Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tansiyona İyi Gelen Besinler

Tansiyon Nedir?

Tansiyon, kalbin iki hareketi olan kasılma ve gevşeme esnasında damar duvarına yaptığı basınca denir. Kasılma esnasında yaptığı basınç büyük tansiyon( sistolik basınç), gevşeme esnasında yaptığı basınca ise küçük tansiyon(diyastolik basınç) denir. Kan basıncının normal değerlerin üzerinde olmasına yüksek tansiyon tıptaki adı hipertansiyon, normal değerlerin altında olmasına düşük tansiyon tıptaki adına ise hipotansiyon denir.

Büyük tansiyonun normal değerleri için olması gereken en yüksek değer 140mmHg basıncı, küçük tansiyonun ise 90mmHg basıncıdır. Bu değerlerin üstüne çıkması hali yaşa, cinsiyete göre değişmekle birlikte olması gereken en yüksek değer 140/90 mmHg basıncıdır. Ve bu durum yüksek tansiyona doğru gidişin işaretidir.

Düşük tansiyonda tansiyon değerinin büyük tansiyonun 110mmHg’dan aşağı seviyelerde olması durumudur.bazı durumlarda büyük tansiyon normal küçük tansiyonun 50 mmHg olabilir. Bu durumda da tansiyonun düşük olduğunu söyleyebiliriz.

Yüksek tansiyona yol açan birçok hastalıkların yanında sebebi bilinmeyen durumlar çoğunluktadır. Kalbi besleyen damarların tıkanık olması durumu, kalp ve böbrek hastalıklarının yanı sıra stresli yaşam ve bozuk beslenme alışkanlıkları kişinin tansiyonunun yükselmesine sebep olabilmektedir. İstatistik verilerine bakıldığı zaman şunu görmekteyiz ki %15 hastalıklar tansiyonu yükseltirken %85 sebep bilinmiyor yani esansiyel hipertansiyon dediğimiz sebebi bilinmeyen yüksek tansiyon olarak karşımıza çıkıyor. Yüksek tansiyon tıbbi olarak ciddi risk taşımaktadır. İhmal edilen hastalık ciddi boyutlarda inme(felç), organ yetmezlikleri ve ölüme kadar götürebilmektedir.

Hastalıklara bağlı yüksek tansiyonun tedavisi kolaydır ancak strese bağlı yani sebebi bilinmeyen yüksek tansiyonun kontrolünün ciddi bir yaşam şekli olarak ele alınması gerekmektedir.

Düşük Tansiyon

Düşük tansiyon, birçok sağlık sorununun habercisi olarak yaşanıyor olabilir. Ancak tansiyonu kabul edilebilir değerlerin altında olan, bu durumda her hangi bir şikayet yaşamadan hayatını sürdüren kişiler de vardır.

Düşük tansiyonun vücut için bir sorun oluşturup oluşturmadığı yaşanan sinyallerden fark edilebilir. Mutlaka bir hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir. Özellikle baş dönmesi, göz kararması, halsizlik, sersemlik hali, soluk yüz gibi belirtiler tansiyonun düştüğüne işaret eden bulgular arasında yer alır. Bazen üzülünce, uzun süre aç kalınca tansiyon düşüklüğü yaşanabilir. Bu durumda tansiyonun neden düştüğü bilinebilir ve bu tip tansiyon düşüklüğü günlük hayatta herkesin başına gelebilir. Fakat tansiyon sürekli düşüyor ve sık sık belirtiler yaşanıyorsa bu durumun neden kaynaklandığı araştırılmalıdır.

Bu nedenle sık aralıklarla tekrarlayan tansiyon düşüklüğü mutlaka ciddiye alınarak uzman bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Tansiyon düşüklüğü her yaş grubu kişinin etkilenebileceği bir sorundur. Fakat belli bir yaş aralığında düşük tansiyona daha sık rastlanır. Tansiyon ilacı kullananlar, kalp rahatsızlığı olanlar, Parkinson hastaları da düşük tansiyondan ciddi anlamda etkilenebilir.

Düşük Tansiyon Nedenleri

Düşük tansiyona sıcak hava, stres, ya da uzun süre aç kalmak gibi etkenlerin yanı sıra, uzun saatler boyunca yatmak da geçici olarak tansiyon düşüklüğüne neden olabilir. Tansiyon düşüklüğü sersemlik hissine yol açıyorsa bu durum kullanılan ilaçlara ve susuz kalmaya bağlı olarak gerçekleşebilir.

