Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tarçın Elmasının Faydaları

Tarçın elması, aslında kışın bile yaprak dökmeyen bir ağacın meyvesi olarak tanınır. Meyvenin dış görünüşü ise dikenli ve yeşildir. Meyvenin içi elma gibi beyaz ve çekirdeklidir. Aslında tarçın elmasının kabuğu acı tat verse de içerisindeki beyaz kısım yumuşak ve tatlımsıdır. Bu meyve daha çok ilaç yapımında kullanılır. Sadece içindeki beyaz kısmı değil, aynı zamanda kabuğu, yaprakları da aynı oranda yararlı olduğu bilinir. Hatta ağacının kabuğu kullanılarak çay bile yapılabiliyor.

Tarçın Elması (Graviola), tropik bölgelerde yetişen normal meyvelerden biraz farklıdır. Neden mi? Bu soruyu yazımızda detaylı olarak cevaplandıracağız. Tarçın elması diğer bir adıyla Graviola’nın ne olduğunu, ne işe yaradığını, nelere iyi geldiğini, nasıl tüketilmesi gerektiğini ayrıntılı bir şekilde yazımızdan öğrenebilirsiniz.

 

Tarçın Elmasının Faydaları Nelerdir?

Tarçın elması üzerinde defalarca araştırmalar yapılmış ve bu mucizevi meyvenin faydaları tek tek ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Gana’daki Akra Üniversitesi’nin yapmış olduğu bir çalışmaya göre guanabana meyvesi yani tarçın elması, prostat, meme kanseri başta olmak üzere 12 çeşit kanser türüne iyi geldiği kanıtlanmıştır. Enerji vermek, rahatlatmak, serinletmek, kan akışını hızlandırmak, metabolizmayı güçlendirmekle kalmayıp ağır hastalıkları da tedavi etmede bir numaralı bitkidir.

Tarçın Elması özellikle kanser tedavisinde kullanılan bir meyvedir. Graviola bitkisinde yani tarçın elmasında bulunan bazı kimyasalların yalnızca kanserli hücreleri keşfederek öldürdüğü araştırmalarca kanıtlanmıştır. Hatta ABD’de bir ilaç firması kanser ve tarçın elması ilişkisini yaklaşık 20 kez analiz edilerek kanıtlanmıştır. Bu sebeple insanlar tarafında özellikle tercih edilen meyveler arasında yerini almıştır. Tarçın elmasının faydalarını daha detaylı anlatacak olursak;

1. Kanser Tedavisinde Yardımcıdır

Tarçın elması özellikle kanser hastalıklarına çok iyi gelen meyve olarak da bilinir hatta ülkemizde elverişli ortam bulamadığı için yetiştirilemese de yurt dışında Brezilya, Kolombiya gibi tropik bölgelerden ithal edilir. Araştırmalara göre, tarçın elması, kemoterapi ilaçlarının 10 katı gücünde etkili ve kemoterapi ilaçlarının gösterdiği yan etkiyi yaşatmadığı söyleniyor. Araştırmanın detayında ise şunlar vardır: bu meyvenin kanserli hücrelerin çoğalmasını engellemekte, kanser hastalığının ilerlemesini durdurur. Özellikle meme kanseri, kolon kanseri, pankreas kanseri, akciğer kanseri ve bunun gibi toplamda 12 çeşit kanserin tedavisinde ön plana çıkıyor.

2. Kemoterapinin Etkilerini Azaltır

Kemoterapide olduğu gibi kanserli hücrelerin yanında sağlıklı hücreleri öldürmüyor. Ayrıca kemoterapi sonrası görülen mide bulantısı, saç dökülmesi gibi yan etkilerin hiçbiri tarçın elması sonrası yaşanmadığını kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmalara göre, kemoterapi ilaçlarına oranla 10.000 kat daha etkili bir doğal ilaç olduğu görülmüştür.

3. Meme Kanserine Sebep Olan Genleri Pasif Hale Getirir

Yapılan araştırmalarca kanıtlanan; tarçın elmasının meme kanserine sebep olan genleri pasif hale getirdiğidir. Kanserli hücrelerin yayılımını durdurarak kısa sürede toparlanmanızı sağlar. İnsanlar kimyasal içerik olan ilaçları kullanmak istemezler çünkü bazı yan etkilerinin farkındadırlar bu yüzden kanser gibi ciddi sağlık sorunlarında bile bu kimyasalları almakta çekimserlik gösterirler. Bu sebeple tarçın elması gibi daha birçok meyvenin keşfedilmemiş birçok yönü olduğunu düşünerek mutlaka meyve tüketmenizde yarar vardır. Faydası kanıtlanmış olan bu tarçın elmasının meme kanserinden korunmak için doğal tedavi açısından tüketmenizde fayda vardır.

4. Solunum Yolu Hastalıklarının Tedavisinde Kullanılır

Tarçın elması birçok faydasının yanı sıra; öksürük, astım gibi üst solunum yolları rahatsızlıklarına da iyi geliyor. Bu meyveden yeterli miktarda tüketerek üst solunum yolları hastalıklarına yakalanma ihtimalinizi azaltabilir ve kendinizi çok daha canlı hissedebilirsiniz.

5. Romatizma ve Tansiyon Hastalarının Tedavisinde Yardımcıdır

Tarçın elması yani guanabana bitkisinin yaprakları aynı zamanda romatizma, tansiyon, bağırsak enfeksiyonları gibi şikayetlere de iyi gelir.

