Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tansiyon Kaç Olduğunda Tehlikelidir? Ne Zaman İlaç Kullanılmalı?

Kalbin kan pompalaması esnasında oluşan basınca tansiyon adı verilir. Kalp atışı sırasında damarlarda oluşan olağan basınç olarak tanımlanan büyük tansiyon ile kalbin dinlenme durumundaki kan basıncını ifade eden küçük tansiyonun ideal aralıkta olmaması halinde çeşitli sağlık problemleri meydana gelebilir. Kanın damar duvarına yüksek düzeyde basınç yapması dolayısıyla yüksek tansiyon meydana gelir. Hipertansiyon olarak da nitelendirilen yüksek tansiyon, düşük tansiyona göre daha risklidir ve mutlaka hekim kontrolü altına alınmalıdır. Uzun süre belirti vermeden böbrek, akciğer, beyin ve kalp gibi çeşitli organlara zarar verebileceği için “sessiz düşman” olarak da bilinir. Ancak düşük tansiyon da yine baygınlık ve halsizlik gibi sağlık problemlerine yol açabileceği için ihmal edilmemelidir.

Tansiyon Değerleri Kaç Olmalıdır?

tansiyon ölçümü

Sağlıklı bir insanın büyük tansiyon değerinin 120-140 mmHg aralığında olması normaldir. Yüksek kan basıncı olarak da bilinen bu değerler, küçük tansiyonla birlikte değerlendirilir. Yani düşük veya yüksek tansiyon olarak açıklanabilmesi için ölçüm esnasında mutlaka küçük tansiyon değeri de baz alınmalıdır.

Küçük tansiyonun 80-90 mmHg aralığında olması normal olarak karşılanır. Yaşlılarda küçük tansiyon yüksek çıkabilir. Sağlığı tehdit edecek boyuta ulaştığında mutlaka doktor muayenesine ihtiyaç duyulur. Peki küçük tansiyon kaç olursa tehlikeli bir boyuta ulaşır? Küçük tansiyonun 60’dan küçük 100’den büyük olması sağlık açısından tehlikeli olabilir.

Tansiyon Kaç Olursa Düşüktür?

Vücuttaki kan basıncının düşük olması, “düşük tansiyon” olarak adlandırılır. Büyük tansiyonunun 9, küçük tansiyonun ise 6 olması durumunda düşük tansiyondan söz edilebilir. Eğer düşük tansiyon herhangi bir semptom veya belirtiye sebep olmuyorsa normal olarak kabul edilir ve hastanın tedavi edilmesine gerek görülmez. Ancak her ihtimale karşılık sık sık ölçüm yapılmalı ve değerler arasındaki farklılıklar analiz edilmelidir.

Tansiyon Kaça Düşerse Tehlikeli?

Bayılma, bulanık görme, yorgunluk ve mide bulantısı gibi belirtilerle kendini gösteren ve hipotansiyon olarak adlandırılan tansiyon düşüklüğü normalde kolayca tedavi edilmesi mümkün olan bir sağlık problemidir. Ancak bayılma nöbetleri artmışsa, sık sık baş dönmesi şikayetleri tekrarlıyorsa, yorgunluk ve güçsüzlük söz konusuysa düşük tansiyonun tehlikeli sonuçlar yaratabilme ihtimali akla getirilmelidir. Adrenal yetmezlik, guatr bezinin çok fazla çalışması, kan şekerinin düşmesi, kusma, ishal bulantı, böcek sokmaları, ilaç alerjileri ve demir eksikliği gibi daha pek çok etken tansiyonunun düşmesine neden olabilir.

Tansiyon Kaç Olursa Yüksektir?

tansiyon ölçümü

Tansiyon ölçümünün 140-100 mmHg değerden yüksek olması durumunda hipertansiyon rahatsızlığından söz edilebilir. Eğer büyük tansiyon 140’tan yüksekse, küçük tansiyon her ne değerde olursa olsun tansiyon yüksekliğinden bahsedilir. Küçük tansiyon 90’nın üzerindeyse, yine büyük tansiyonun hangi değerde olduğu önemli değildir. Yani sadece küçük tansiyonunun yüksek çıkması, hipertansiyondan bahsetmek için yeterlidir.

Tansiyon Kaç Olursa Beyin Kanaması Olur?

140-90 mmHg üzerindeki tansiyon ölçümleri, bazen beyin kanamasıyla sonuçlanabilir. Çünkü tansiyon yükseliği, kalp ve damarların yanı sıra beyin fonksiyonlarını da direkt olarak etkiler. Hatta bazı durumlarda beyin kanamasının yanı sıra felç gibi ciddi sağlık problemlerine de zemin hazırlayabilir.

Tansiyon Kaç Olursa İlaç Kullanılmalı?

kapsül ilaç

Tansiyon ölçümleri devamlı 135-80 mm/hg’den yüksekse kalıcı bir hipertansiyon rahatsızlığından bahsedilebilir. Ancak hastanın temkinli davranması için yine de beslenme değişikliklerini, stres/kaygı düzeyini ve uyku düzenini göz önünde bulundurması daha doğru olacaktır. Çünkü bazı hastalarda yaşam ve beslenme değişiklikleri tansiyon düzeyinde ani yükselmelere neden olabilir. Kısacası, 1-2 ölçüm sonucunda tansiyon değerlerinin yüksek çıkmasıyla doktor kontrolü olmadan direkt ilaca başvurmak doğru değildir. Alkolü-sigarayı bırakmak, spor ve egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek ve yeterli uyumak gibi davranışlarla yaşamsal alışkanlıkların düzene sokulmasıyla birlikte tansiyon değerleri normale dönebilir.

Büyük tansiyonu 140’ın, küçük tansiyonu ise 90’nın üzerinde olan 60 yaş üzeri hastalar, doktor muayenesinden geçmek kaydıyla tansiyon ilaçlarına başlamalıdırlar. Hipertansiyon, kronik bir hastalık olduğu için hastaların kullanmaları gereken ilaçlar konusun doktorlarının bilgisi dahilinde dikkatli davranmaları gerekir.

Yüksek tansiyon hastalarının pek çoğu, tansiyon ilaçları ne zaman alınmalı sorusunu merak eder. Hipertansiyon hastalarının kullandığı tansiyon ilaçlarının kullanım şekli ve dozu her hastada farklıdır. Ancak genel anlamda tüm tansiyon ilaçlarının kan pıhtılaştırıcı yan etkileri olduğu için mutlaka sabah aç karnına alınması tavsiye edilir.

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.