  • Vücudun susuz kalması (az su içme, aşırı spor yapmak, sıcak çarpması ve ishal)
  • Yeterli beslenmeme
  • Hamilelik
  • Kullanılan bazı ilaçlar ( Tansiyon, kalp, antidepresan ve idrar söktürücü ilaçlar)
  • Stres, kaygı ve korku
  • Hormonal bozukluklar (diyabet, tiroid ve adrenal yetmezliği)
  • Kalp hastalıkları ( kalp kapakçığı problemi, kan damarı genişlemesi, kalp yetmezliği)
  • Kansızlık
  • Merkezi sinir sistemi hastalıkları ( Parkinson)
  • Ciddi enfeksiyonlar
  • Kanama ve kan kaybı yaşamak
  • Karaciğer hastalığı
  • Yeme bozukluğu

Düşük Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Düşük tansiyonun tedavisi tansiyona yol açan etkene göre değişebilir. Tansiyon kan kaybı nedeniyle ortaya çıkmışsa kaybedilen kanın yerine koyulması sorunu çözecektir. Sıvı alımını arttırarak, tuz alımı, dengeli beslenme ve tansiyon çıkaran ilaçların kullanımı gibi de tedavi yöntemleri vardır. Ayrıca düşük tansiyona iyi gelen yiyecekler ile de tansiyon kontrol altına alınabilir.

1.Kuru üzüm

kuru-uzum

Kuru üzüm, kan basıncını normale çevirmeye yardımcı olan en etkili çözümdür. Her gün birkaç kuru üzüm yenebilir.
– On ya da on beş tane kuru üzüm gecede suda ıslatılır. Ertesi sabah süzülür ve soğutulduktan sonra 1 bardak kadar içilir. Üzümler de yenir.

2. Fesleğen ve bal 

fft99_mf5300298

Fesleğen, düşün tansiyonun normal seviyelere çıkmasına yardımcı olan bir bitkidir.
– Yaklaşık on beş tane fesleğen yaprağı iyice yıkanır ve sonra bir elekten geçirilerek suyu sıkılır.
– Fesleğen yaprağı suyuna bir çorba kaşığı bal eklenir ve iyice karıştırılır. Bu karışımdan günde en az iki kez düşük kan basıncı normal seviyede tutmak için tüketilir.

3. Su Tüketimi

1392_4

Gün içerisinde sık sık su tüketilmesi tavsiye edilir. Organların düzgün çalışması ve hasar almaması için suya ihtiyacı vardır. Bazı durumlarda düşük kan basıncı aşırı ısınma ya da susuzluk tarafından tetiklenebilir.Günde 8-10 bardak yada daha fazla su tüketilmesi önerilir.

4. Uyurken başın konumunu yükseltmek

Yumuşak yastıklar ya da çok sert yastıklar kullanılmamalıdır. Orta dereceli yastıklar kullanılabilir. Düşük tansiyon söz konusu olduğunda kişinin 2 yastık kullanması ve başını uyurken yüksekte tutması önerilir. Bu duruş kan basıncı normale çevirerek kalbin yorulmasını engeller.

5. Ani hareketlerden kaçınmak

Aniden ayağa kalkmak ya da oturmak kan basıncının düşmesine neden olabilir. Kişi aniden ayağa kalktığında baş dönmesi ve göz kararması yaşayabilir. Bu durumu engellemek için daha yavaş hareket edilmesi önerilir.

6. Lif açısından zengin besinler

s-989f4d85028939fd36261c1e254649b4854d9c42

Kan şekeri kontrolü ve vücutta kolesterol düzeyi kontrolü için lif yönünden zengin gıdalar tüketilmesi gerekir. Havuç ve bezelye, hurma gibi gıdalar ya da muz ve hububatlar ile beslenilebilir. Lifli gıdalar tansiyonun düşmesini engeller.

7. Sodyum ve tuz tüketimi artırılabilir

Sodyum açısından zengin gıdalar tansiyonun çıkmasına neden olur. Düşük tansiyonlu kişilere bu nedenle tuzlu besinler önerilir. Tuzlu ayran bu nedenle tansiyon hastalarına tavsiye edilmektedir.

8. Badem ve süt

Badem ve süt düşük kan basıncını normal seviyelere çıkarmaya yardımcı olur.
– Bir avuç badem her sabah aç karna tüketilebilir.
– Alternatif olarak, 5 ya da 6 badem ezilir ve yarım bardak ılık yağsız süte eklenerek içilir.
– Baş dönmesi ve diğer düşük tansiyon belirtilerini de hafifletir.

