Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tarak Kemiği Kırığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Toplumda tarak kemiği olarak adlandırılan bu rahatsızlık tıp dilinde metatars kırıkları olarak geçer. Kırıklar pek çok nedenle meydana gelebilir. Düşme, dışarıdan darbe alma gibi nedenler bunlar arasında sayılabilir. Öncelikle bu yazıda sizlere tarak kemiğinin nerede oluğundan, kırık belirtilerinden ve tedavisi için hangi yollar izlenmesi gerektiğinden kısaca bahsedeceğiz.

Tarak Kemiği Nedir?

Tarak kemiği vücudumuzda el ve ayak bölgesinde bulunan kemiklerdir. Bunları teker teker inceleyecek olursak;

El Tarak Kemiği: İki elde de beşer tane bulunan kemiktir. Bu kemikler, elde bilek kemiklerinin parmağa doğru birleşen kısımlarında bulunur. Elde görülen kırık türüne boksör kırığı da denilen bir rahatsızlıktır. Bu kırıklar genellikle elin serçe parmağı ile tarak kemiğinin birleştiği kısımda oluşur. Boksör kırığı yumruk atmak eylemini gerçekleştirirken meydana gelebilir. Bu durum el kırığında en çok rastlanan kırık türüdür. Eğer el tarak kemiğinizde kırık olduğundan şüpheleniyorsanız belirtileri; ağrı, şişme, kızarma ve yanma hissidir. Kırıkları anlamak için tek çözüm röntgen çektirmektir.

Ayak Tarak Kemiği: Yine el kemiklerinde olduğu gibi ayak bölgesinde de beş adet tarak kemiği bulunur. Bu kemikler uzun ve incedir. Ayak tarak kemiğinde yaşın ilerlemesi ile birlikte iki tane daha kemik oluşur. Yani yetişkin bir insanda toplamda 7 adet tarak kemiği vardır. Baş parmak kısmında bulunan tarak kemiği diğer kemiklere göre daha kalın ve kısa boyludur. Bunun nedeni; kişinin vücut ağırlığının çoğunun bu bölgeye binmesidir.

Tarak Kemiği Kırıkları Neden Olur?

tarak kemiği kırığı tedavisi

 • Ayak yapısı; ayak kemiklerinin fazla kavisli ve yüksek olması nedeniyle vücut yükünün ayak tarak kemiklerine binmesine sebep olur.
 • Bilinçsiz spor yapımı; genellikle ısınmadan ve ani hareketlerle yapılan egzersizler kemiklerde ya da liflerde zedelenmeye yol açar.
 • Aşırı kilolu olmak; obezite sebebi ile kişinin kütlesel ağırlığı ayaklara çok baskı yapar. Bu nedenle artık ayaklar yük taşıyamaz hale gelir. Kemiklerde hem kırıklar hem şekil bozuklukları meydana gelir.
 • Ayakkabı seçimi; yanlış ayakkabı seçimleri ayaklarda birçok rahatsızlığa neden olur. Ayakkabının sıkması ve rahatsız olması sorunların temelinde yatar. Özellikle topuklu ayakkabı giyen kadınlarda tarak kemiği kırılmasına çok fazla rastlanır.
 • Sert bir yükün düşmesi.
 • Ayağın burkulması.
 • Düşme ya da ani bir hareket yapma sonucu kemiklerde kırılmalar oluşabilir.

Tarak Kemiği Kırılmasının Belirtileri Nelerdir?

 • Ayakta aşırı hassasiyet,
 • Şişlik,
 • Kızarıklık,
 • Ağrı ve sızlama,
 • Morarma,
 • Rahat hareket etme yetisini kaybetme,
 • Ayağın üzerine basamama gibi belirtileri bulunur. Aslında bu belirtilere bakıldığında diğer kırık türlerinde oluşan belirtilerden farksızdır.

Tarak Kemiğinde Kırık Teşhisi, Tanısı ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

tarak kemiği kırığı tedavisi

Eğer siz de yukarıdaki belirtilere sahipseniz ilk müdahale olarak bölgeye soğuk kompres yapabilirsiniz. Soğuk kompres tarak kemiğinde oluşacak şişliği en aza indirecektir. Daha sonra muayene olmak için hiç beklemeden acile gitmeniz gerekir. Kırıkların anlaşılması için kemikleri gösteren testler yapılması mecburidir. Bunun için doktor sizden röntgen testi ister. Çıkan sonuçlara göre doktor tedavinize başlar.

Vücutta oluşacak her türlü kırığın tedavisi çok önemlidir. Tarak kemiği kırığı bazen gözden kaçabilen bir kırık türüdür. Bu nedenle yanlış tedavi yöntemleri uygulanabilir. O yüzden teşhis aşamasında doktor çok özenli ve dikkatli olmalıdır. Ek olarak hasta da ağrının nasıl oluştuğunu ve yaşadığı belirtileri düzgün bir şekilde anlatmalıdır.

Kırık tedavisinde genellikle alçı yöntemi kullanılır. Alçı, kırığın büyüklüğüne göre yapılır. Tarak kemiği kırığında alçının 3-4 hafta boyunca durması gerekir. Kırıklar doğru bir şekilde kaynadı ise 6-8 hafta sonra kişi tam olarak iyileşme gösterir. Alçılı dönemde kişinin alçılı bölgeye baskı yapmaması ve dinlenmesi tedavi açısından çok mühimdir. Alçılı bölgeyi sabit tutmak ve kaymasını önlemek için sert ayakkabı kullanılabilir.

Yer değiştiren ve kaynamayan kırıkların tedavisinde cerrahi müdahale gerekir. Ameliyat sonrası kişi değnek ya da tekerli sandalye kullanarak hareket eder ve böylece bölgeye baskı uygulamaz. Bu süreç dört hafta sürer. Dört hafta sonrasında kişi fizik tedavi sürecine başlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.