Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tansiyon Neden Düşer? Tansiyonu Ne Yükseltir?

Kanın damarlara yaptığı basınç tansiyon olarak ifade edilir. Kanın pompalanması sırasında meydana gelen basınç büyük tansiyon, durulduğu anda oluşan basınç ise küçük tansiyon değerini ortaya koyar. Sağlıklı insanlarda tansiyon değerlerinin belirli bir aralıkta olması beklenir. Büyük tansiyonun 120-130, küçük tansiyonun ise 70-90 aralığında seyretmesi halinde tansiyon probleminden bahsedilmez. Tansiyon değerleri sürekli olarak bu aralığın yukarısında olanlar yüksek tansiyon (hipertansiyon), altında olanlar ise düşük tansiyon (hipotansiyon) hastası olarak değerlendirilir. Her ne kadar yüksek tansiyon daha riskli durumlara neden olsa da düşük tansiyonun da belirli riskleri bulunur. Doktor tarafından düşük tansiyon, kalp ve damar hastalıklarının riskini azaltması dolayısıyla iyi bir tablo altında değerlendirilir. Yine de tansiyon düşüklüğüne bağlı birtakım sorunların ortaya çıkması halinde müdahale edilmesi şarttır.

Tansiyon Neden Düşer?

tansiyon ölçümü

Tansiyon düşüklüğünün altında yatan neden her insan için farklı olabilir. Kronik tansiyon düşüklüğünde bu nedenin araştırılması ve tedavinin bu nedenin üzerine yapılması gerekir. Peki büyük ve küçük tansiyon neden düşer?

1. Gebelik

Gebelik sırasında damarların genişlemesine bağlı olarak tansiyonun düşmesi normal kabul edilir. Gebeliğin ilk aylarında tansiyon düşmesi ile karşı karşıya kalınabileceği gibi daha çok son aylarda düşük tansiyon şikayeti artar.

2. Kan kaybı

İç veya dış kanamalara bağlı olarak dolaşım sistemindeki kan miktarının azalması da tansiyonu düşüren etkenler arasında bulunur. Genellikle kaza durumlarının arkasından bu tablo ortaya çıkar.

3. Alerji şoku

Gıda, ilaç, böcek ısırması ve diğer nedenlerden dolayı ortaya çıkan alerji durumlarında da tansiyonun düşmesi ile karşı karşıya kalınabilir. Bu gibi durumlarda hastanın acil tıbbi müdahale altına alınması gerekir.

4. Kalp hastalıkları

Kalbin kan pompalama yeteneğini olumsuz etkileyen kalp rahatsızlıkları tansiyon düşmesinin ardında yatan sebeplerden biri olabilir. Özellikle kalp yetmezliği ve kalp kapakçığı hastalıkları bunlar arasında yer alır. 

5. Kansızlık

Kansızlık nedeniyle yaşanan sorunlardan biri de tansiyonun düşük değerlerde seyretmesidir. Damarlarda yeteri kadar kanın dolaşmaması otomatik olarak tansiyonu düşürür. Beslenme biçimindeki bozukluklar da yeteri kadar kan üretiminin önüne geçerek doğrudan kansızlığa ve dolaylı olarak da tansiyonun düşmesine neden olur.

6.  Bazı ilaçlar

Bazı ilaçların yan etkileri tansiyon değerlerinin düşmesine sebep olabilir. Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar, depresyon ilaçları ve Viagra türü ilaçlar tansiyonun düşmesinde rol alabilirler. 

7. Dehidrasyon

Çeşitli nedenlere bağlı olarak vücudun su kaybetmesi halinde de tansiyon düşebilir. İshal, kusma, aşırı terleme, alkol alımı gibi nedenler bunların başında gelir. Su kaybının aşırı miktarlara yükselmesi durumunda ise yaşamı tehdit eden ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.Kan basıncı aşırı düşerse dokulara yeterli miktarda oksijen ulaşamaz ve ortaya hayati tehlike çıkar.

8. Tiroit ve böbrek üstü bezi hastalıkları

Tiroit ve böbrek üstü bezlerini etkileyen hastalıklar nedeniyle bu bezlerden salgılanan hormonların yeteri kadar salgılanamaması da tansiyonu düşürebilir. Bu hormonların salgılanmasındaki sorunlar kan şekerini düşürerek tansiyonun düşmesine neden olur. 

9. Ani pozisyon değişimi

Ayaktayken birden eğilince baş dönmesi sorununu birçok insan yaşar. Aynı şekilde otururken aniden ayağa kalkmak, birden uzanma pozisyonuna geçmek gibi hareketler de ani tansiyon düşmesine sebep olur.

