Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tatlandırıcıların Zararları

Tatlandırıcılar, özellikle diyabet hastalarının ve kilo vermek isteyenlerin şeker yerine geçmesi için kullandıkları genellikle kalorisiz olan maddelerdir. Genellikle yapay olarak üretilen tatlandırıcılar, şeker yerine geçmesi için tasarlanmışlardır. Yapay tatlandırıcıların dışında şeker alkolleri, doğal tatlandırıcılar da bu amaçla kullanılabilir. Piyasada en çok rastlanan ise yapay tatlandırıcılardır. Basit şekerler kullanılarak üretilen bu tatlandırıcılar normal sofra şekerinin 400 katına kadar tatlı olabilir. Bu yüzden tüketimi çok düşük miktarlarda olur. Direkt hap şeklinde kullanımının dışında tatlandırıcılar bir çok bilindik markanın diyet olarak tabir ettiği yiyecek ve içeceklerde de bulunur. Böylece şeker katkısı olmadan yiyecek ve içecek tatlandırılmış olur.

Tatlandırıcıların Zararları Nelerdir?

 1. Kontrolsüz Kilo Alımına Sebep Olabilir

Özellikle yapay tatlandırıcılar tatlılık hissini vermek için farklı tür basit şekerler kullanır. Bunların diyet ürünü olarak lanse edilmesi ise kalorisiz ya da sıfıra yakın kaloriye sahip olmalarıdır. Dildeki tat alma reseptörlerine bağlanarak normal şekerin yerini tutarlar. Ancak her ne kadar zayıflama maksadı ile tüketilse de bu basit şekerlerin kandaki ‘iştah’ hormonuna etkileri bulunuyor. Bu hormonun daha çok salgılanmasına yol açarak daha besin tüketilmesine sebep oluyor. Örnek vermek gerekirse diyet kola tüketilirken daha çok yemek yeme isteği oluşuyor.

2. Lösemiye Yol Açabilir

Tatlandırıcılar çok uzun zamandır sofralarımızda değil. Hala gelişen bir endüstri olması aynı zamanda oluşabilecek uzun vadeli etkiler konusunda bilim insanlarının ellerinde çok fazla bulgu bulunmuyor. Özellikle Avrupa’da ve Amerika’da yapılan araştırmalar ‘Aspartan’ isimli yapay tatlandırıcının çocuklarda ve genç insanlarda lösemiyi tetikleyebileceğini destekliyor. Aynı zamanda bu tatlandırıcı bir çok ülkede de yasaklı duruma getirilmiş durumda.

3. İnsülin Hassasiyetini Arttırabilir

İnsülin hassasiyeti genel anlamında özetlendiğinde vücudun insüline verdiği tepkiye miktarıdır. Hassasiyet fazla olduğunda kanda değişen insülin miktarı hücrelerde daha kritik değişikliklere sebep olur. İnsülin hormonu ise kandaki şeker miktarına bağlı olarak değiştiğinden hassasiyet yaşayan insanların şeker tüketimine çok dikkat etmesi gerekiyor. Bu durumlarda şeker yerine geçmesi için tüketilen tatlandırıcıların bazıları ise şekerle aynı etkiyi göstererek problemlere yol açabiliyor. Vücudun çeşitli yerlerinde insüline bağlı olarak semptomlar görülebiliyor.

4. İshale ve Mide Rahatsızlıklarına Sebep Olabilir

Hassasiyet durumu tatlandırıcılarda sadece insülinde oluşmaz. Vücutta ilk temas yeri olan midede bazı tatlandırıcı türleri yüzünden rahatsızlık ortaya çıkabilir. İshal bulantı ve ekşime gibi semptomların tatlandırıcılara bağlı olarak geliştiği vakalar bu durumlara örnektir.

5. Kalp Krizlerine Sebep Olabilir

Kandaki şeker miktarını ayarlamaktan sorumlu olan hormonlardan biri olan insülin, tatlandırıcılar yüzünden yanlış çalışmaya başladığında bir çok soruna yol açar. Kalp damarlarının daralmasına yol açarak kalp krizini tetikle ihtimali bulunur. Fareler üzerinde yapılan klinik çalışmalar kalp krizi vakalarının yapay tatlandırıcılarla ilişkilendirilmesini sağlamıştır.

6. Mesane Kanserine Yol Açabilir

Tatlandırıcıların uzun vadedeki yan etkilerinin araştırılması için yeterli vakit bulunmadığından bilim insanları halen fareler üzerinde araştırmalarına devam eder. Yapay tatlandırıcıları düzenli olarak kullanan farelerin mesane bölgesinde tümör oluşumunun arttığı gözlenmiştir. Bunun insanlar üzerinde etkisi ispatlanmamış olsa da böyle bir etki olduğu unutulmamalıdır.

7. Bağımlılığa Yol Açabilir

Yapay tatlandırıcıların fareler üzerindeki etkisi bunlarla sınırlı değil. Bir laboratuvar tatlandırıcıların bağımlılık etkisini gözlemlemek maksadıyla bir deney gerçekleştirdi. Farelerin bağımlılık testlerinde en çok kullanılan maddelerden biri kokain. Kokain diğer maddelerin bağımlılık seviyelerini ölçmek için kıstas olarak alınıyor. Deneyde yer alan kokain bağımlısı farelerin yan yana bulunan kokain ve yapay tatlandırıcı seçenekleri arasından yapay tatlandırıcıya bağımlı oldukları gözlenmiş. Bu da yaratacağı bağımlılık etkisini gözler önüne seriyor.

8. Tip 2 Diyabete Yol Açabilir

Halk arasında bilinen ismiyle şeker hastalığı iki tiptir. İlk tip insülinin hiç salgılanmaması ile oluşur. İkincisi ise vücudun insüline tepki vermemesi sonucu oluşur. Yapay tatlandırıcıların insüline etkisi insanlarda ‘Tip 2 Diyabet’ görülme riskini arttırır. İnsülin direncine sebep olarak vücudun insüline tepki verememesine yol açar.

9. Böbrek Yetmezliğine Yol Açabilir

Böbrekler vücut için birer süzgeç görevindedir. Kandaki zararlı ve tehlikeli maddeleri dolaşımdan çıkarıp vücuttan atarlar. Bu nedenle en çok zarar gören organlardan biridir. Böbrek yetmezliği bu tür maddeler yüzünden ortaya çıkabilir. Diyet kolalar ise bu soruna yol açabilir. Çünkü diyet kolalarda kalorisini düşürmek adına yapay tatlandırıcılar kullanılır. 2008’de yapılan bir araştırma günde 2 porsiyondan fazla diyet kola içen kadınlarda böbrek yetmezliği riskinin 2 katına çıktığını ortaya koymuştur.

Tatlandırıcı Nasıl Tüketilmeli?

Tatlandırıcılar ilk olarak diyabet hastalarının şeker tüketememe durumu nedeniyle şekerin yerini alması için üretildi. Sonradan yıllar içinde yüksek şeker tüketim miktarının insanda obeziteden kansere bir çok probleme yol açtığının öğrenilmesiyle çok daha geniş bir tüketim alanına yayıldı. Artık bir çok işlenmiş gıda maddesinde şeker yerine yapay tatlandırıcı kullanıldığını görüyoruz. Diyet ürünlerinde kalori düşürmek için bile kullanılıyor. Ancak hala uzun dönem etkilerinden ve fazla tüketiminde nelere yol açabileceğinden tamamen haberdar değiliz. Bu nedenle aldığımız ürünlerin içeriklerini dikkatli bir biçimde okumalı ve tatlandırıcı tüketimine temkinli yaklaşmalıyız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.