Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tansiyon ve İlaçların Cinsel Hayata Nasıl Bir Etkisi Olur?

Öncelikle, yazının başında şunu önemle belirtmeliyiz; ereksiyon problemleri de dahil olmak üzere herhangi bir problem ya da yan etki yaşadığınızda hekiminize danışmadan, kendi kendinize kullandığınız ilaçlarınızı sakın bırakmayın. Birçok kişi, tansiyon ilaçlarını cinsel problemler yaşadığı için kendi kendine bırakmaya çalışıyor, hatta ereksiyon bozuklukları ve cinsel sorunlar yaşayacağı korkusuyla ilaca başlamayı dahi reddediyor. Halbuki hipertansiyonun bizzat kendisi, ilaçlardan daha çok erektil disfonksiyona neden olabiliyor.

Hipertansiyon:

 • Cinsel hayata olan olumsuz etkilerinin yanı sıra kalp krizine davetiye çıkaran,
 • Kalp ve böbrek yetmezliğini kolaylaştıran,
 • Gözde ve beyinde kanamalara sebep olabilen çok tehlikeli bir durumdur, her yaşta ve her zaman tehlike arz eden, önem verilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Hemen müdahale edilmeli ve tansiyon kabul edilebilir değerlere düşürülmelidir. Bunun için ilaç kullanmadan önce uygulanabilecek bazı yöntemler de mevcuttur.

Bunlara:

 • Eğer hastanın kilo problemi varsa fazla kiloların verilmesi, yürüyüş ve düzenli egzersiz yapılması, uykunun düzene sokulması, alkol ve sigara kullanımının sonlandırılması gibi yöntemler örnek olarak gösterilebilir.

Ancak ne yazık ki, bu yöntemler maalesef sadece çoğunlukla orta ve hafif derecede hipertansiyon hastaları için işe yarar.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, çoğu hastanın bu önerileri ciddiye almadığını veya bu tavsiyeleri hakkıyla uygulamadıkları için yeterince işe yaramadığını söylüyor. Böyle durumlarda da ilaç kullanma zorunluluğu doğuyor.

Tansiyon İlaçlarının Ereksiyona Etkisi

Cinsel fonksiyon bozuklukları alanında birçok çalışması bulunan Prof. Dr. Halim Hattat son yapılan araştırmalara göre, tansiyon ilaçlarının ereksiyon problemlerine yol açtığını ve cinsel hayatı olumsuz yönde etkilediğini belirtiyor.

Amerikan Geriatri Derneği tarafından yapılan bir çalışmaya göre, tansiyon ilacı kullanan 40 yaş üzeri erkeklerin %49’unda ereksiyon problemi yaşandığı sonucuna varılmış.

Prof. Dr. Halim Hattat’a göre:

 • Yüksek tansiyonun en önemli etkileri cinsel hayatta ortaya çıkıyor.
 • Hem yüksek tansiyon için kullanılan ilaçlar hem de hastalığın bizzat kendisi cinsel hayatı etkiliyor.
 • Çoğunlukla damar problemleri sonuncunda yaşanan ereksiyon olamama problemiyle karşılaşılsa da kimi hastalar tansiyonunun daha da yükseleceği ve başka sıkıntıların ortaya çıkacağı korkusuyla cinsellikten kaçınıyor. Buna psikolojik etmenler de eklenince cinsel hayat tansiyona bağlı olarak bozulmuş oluyor.

Damar sağlığını etkileyen her hastalık ve her tıbbi durum hastanın cinsel fonksiyonlarını etkiler. Tansiyon yükseldiğinde damarlarının duvarları zedelenir ve oluşan bu damar hasarı sebebiyle tüm vücutta kan akışı azalır. Buna bağlı olarak sertleşme için gereken kan akımı oluşmaz ve ereksiyon problemleri ortaya çıkar.

Prof. Dr. Halim Hattat:

 • Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçların bazılarının, özellikle beta bloker tipi ilaçların, sertleşme sorununa yol açabileceğini belirtiyor.
 • Ancak hekiminizin gerektiğinde ilacınızın dozunu, ilaç tipini veya kullanım şeklini değiştirerek ereksiyon güçlüğü gibi yan etkileri minimize edebileceğini ekliyor.

Prof. Dr. Sadi Güleç de bu konuyla ilgili benzer yaklaşımlarda bulunmakla birlikte farklı noktalara da parmak basıyor.

Prof. Dr. Sadi Güleç:

 • Tansiyon ilaçlarının erektil disfonksiyona yol açtığına dair karar verdirici nitelikte çalışma olmadığının altını çiziyor.
 • Birinci ve ikinci kuşak beta bloker tipi ilaçların genel kanı olarak sertleşme sorununa yol açtığı kabul edilse de üçüncü kuşak beta bloker tipi ilaçların erektil disfonksiyona neden olmadığını belirtiyor.
 • Hipertansiyon kılavuzlarına göre; yeni kuşak hipertansiyon ilaçlarının, eski kuşak ilaçlarla karşılaştırıldığında ereksiyona nötr etki ve hatta pozitif etki edeceği yönünde bilgiler olduğunu ve ilaç tipine göre bu durumun değiştiğini ve eski jeneresyon beta bloker ilaçlar kullanan hastalarda erekte problemlerin daha sık olduğunu söylüyor.