9. Siyah kahve

black

Kahve bir uyarıcıdır. Ancak günde bir miktarda tüketildiğinde tansiyonun normale dönmesine yardımcı olur.
– Gün içerisinde 2 ya da en fazla 3 fincan siyah kahve tüketilebilir.
– Ancak kahve; diyabet ya da yüksek kolesterolden şikayetçi kişilere önerilmez. Bu hastalıkların belirtilerinin kötüleşmesine neden olabilir.
Düşük tansiyon hastalarının mutlaka bir doktora görünmeleri tavsiye edilir.

Yüksek Tansiyon

Yüksek Tansiyon Belirtileri

Hipertansiyonun belirtileri arasında;
. Ensede ağrı

. Baş dönmesi

. Baş ağrısı

. Çarpıntı

. Nefes darlığı gibi faktörler vardır.

Yüksek Tansiyon Nedenleri

Hastalığın nedenlerinin büyük bir kısmını genetik faktörler oluşturmaktadır. Bunlar;

 • Hormon rahatsızlıkları,
 • Böbrek rahatsızlıkları,
 • Şeker hastalığı,
 • Tiroit rahatsızlıkları,
 • Kolesterol rahatsızlıkları,
 • İştah kesici hapların tüketimi,
 • Kortizon hapları ve nefritler de hipertansiyon rahatsızlığını ortaya çıkaran faktörlerdendir.
 • Yaş,
 • Fazla kilo,
 • Aşırı miktarda tuz tüketimi,
 • Sigara ve alkol tüketimi,
 • Stres ve spor yapılmama gibi nedenlerdir.

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1. Limon

limon_diyeti

Kan damarlarını koruyan limon yüksek kan basıncı azaltarak tansiyonun dengelenmesini sağlar. Bunun yanında C vitamini açısından zengin olduğundan dolayı limon kalp sağlığı için faydalıdır.

Sabahları bir bardak suyun yarısı limon suyu olacak şekilde limon suyu tüketmeniz yüksek tansiyon tedavisine yardımcı olabilir.

2. Karpuz Çekirdekleri

Karpuz çekirdekleri kan damarlarını genişleten bir bileşik içerir. Aynı zamanda, böbrek işleyişini geliştirmeye yardımcı olur. Bu da kan basıncı seviyelerini azaltır .

Bir tatlı kaşığı kurutulmuş karpuz tohumu yemek yüksek tansiyon tedavisine katkıda bulunabilir. Lakin, uzun süre karpuz çekirdeği tüketmek sağlık açısından risklidir.

Kurutulmuş karpuz tohumu ve haşhaş tohumunu (Kus Kus) eşit miktarda karıştırın ve aç karnına ve akşam tekrar sabah bu karışımdan bir tatlı kaşığı alın.

3. Sarımsak

sarimsak_yuz_beni

Yapılan bir çok araştırma sarımsağın yüksek tansiyonu düşürdüğünü ortaya koymaktadır. Hem çiğnemek hem de pişirerek yemek yüksek tansiyonu sağlıklı seviyelerde tutmayı sağlar.

Günde bir veya iki diş sarımsak tüketmek yüksek tansiyona iyi gelir, bunun yanında akşamları sarımsaklı yoğurt veya cacık yardımcı olabilir.

4. Muz

s-ad0795c08ce3f2e68aa1773aded1357c9672e7df

Yüksek tansiyonu kontrol etmenin diğer bir yöntemi muz dur.Muz aynı zamanda sodyum etkisini azaltır ve potasyumu teşvik eder.

Düzenli olarak günde 1-2 tane muz yemek yüksek tansiyona iyi gelebilir.

5. Kereviz

kereviz

Kerevizde bulunan fotokimyasal yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olmanın yanında düzenli tüketildiğinde yüksek tansiyon hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Güne bir bardak kereviz sapı yemek yüksek tansiyon tedavisi yanında, kan damarları sağlığını ciddi anlamda korumaya yardımcı olabilir.

6. Hindistan Cevizi Suyu

Yüksek tansiyon sorunu olan kişiler sürekli sulu besin ve içecekler tüketmelidirler. Günde 8 ila 10 bardak tüketmeleri önerilir ki bu rakam sağlıklı insanlar için de geçerlidir.

Hindistan cevizi suyu yüksek tansiyonu düşürme noktasında çok etkilidir. Bunun yanında C vitamini açısından zengin olduğu için bir çok hastalığa yakalanma riskini azaltır.

7. Acı Biber

çok-acı-biber-yemenin-zararı-var-mı

Özellikle hafif hipertansiyon hastaları için acı biber faydalı olabilir. Bu arada kanda biriken trombositlerin  oluşumunu engelleyerek pürüzsüz kan akışını sağlar.

