uzak durma kan basıncı seviyesinin önemli ölçüde dengede tutulabilmesini mümkün kılar. Yaşam düzeninde yapılacak bu gibi düzenlemeler her zaman için kalıcı çözüm değildir. Bazı durumlarda ilaç kullanımı kaçınılmaz olur. Eğer tansiyon problemi sıklıkla tekrarlamıyorsa ilaçsız bir hayat düzeninde tansiyon değerlerinin seyri incelenerek ilaç kullanımının bırakılması için birtakım çalışmalar yürütülebilir.

Tansiyona iyi gelen besinler nelerdir?

Kaynaklar:

Kaynak 1 

Kaynak 2 

Kaynak 3

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.