Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tarçın Çayının Faydaları

Tarçın isimli ağacın kabuğundan elde edilmiş olan tarçın bir bütün ya da toz halinde bulunabilen, Cinnamonum verum bilimsel ismine sahip olan ve yüzden fazla türe sahip olan bir tür bitkidir. Cinnamonum verum haricinde kullanılmakta olan Cinnamonum aromaticum yani Çin Tarçını ve Cinnamonum Zeylanicu yani Seylan tarçını da yaygındır.

Tat ve kokular birbirine yakın olsa da Seylan çayının daha rafine olduğu, daha zor bulunduğu ve daha pahalı olduğu bilinir. Birçok hastalığın tedavisine yardımcı olması için kullanılan en eski baharatlardan biri olan tarçın ishal, sindirim sistemi bozuklukları ve adet öncesi ya da sonrasında meydana gelen ağrıların hafifletilmesinde kullanılır. Şeker hastalığı üzerinde de olumlu etkilere sahip olduğu görülen tarçının, mide rahatsızlıklarını hafiflettiği, mide kramplarına iyi geldiği, kan şekerini düzenlediği, kilo vermeye yardım ettiği, soğuk algınlığı belirtilerini azalttığı, anti bakteriyel özelliği ile birlikte enfeksiyonlara karşı koruduğu, menstrüel ağrıları azalttığı ve dolaşımı arttırdığı bilinir.

Tarçın Çayı Nasıl Yapılır?

Tarçın çayı yapmak isteyen kişilerin tarçın tozu ya da tarçın kabuğu kullanması gerekir. Tarçın kabuğundan yapılacak olan tarçın çayı için bir adet kabuğu birkaç parçaya bölmeniz ve yarım litre kadar kaynamış suyun içine atarak 10 dakika boyunca kapağı kapalı bir şekilde demlemeniz gerekir. Tarçın tozundan hazırlanacak olan tarçın çayı için 1 – 1,5 çay kaşığı kadar tarçın tozunu kaynar suyun içine koyduktan sonra 4 – 5 dakika kadar demlemeli ve ardından içmelisiniz.

Tarçın Çayının Faydaları Nelerdir?

1. Soğuk Algınlığı ve Gribe İyi Gelir

Tarçın çayı tıkanıklara, boğaz ağrılarına ve soğuk algınlığına iyi gelir. Tarçın çayı kış dönemi boyunca sık bir şekilde kullanılan ve soğukluk ile boğaz ağrıları konusunda iyi bir yardımcı olan bir baharat olarak anti bakteriyel özelliklere sahip olduğu için mikropları öldürerek bu tür faydalar sağlar. Çok fazla içilen tarçın çayı her ne kadar güçlü bir anti bakteriyel etki yaratacak olsa da katlanarak artan diğer etkileri olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle de tarçın çayının tüketimine dikkat edilmesi, dozajının da kaçırılmaması gerekir.

2. Hazımsızlık ve Mide Ağrısına İyi Gelir

Baş ağrıları ile birlikte gelen mide ağrıları, ishal, mide krampları ve kabızlık gibi sonuçlara yol açan hazımsızlık, genellikle sindirim problemlerinden dolayı ortaya çıkar. Virüs gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkabilecek olan bu durum bozulmuş ya da iyi bir şekilde pişirilmemiş olan bir yemek sebebiyle de kendini gösterebilir. Tarçının içerisinde yer alan ve bir antioksidan türü olan kateşin sayesinde mide rahatsızlıkları, hazımsızlık ve gaz konusunda kendinize bir şifa kaynağı bulmuş olursunuz. Tarçının gıda sindirimini desteklediği ve reflüye sebep olan mide asidini azalttığı Tarçın çayına eklenecek olan bal ile birlikte hidrojen peroksit etkisi artacak ve böylelikle en iyi sonuçları alacaksınız.