Bunun için özellikle acı biber tüketmeye gerek yok, yemeklerde düzenli olarak tüketilmesi bile yüksek tansiyona yakalanma riskinia azaltır.

8. Yabanmersini

Yabanmersini, çilek ve ahududu C vitamini, potasyum, besin lifi ve antioksidanlar bakımından çok zengindir. Bu özellikleri ile damarlarda plak oluşumunu riskini azaltırlar.

9. Portakal

Portakalın besin değeri oldukça yüksektir ve buna karşın kalorisi azdır. 326 mg potasyum içerirken hiç sodyum içermez. Bu sebeple tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilecek meyvelerin başında gelir.

10. Kayısı

taze_zilek_ve_kayese

Kayısı iyi bir potasyum ve A Vitamini kaynağıdır. Buna karşın çok az miktarda sodyum, doymuş yağ ve kolesterol içerir.

11. Soğan Suyu

Soğan ‘‘quercetin’’ adı verilen bir antioksidan varlığı ile yüksek tansiyona iyi gelmesini sağlamaktadır.

Yüksek tansiyon hastasıysanız güne bir orta boy çiğ soğan yemeye çalışın.

Bunun yanında bir hafta boyunca soğan suyu ve bal tüketim, yüksek tansiyona iyi gelir.

Bunların dışında bal ve çemenin yüksek tansiyona faydaları vardır.

12. Kakao

Kakaoda yüksek tansiyona iyi gelen diğer bir faktördür. Kakao çoğunlukla çikolata ve pastalar da yer aldığı için ve bunlar da kilo yapıcılar olduğundan dengeli tüketimine dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü aşırı kilo yüksek tansiyon nedenidir. Başvuracağınız bir beslenme uzmanı kontrolünde kilo kontrolünün sağlanması çok önemlidir. Unutmayalım ki fazla olan kilolarımızın her 10 kg kaybedilmesi tansiyon değerinin 1 derece aşağı düşmesi demektir.(örneğin 160 olan değerin 150 ye inmesini sağlar.)

Tansiyona İyi Gelen Bitkisel Tarifler

Melisa Çayı Tarifi

Malzemeler

– 6-7 yaprak melisa,
– Yarım tatlı kaşığı rezene tohumu,
– 2-3 adet papatya,
– 2-3 adet saplarıyla beraber maydanoz,
– Küçücük bir tutam biberiye

Hazırlanışı

Tüm malzemeler 1 bardak su içinde 1 dakika kadar kaynatılır ve 2-3 dakika demlenir. İçine 1 dilim ince limon katarak, tercihen şekersiz veya az şeker ilavesi ile ve günde 2-3 fincan içilebilir. Bu ölçüler yaklaşık bir bardak su için verilmiştir. Tercihen her seferinde yeni karışım hazırlanmalıdır.

Maydanoz Limon Kürü Tarifi

Malzemeler

* Maydanoz (Küçük köy maydanozları kullanılmalı)

* Sarımsak

* Limon

* 1 bardak su

Hazırlanışı

16 – 17 adet küçük maydanoz saplarıyla birlikte blenderin içine atılır. (Maydanozları kaynatmaya gerek yok, çiğ olarak kullanılmalı) Üzerine iki yemek kaşığı taze sıkılmış limon, bir diş sarımsak ve bir bardak su ilave edilir. Blender 1 dakika boyunca çalıştırılır ve karışım yeşil bir su haline gelir.

Uygulama

Her sabah aç karnına, kahvaltıdan 10 dakika önce içilmeli. Üç gün boyunca karışıma sarımsak ilave edilerek içilmeli. Ardından üç gün boyunca karışım, sarımsaksız bir şekilde uygulanmalı. Sonraki üç gün tekrar sarımsak kullanılarak içilmeye devam edilmeli. 9 günün sonunda 5 gün ara verilmeli. Sonra tekrar 9 gün aynı şekilde tekrarlanmalı, sonra tekrar 5 gün ara verilmeli. Yani 3 çarpı 9 gün, 27 gün boyunca kür uygulanmalı.

Yararları

* Yüksek tansiyon hastaları için şifalıdır.

* Yüksek tansiyonun kontrollü bir şekilde düşmesini sağlar.

* Damar sertliğini ortadan kaldırır.

* Kalp damarlarının içten yağlanmasını iyileştirir.

Uyarı: Tansiyonu düşüren meyve ve sebzeler yazısında yer alan bilgiler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. Hiç bir koşulda teşhis ve tedavi niteliği taşımaz ve bu amaçlarla kullanılmamalıdır. Tansiyonunuz yüksekse yemeniz ve yememeniz gereken gıdalar hakkında en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.