Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Taşikardi Hastalığı

Her insanın bir kalp atım sayısı vardır ve bu sayının 60’tan az olması durumunda bazı hastalıklar ortaya çıkar. Kalbin 60’tan az bir sayıda atması durumunda bradikardi, 100’ün üzerinde atması ise taşikardi sağlık sorununun ortaya çıkmasına neden olur. Kalbin atış hızını azaltan ya da çoğaltan birçok çevresel faktör bulunur. Kalp hızının yavaşlaması durumuna pek az rastlanılsa da taşikardi hastalığına sık rastlanır.

Taşikardi Hastalığı Nedir?

Kalbin içerisinde uyarı üretmekle görevli olan sinüs düğümü adı verilen bir merkez bulunur. Eğer kalp normal bir ritimle atarsa, bradikardik ya da taşikardik olarak da atsa, ilk uyarı bu noktadan tüm vücuda gönderilir. Sinüs düğümünden çıkan bu uyarı eğer çıkmazsa kalp içerisinde başka noktalardan elektrik uyarısı çıkması durumuna da aritmi adı verilir.

Taşikardi Hastalığı Neden Olur?

Taşikardi hastalığı herhangi bir hastalığa bağlı olarak ya da direkt olarak kalple ilgili olarak da ortaya çıkabilir. Vücudun oksijen ve kan ihtiyacının çoğaldığı egzersizlerden yaptığınız zaman, kalp zorlanır ve kalp atışları hızlanır ve fizyolojik olarak taşikardi hastalığı ortaya çıkar. Vücudun, kan ve oksijen ihtiyacının arttığı durumlarda da taşikardi hastalığı meydana gelir. Kansızlık, korku, ateş ve tiroit bezinin çok fazla çalışması gibi sağlık sorunlarında da taşikardi hastalığı oluşur. Bu sağlık sorunlarının dışında direkt olarak kalple bağlantılı olan taşikardi hastalığının türleri de var. Taşikardi hastalığı 30 saniyeden daha fazla sürse dahi sürekli taşikardi olarak nitelendirilir. Taşikardi hastalığı 30 saniyeden daha az sürüyorsa ve bazen normale dönüyorsa, süreksiz taşikardi hastalığı ortaya çıkar. Direkt olarak kalple bağlantılı olan taşikardi sağlık sorunu arada bir nöbet şeklinde oluşur. Birkaç saniye sürebileceği gibi, saatlerce ya da günlerce sürebilir. Taşikardi hastalığının kalpte bulunan kulakçıklardan ya da karıncıklardan oluştuğu da görülür. En riskli olan taşikardi karıncıktan kaynaklanan bir türü olan ventüküler taşikardi hastalığıdır. Bu tür taşikardi hastalığında anında müdahale etmek gerekir, aksi halde hayati bir tehlike ortaya çıkabilir.

Taşikardi Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Taşikardi belirtileri daha çok kişiden kişiye ve hastalığın sebebine göre faklılıklar oluşabilir. Bu hastalığın belirtileri; çarpıntı, yorgunluk, halsizlik, bayılma, göğüs ağrısı, nefes darlığı, göz kararması, ilerleyen yaşlarda ani düşmeler şeklinde görülebilir. Taşikardi hastalığında bazen kalp durması ve buna bağlı olarak ani ölüm gerçekleşebilir. Taşikardi hastalığında bulunan belirtilerin şiddeti hastalığın hangi aşamada olduğuna göre değişiklik gösterir. Taşikardi hastalığının en önemli belirtisi nabzın çok yüksek olmasıdır Hasta kendisini sürekli olarak yorgun ve halsiz hisseder. Bunun sebebini bir türlü bulamaz. Bu belirtiler dışında ise daha çok baş dönmesi, göğüs ağrısı ve baygınlık oluşabilir. Alkol ve sigara kullanımı, stres, kafeinli içecekler de taşikardi hastalığına neden olan durumlar arasında yer alır. Bu tür durumlar taşikardi hastalığın belirtilerini daha belirgin bir hale getirmesine yardımcı olur.

Taşikardi Hastalığının Tedavisi

Taşikardı hastalığının belirtilerine sahip olan ve bu durumdan şüphelenen kişilerin mutlaka doktora başvurması gerekir. Hastanın belirtilerine bağlı olarak muayene sonrası tetkik ve tahlil istenebilir. EKG yaptırılması gereken tetkiklerin başında gelir. 24 saat boyunca kalp ritmini ölçen bir cihazla hasta incelenir. Daha uzun süreli kalp ritim kayıtları için farklı bir cihaz kullanılır. Aynı zamanda doktorun hastadan istediği kan testleriyle, kanın mineral seviyesi, tiroit hormonları ve kan sayımları değerlerine bakılır. Doktorun gerekli görmesi durumlarda, taşikardi hastasının efor durumuna bakılır ve daha sonra hastaya bazı efor testleri uygulanır. Hastalara taşikardi hastalığı teşhisinin erken konulması ve erken bir zamanda tedaviye başlanması önem arz eder. Çünkü uzun süre hiçbir şekilde belirtisi olmayan taşikardi hastalığında zaman içerisinde, vücutta geriye dönülmez hasara sebep olur. Bu nedenle çarpıntı gibi bir şikayetiniz olursa vakit kaybetmeden mutlaka bir doktora başvurun.

Taşikardi hastalığının tedavisi aritminin cinsine ve önem derecesine göre farklılık gösterir. Eğer taşikardi hastalığı farklı bir sebepten dolayı oluşmuşsa, altta yatan gerçek sebep araştırılır ve ona göre bir tedavi programı uygulanır. Örneğin taşikardi hastalığı kansızlıktan kaynaklanıyorsa, ilk olarak kansızlık tedavi edilir ve taşikardi hastalığı böylece ortadan kalkar. Bu hastalığın tedavisinde gerçek sebebi vakit kaybetmeden belirlemek gerekir. Taşikardi hastalığında kahve, sigara ve alkolü bırakmak gerekir. Grip ilaçlarından bazılarını kullanmamak, stresi kontrol altına alma ve Betabloker, kalsiyum kanal brokerleri, digoksin gibi ilaçları kullanmamak alınması gereken önlemler arasında yer alır. Doktorunuzun vereceği ilaçların yan etkisi olduğunu unutmadan belirtilen doz ve zamanda kullanmaya çok dikkat edin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.