3. Ağrıları Rahatlatır

Bir fincan kadar tarçın çayı ile birlikte birçok farklı ağrılarınız hafifler. Castleman tarafından yapılmış olan araştırmalar bize gösteriyor ki tarçının içeriğinde yer alan ve doğal bir anestetik etkiye sahipmiş gibi davranan öjenol fibromiyaljin, artrit ve karın krampları sebebi ile ortaya çıkan döküntü ve ağrıları rahatlatır. Diş etleri ve diş ağrılarına da iyi gelen tarçın çayı mutlaka tüketilmelidir.

4. Hipertansiyona İyi Gelir

Aynı şekilde Castleman tarafından yapılmış olan araştırmalara göre öjenol sahip olduğu özellik ile birlikte hem kan basıncını düşürür hem de hipertansiyonu azaltır. Fakat tarçının hem hipertansiyon hem de kan basıncı üzerindeki etkisi tam olarak bilimsel bir şekilde açıklanmış değildir.

5. Parkinson ve Alzheimer Belirtilerine Yardımcı Olur

Tıp dünyasında Parkinson ve Alzheimer hastalıkları şu an için çözüm bulunamamış olan iki nörolojik vaka olarak karşımıza çıkar. Bu iki hastalığın günümüzde yapılan tedavisi belirtileri kontrol etme üzerine olur. İşte bu noktada tarçın çayı ile takviye elde edebilirsiniz. Nörolojik hastalıklardan dolayı sorunlar yaşayan kişiler bir önleyici olarak tarçın çayını düzenli bir şekilde tüketebilir. Alzheimer ve Parkinson hastalığının belirtilerinden muzdarip olan kişiler tarçının içeriğinde yer alan besin maddeleri sayesinde doğal bir önlem almış olurlar.

6. Diyabete İyi Gelir

Tip 2 diyabet hastalığını tamamen tedavi etmese de bu hastalığın yönetiminde oldukça büyük bir yardımcı olan tarçın çayı insülin ile benzer bir etkiye sahip olduğu söylenen bir baharattır. Tip 2 diyabet hastalığına sahip olan kişilerin kan şekeri düzeyini dengelemek için tarçın çayını günlük olarak tüketmesi mümkündür.

7. İltihaplanmaya Karşı Mücadele Eder

İltihap yani kronik inflamasyon zaman zaman tehlikeli olup, kanser, kalp hastalıkları, Alzheimer ve Parkinson gibi hayatı riske atan birçok hastalığa sebep olabilir. PCOS, IBS, diyabet, obezite ve kısırlık gibi hastalıklara da yol açabilen bu sorunlara karşı tarçın çayı kullanarak inflamasyonun zararlı etkilerine karşı savaş açabilirsiniz.

8. Ağızdaki Mikropları Öldürür

Tarçın çayı içerek ağızda oluşan mikropların uzaklaşmasını sağlayabilir böylelikle ağız sağlığınızı koruyabilirsiniz. Sahip olduğu anti bakteriyel ve dezenfekte özellikleri ile birlikte diş ve diş eti hastalıkları ile diş çürümelerine de iyi gelen tarçın çayı, ağzı sağlıklı ve temiz tutmak isteyen kişiler tarafından her gün bir fincan kadar tüketilebilir. Tarçın çayın bal ilave ederek de tüketebilirsiniz.

9. Hafızayı Geliştirir

Yapılan ibr araştırmaya göre beyin fonksiyonlarını geliştiren tarçın çayı aynı zamanda hafızayı da güçlendirir. Böylelikle insülin seviyesinin de düşmesini sağlayan tarçın çayını, hafızanızın geliştirmek istediğiniz takdirde mutlaka tüketmelisiniz.

10. Antioksidan Özelliklere Sahiptir

Antioksidan açısından zengin olan tarçından yapılan tarçın çayı sayesinde sağlığı tehdit etmekte olan birçok partiküle karşı önlem almış olursunuz. Böylelikle çeşitli kanser türlerine karşı da bir önlem almış olursunuz.