Düşük Tansiyon Tanısı Nasıl Konulur?

Düşük tansiyon iki şekilde tanımlanır:

 • Ani oluşan tansiyon düşmesi
 • Belirli bir süre devam eden kronik tansiyon düşüklüğü

Ani tansiyon düşüklükleri:

 • Hemen hemen herkesin başına gelebilecek bir durumdur.

Kronik tansiyon düşüklüğü tanısı ise:

 • Ancak belirli bir süre yapılan gözlem sonucunda konulabilir.
 • Günün belirli saatlerinde aralıklı olarak alınan tansiyon değeri düzenli olarak kaydedilir.
 • Belirli bir süre bu ölçümler devam eder.
 • Tansiyonun bu tabloda sürekli düşük seyretmesi halinde gerekirse hasta ileri incelemelerin yapılması için yönlendirilir. Çünkü düşük tansiyon kendi başına bir rahatsızlık olabileceği gibi diğer hastalıkların belirtileri arasında da bulunur.

Tansiyon Düşünce Ne Yapılır?

Ani tansiyon düşmesi durumunda:

 • Öncelikle hastanın düşmesini engellemek önemlidir.
 • Hasta oturtulur ya da uzanması sağlanır.
 • Burada önemli olan kişinin kendisini nasıl daha rahat hissettiğidir.
 • Genel olarak hastayı uzatıp ayaklarını yukarı doğru kaldırarak kalp hizasına getirmek ve kan basıncını dengelemeye çalışmak en çok tercih edilen yöntemdir.
 • Bilinci kapalı olan hastaların ise doğrudan sağlık kuruluşlarından destek alması sağlanmalıdır.
 • Bu hastalara su içirilmesi, kendilerine gelmeleri için kolonya koklatılması zararlıdır.

Tansiyon Kaça Düşerse Ölüm Olur?

Büyük tansiyon değerinin küçük tansiyon değerine bakılmaksızın 100’un altına düşmesi, küçük tansiyon değerinin ise büyük tansiyon değerine bakılmaksızın 70’in altına düşmesi tansiyon düşüklüğü olarak tanımlanır. Bu değerler büyük için 80, küçük için 50 ve altı olduğu zaman ise hayati risk ortaya çıkar. Acilen tıbbi müdahale yapılması gerekir. 

Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir?

tuz

Tansiyon düşüklüğü, yaşamı tehdit edecek düzeyde devam ediyorsa ilaç kullanımı söz konusu olabilir. Kronik düşük tansiyon sorununa, beslenme düzenine yapılacak birtakım katkılar ile çare bulmak mümkündür.

1. Tuzlu ayran

Tansiyon düştüğünde nasıl normale çevrilir sorusunun en bilinen cevabı tuzlu ayran içmektir. Hamileler, böbrek ve kalp hastalığı olan kişiler haricindekiler tuzlu ayran ile tansiyonlarının normal bir seviyeye çıkmasını sağlayabilirler. Tuzun içerisinde bulunan sodyum kan basıncını yükselterek tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur.

2. Kahve

Kafein kullanımı engelleyen bir durum söz konusu olmadığı sürece tansiyonu yükseltmek için kahve, çikolata gibi kafein içeren yiyecek ve içeceklerden faydalanmak mümkündür. Genel sağlık kıstaslarına bakılarak kahve ve çikolata arasında seçim yapılabilir.

3. Badem veya badem sütü

Badem zengin bir potasyum kaynağıdır. Potasyum ise kan basıncını dengeleyen maddelerden birisidir. Bademin içeriğinde önemli miktarda sodyum bulunur. Düzenli olarak badem veya badem sütü tüketmek kan basıncını ve tansiyonu dengeler. 

4. Sıvı tüketimi

Düşük tansiyon sorunu olan hastalara özellikle bol miktarda sıvı tüketmeleri tavsiye edilir. Bu sıvıların başında ise su gelir. Özellikle terlemenin yoğun olduğu sıcak havalarda sıvı tüketimi artırılmalıdır. Soda, taze meyve suları gün içerisinde tüketilecek içecekler arasına eklenebilir.

5. Kuru meyve ve yemişler

Kan yapıcı özelliği olan kuru meyvelerin ve kuru yemişlerin düzenli olarak tüketilmesi kansızlık ile birlikte ortaya çıkan tansiyon düşmesi sorununun çözümlerinden birisidir. Ayrıca bu besinlerin bazılarının içerisinde bulunan potasyum, sodyum gibi maddeler kan basıncını düzenleme konusunda doğrudan etkilidir.

Faydalandığımız Kaynaklar:

Kaynak1

Kaynak2

Kaynak3

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.