Sonuç olarak uzmanların görüşü:

 • Kesin olarak böyle bir veri olmadığı ancak çok farklı hipertansiyon ilaç tipleri ve jenerasyonları bulunduğundan ve her birinin etkileri değişkenlik göstereceğinden genel olarak böyle bir problem yaşandığı yönünde bilgiler olduğu fakat tansiyon ilaçlarının muhakkak sertleşme sorununa yol açacağı gibi bir kesin bulgu bulunmadığı şeklinde özetlenebilir.

Buna ek olarak:

 • Uzmanların ortak görüşleri uyarınca, ilaç kullanımıyla birlikte böyle bir problem yaşıyorsanız, kesinlikle hekiminize danışmanız ve size özel bir tedavi tipi oluşturulmasını talep etmeniz gerekir.

Tansiyon İlacı Kullanan Viagra Kullanabilir mi?

yatakta çift

Yine tekrarlayalım, tansiyon problemleri yaşıyorsanız asla doktorunuza danışmadan ereksiyon ilaçları kullanmamalısınız.

Ereksiyon ilaçlarının yan etkileri ile tansiyon ilaçlarının yan etkileri, çok fazla sayıda ve tipte olduklarından çeşitlilik gösterebilir. Ereksiyon ilaçlarını tansiyon ilaçlarınız ile birlikte kullanmadan önce mutlaka hekiminize danışmalısınız. Zira, ikisinin birlikte kullanımı her ikisinin de yan etkileri açısından çok tehlikeli olabilir. İlaçtan ilaca yan etkiler değişeceğinden ve ilaçların birbiriyle etkileşimi daha farklı sonuçlar ve yan etkiler doğurabileceğinden bu sorunun kesin ve net bir cevabı bulunmamakta olup, somut bir olaya göre yan etkiler değişecektir. Bunlara ek olarak, kişinin tıbbi geçmişi ve bunun gibi başka bir çok etmen de burada göz önüne alınmalıdır.

Her halükarda hekiminize danışmadan sertleşme ilaçları kullanmamanız gerekmekle birlikte kesinlikle bu ilaçları kullanamayacağınız anlamına taşıyan kesin bir ifadeden de söz edilemez. Prof. Dr Halim Hattat, bu konuyla ilgili tansiyonunuzun kontrol altında olması ve sağlıklı sınırlarda seyretmesi halinde bu ilaçları kullanabileceğinizi belirtiyor.

Cinsel İlişki Tansiyonu Düşürür mü?

Buna yanıt olarak:

 • Cinsel ilişki sırasında vücut birçok değişim geçirir, cinsel ilişki daha başlamadan, uyarılma ile birlikte kalp hızında ve tansiyonda hafif artış görülür.
 • Cinsel ilişki sırasında tansiyon biraz daha yükselir, orgazm öncesindeki son 15 saniyede en üst noktaya ulaşır ve cinsel ilişki bittikten sona kalp hızı ve tansiyon çabucak normale, ilişki öncesi haline döner.
 • Yani cinsel ilişki tansiyonunuzu düşürmez, aksine tansiyonunuzun geçici bir zaman zarfında yükselmesine sebep olur diyebiliriz.

Sonuç olarak:

 • Hipertansiyon hastalarının öncelikle doktorlarının tüm tavsiye ve önerilerine dikkat etmelerini ve uymalarını, yan etki korkusu veya cinsel hayatlarının kötü yönde etkileneceği ve hatta ereksiyon problemi yaşama korkusuyla ilaçlarını kullanmaktan kaçınmamalarını tavsiye ediyoruz.

Özellikle de hipertansiyon hastalarının kesin suretle hekimlerine danışmadan kendi başlarına ilaçlarını kullanmayı bırakmamaları gerekiyor.

Ereksiyon sorunu ya da diğer cinsel sorunlarınızı hekiminize çekinmeden iletin ve eğer bunun yanında başka ölümcül sağlık sorunları da yaşamak istemiyorsanız, hipertansiyon tedavinizi bu sebeplerle sekteye uğratmayın.

Son olarak şunu da eklemekte fayda var:

 • Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, cinsel hayatı etkilemeyen, cinsel güçte zayıflamaya yol açmayan pek çok tansiyon ilacı bulunduğunu unutmamanız ve ilacı tamamen bırakmak yerine daha uygun alternatif bir ilaca yönelmeniz gerektiğini önemle belirtiyor.

Faydalandığımız Kaynaklar:

Kaynak1

Kaynak2

Kaynak3

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.