11. Kilo Vermeye Yardım Eder

Her ne kadar bilimsel olarak tam olarak ispatlanmış ve kabul edilmiş bir olgu olmasa da birçok insan tarafından kullanılan tarçın çayının vücut kütlesinde değişikliklere yol açtığı iddia edilir. Bununla birlikte yapılmış bazı araştırmaların bu durumun aksini gösteren bir etkiye sahip olduğu da gözlemlenmemiş bulunuyor. Tarçın çayı içerek metabolizmanız hızlanacak ve böylelikle kilo verebileceksiniz. Tarçın çayının kalorisi de düşük olduğu için kilo almaya sebep olan kan şekerini de düzenleyerek kilo vermenize yardımcı olur.

12. İrritabl Bağırsak Sendromuna Savaş Açar

Tarçın çayı irritabl bağırsak sendromuna yol açan bakterileri öldürerek midenin rahatlamasını sağlar. İrritabl bağırsak sendromu çoğu zaman oldukça rahatsız edici bir durum olarak karşımıza çıkar ve kişiyi ağır ve şişmiş hissettirir. Buna neden olan bağırsak sıkışması durumunun üstesinden gelmek isteyen kişilerin düzenli bir şekilde bir fincan kadar tarçın çayı içmesi olur.

13. Kalp Hastalıklarını Önler

Kan dolaşımını arttırdığı için kalp sağlığını da koruyan tarçın çayı tüketerek kalp hastalıkları gelişimine karşı bir dost bulmuş olursunuz. Tarçının içerisinde yer alan magnezyum oldukça fazla olduğu içi bağ dokularının da büyümesini sağlar. Aynı zamanda bağ dokularının bakımına da yardımcı olan tarçın çayını mutlaka tüketmeniz gerekir.

14. Kansere Karşı Korur

İçinde yer alan yüksek antioksidan seviyesi sayesinde vücudu kansere karşı koruyan tarçın çayını düzenli bir şekilde içerek kansere karşı bir önlem alabilirsiniz.

15. Mide Bulantısını Önler

Bir fincan tarçın çayının içine katacağınız zencefil ile birlikte mide bulantısının önüne geçebilirsiniz. Tarçın çayı, mide bulantısından muzdarip olan kişiler için oldukça büyük ve önemli bir yardımcıdır.

16. Öksürüğe İyi Gelir

Boğazı yumuşattığı ve tahrişleri rahatlattığı için tüketilen bir fincan sıcak tarçın çayı aynı zamanda balgam sorunu yaşayan kişilere de yardımcı olarak öksürüğü pasifize eder.

17. Kolesterolü Düşürür

Tarçın çayını içerek kolesterolü azaltmanız mümkün olur. Kolesterolün vücut tarafından emilmesine engel olacak liflere sahip olan tarçın çayı, kötü kolesterol ve LDL kolesterolü hedef alır. Tarçın çayını içen kişilerin atıştırmalık ya da yüksek kolesterol içeren içeceklere yönelmediği de tespit edilmiş bulunuyor.

Tarçın Çayının Zararları Nelerdir?

Tarçın çayı genellikle güvenilir bir içecek olarak karşımıza çıksa da aşırı duyarlı olan bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep verebilir. Bununla birlikte cilde uzun bir süre boyunca temas etmesi halinde de tahriş ve alerjiye sebep olur.

Tarçın çayının aşırı tüketilmesi halinde kusma, baş dönmesi ve mide bulantısına sebep olduğu da bilinir. Bununla birlikte kan inceltici özelliklere sahip olan tarçın çayının kan sulandırıcı bir ilaç tüketen kişiler tarafından kullanılmamasında fayda var. Zira bu tür bir durumda birbirlerinin etkilerini yok ederek kişinin sorun yaşamasına neden olur.

Hamilelik döneminde olan kişilerin tarçın çayını içmesi halinde rahim kasılmaları ile karşı karşıya olması mümkündür. Bu nedenle hamile olan kişilere tarçın çayı pek önerilmez. Bununla birlikte yeni doğum yapmış olan ve bebeğini emzirmekte olan kadınlara da tarçın çayı tavsiye edilmiyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.