6. Sakinleştirici Özelliğe Sahiptir

Stres ne yazık ki çağımızın vebası haline gelmiştir. Günlük hayatın telaşesi ve bunun yanı sıra beklenmedik olayları stresin temel sebebidir. Sakinleştirici özelliği de gösteren tarçın elması stresin etkilerini azaltmak için bitki çayı olarak tüketilebilir.

7. Sindirime Yardımcıdır


Bu meyve aynı zamanda bağırsaklara da iyi gelir, özellikle parazitleri düşürerek hazmetme rahatsızlıklarını ortadan kaldırır. Bu meyveyi tüketerek sizler de bağışıklık sisteminizi  düzenleyip, güne canlı bir şekilde başlayabilirsiniz.

8. Raşitizm Tedavisinde Kullanılır

Bir tür kemik hastalığı olan raşitizm de tarçın elması tüketiminin hastalara iyi geldiği bilinir.

9. Ateş Düşürücü Özelliğe Sahiptir

Tarçın elması yani guanabana bitkisinin suyu kaynatılarak ateş düşürücü olarak da kullanılabilir. Vücut ısısının yükselmesi çok tehlikeli bir boyuta gelerek havale ve felç gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Özellikle küçük çocuklarda sıklıkla yaşanan ateşlenme bitkinin suyu ile vücutlarını silmeniz halinde azalacaktır.

10. Evcil Hayvanların Temizliğinde Etkilidir

Tarçın elmasından elde ettiğiniz suyu evde beslediğiniz hayvanların bit ve pire oluşumunu engellemek için de kullanabilirsiniz.

11. Kulak Burun Boğaz İltihaplarının Tedavisine Yardımcı Olur

Bu meyve aynı zamanda kulak burun, boğaz iltihaplanmaları ya da geniz akıntısı gibi rahatsızlıkları önlemede kullanılabilir. Bu meyve gördüğünüz gibi o kadar mucizevi bir bitkidir ki deva vermediği hastalık yok denilebilir.

12. Kan Basıncını Dengeler

Bütün bu faydalarının dışında ayrıca tansiyonu düzenleyici etkisi de vardır. Vücut dengesini koruyarak, kan basıncınızı dengeler.

13. Ödem Atılmasını Sağlar

Bu meyve sizi diyet yaparken de yalnız bırakmayacaktır. İçerdiği antioksidanlar sayesinde zayıflamanıza ve ödemlerinizi atmanıza yardımcı olur.

Tarçın Elmasının Zararları Nelerdir?

Peki bu kadar faydası olan bir besinin zararları var mıdır?

Bu meyveyi tüketirken dikkat etmeniz gereken birkaç şey olabilir. Örneğin bu meyveyi aşırı tüketirseniz, bazı nörolojik problemlere sebebiyet verebilir. Bu yüzden aşırıya kaçmamanızda fayda vardır. Tarçın elmasının piyasada hapları da vardır, bu hapları tüketmeden evvel mutlaka bir doktora danışmalısınız. Kısaca, bol bol meyve ve de özellikle tarçın elması tüketmenizde oldukça fayda vardır. Unutmayın, hayat kısa ama yaşadıklarınız değerlidir. Yaşadıklarınıza daha çok değer katabilmeniz umuduyla!

Tarçın Elmasının Kullanım Alanları Nelerdir?

Gıda alanlarında kullanımına ek olarak, tarçın elması tıbbi alanlarda da kullanılır. Daha çok Amerika kıtasında yetişen bu meyve özellikle tropik alanları tercih eder. Rüzgar, yağmur, kar, fırtına demeden dalında sapasağlam durabilen bu meyve daha çok ekim-ocak ayları arasında çiçek açar. Ağaç boyları çok uzun olmayan bu meyvenin yaprakları geniş, parlak ve oldukça yeşildir. Tat olarak ise biraz ekşimsi bir tadı vardır. Halk tarafından genelde içecek, şeker, marmelat, reçel yapımında kullanılan bu meyve bir enerji kaynağı olarak da bilinir.

Genelde Hint ayvasına benzetilen bu meyve, oldukça sulu ve özellikle yaz aylarında serinleten bir meyvedir. Her ne kadar tropik bir meyve olsa da kuraklığa karşı da dirençli bir meyvedir. Tarçın elması; C, B vitaminleri, magnezyum, potasyum fosfor, çinko gibi mineralleri de içeren tam bir vitamin ve mineral deposu görevi gören bir meyvedir. İçerdiği antioksidanlar sayesinde vücut dengesini korur ve hastalık riskleri de azaltır.

Tarçın Elması Nasıl Tüketilir?

Tarçın elmasının ağaçtaki yapraklarını çiğ bir şekilde koparıp çiğneyebilirsiniz.

Dilerseniz meyvesini doğrudan tüketebilirsiniz.

Hatta size önerimiz bu meyvenin suyunu içmenizdir. Tabi bu konuda aşırıya kaçmamanızda fayda vardır.

Tarçın elması suyunu; sabah, öğle ve akşam aç karnına içmekte fayda vardır. Aynı şekilde meyvesini tüketmek istiyorsanız sabah, öğle ve akşamları aç karnına tüketmek sizler için en doğrusu olacaktır.

Piyasada tarçın elmasının çayları da bulunur, fakat tarçın elmasının meyvesini doğrudan tüketmeniz daha faydalı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.