Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tatlı Kriziyle Mücadelede Tercih Etmeniz Gereken 11 Besin

Obezite ve obezite kaynaklı rahatsızlıkların temelinde yer alan faktörlerden birisi de unlu, düşük kalite yağdan üretilmiş ya da şekerli ürünlerin kontrolsüz şekilde tüketilmesidir. Vücuda hiçbir şekilde katkı sunmayan bu tip gıdalar, beden içerisinde hızlı bir şekilde depolanır ve yağın kolayca biriktiği alanlarda yer tutmaya başlar, bu da başta kilo problemleri olmak üzere birçok rahatsızlığa sebep olabilir. Bu yüzden “tatlı krizi” adı altında başlayan ve durdurması zaman zaman oldukça güç olan yeme dürtünüzü önlemeniz ya da tatlı krizinden en az zararla kurtulmak için neler yapmanız gerektiğini öğrenmeniz lazım. Bu yazımızda tatlı krizine girenlerin bu krizden nasıl en sağlıklı şekilde kurtulacağına dair kimi öneriler listeledik. Listede yer alan birçok gıda sağlıklı şeker içermesi ve ağızda doğal bir tat oluşturması açısından tatlı krizi esnasında kişinin tatmin olmasını ve şeker ihtiyacının azalmasını sağlıyor.

İşte tatlı krizini önlemek ve yatıştırmak için tercih etmeniz gereken besinler:

1. Tarçın

Neredeyse her evin mutfağında kendisine yer bulan, vazgeçilmez baharatlardan biri olup yiyeceklere tat versin diye kullandığımız tarçının tatlı krizini geçiştirmeye inanılmaz bir katkısı var. Tip 2 diyabet tedavisinde de kullanılan tarçın kan şekerini düşürüyor ve midenin boşalma hızını yavaşlatıp kişinin tatlı krizine girmesini engellemeye yardımcı oluyor. Genelde yemek yedikten kısa bir süre sonra ortaya çıkan tatlı krizinden tarçın aracılığıyla kurtulmak için birçok yöntem mevcut. Bu konuda en yararlı tarçın türünün “seylan tarçını” olduğunu söyleyerek yöntemlere geçelim.

  • Tarçını balla karıştırıp aç karna tüketebilirsiniz.
  • Sünger kek, dondurma gibi bütün tatlılarınızın üzerine tarçın ilave edebilirsiniz.
  • Öğünlerde çay olarak tüketebilirsiniz.

2. Bal kabağı

İçeriğindeki yüksek lifler yüzünden vücut tarafından yavaş bir şekilde sindirilen ama karbonhidrat açısından oldukça zengin olan bal kabağı da şekerin kana dengeli ve daha istikrarlı bir şekilde karışmasına destek oluyor. Çok şeker tüketen insanların bu duruma bağlı olarak bağırsaklarında oluşan parazitlere iyi gelmesi için de bal kabağının çekirdeklerinin ayrı bir şekilde tüketilmesi öneriliyor. Yani bal kabağı hem tatlı krizinin önüne geçmek hem de tatlı krizinin kötü sonuçlarının etkisini azaltmak için kullanılabilir.

Daha çok pişirilerek tüketilen bal kabağı kişinin arzusuna bağlı olarak çiğ şekilde de yenebilir. İsteğe bağlı olarak salataya da ilave edilen bal kabağı, pişirilerek servis edildiği durumlarda daha hoş bir lezzet sunar. Damağa tatlı bir lezzet bırakan bal kabağını ince dilimler halinde kesip üzerine tarçın serpiştirdikten sonra fırında pişirirseniz son derece güzel bir kabak tatlısı elde edebilirsiniz. Canınız tatlı çektikçe abartılı miktarda olmama koşuluyla bu bal kabağı tatlısını yiyerek tatlı krizinizi yatıştırabilirsiniz.

3. Havuç

Havuç, içeriğindeki kompleks karbonhidratlar ile bilinen bir sebzedir ve bu kompleks karbonhidratlar vücutta sindirilerek şekere dönüştürülür. Bu sayede tıpkı bal kabağında olduğu gibi havuç zamanla bünye tarafından emilir ve tatlı krizine girme ihtimalinizi düşürür.

Havucu nasıl tüketmek gerektiğine gelirsek; çiğ tüketilebildiği gibi elma ile karıştırılıp suyu çıkarılabilir ya da ayrı bir şekilde rendelemek koşuluyla salataların, yemeklerin veya sandviçlerin içine eklenebilir.

4. Tatlı patates

Tatlı patatesin birçok çeşidi vardır ve neredeyse hepsi doğal şekerler açısından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Adından da anlaşılacağı üzere damağa “tatlı” bir lezzet sunan tatlı patatesler içeriğindeki yüksek lif oranı sayesinde bünyesindeki doğal şekerlerin vücuda herhangi bir zarar vermesinin önüne geçer. Bir başka deyişle patatesteki doğal şekerler tatlı krizinizi yatıştırırken zengin lif oranı sayesinde de denge sağlanır.

Bünyesinde bulunan pektin türündeki lif ile şeker emilimini yavaşlatan tatlı patatesler oldukça tatmin edici olsa da öğlen tüketmek için çok uygun değiller. Tatlı patatesleri yemek için en ideal zaman sabahtır. Fırında ya da haşlama olarak hazırlayacağınız tatlı patateslerin tatlı krizlerine nasıl engel olduğunu ilk seferde göreceksiniz.

5. Stevia

Paraguay’dan gelen bir çeşit bitki olan stevia doğal tatlandırıcı özelliğiyle son zamanların popüler besinleri arasında yer alıyor. Diğer taraftan tıpkı tarçında olduğu gibi glukoz oranını dengelemek gibi iyi bir huyu olan stevia neredeyse hiç kalori içermez ve bu özelliği ile tatlı krizleri ile savaşta oldukça ideal bir silah olarak kullanılabilir. Steviayı bir kez tüketip tatlandırıcı etkisini hissettikten sonra kolay kolay tatlı krizine girmezsiniz.

6. Bitter çikolata

Tatlı krizinizi çikolata yiyerek çözmenizi tavsiye etmiyoruz ama krizden ille de çikolata yiyerek çıkmak isteyenler için bitter çikolatayı öneriyoruz. Sütlü çikolata yerine bitteri tercih etmeniz sizin için daha sağlıklı bir karar olacak. İçeriğinde az şeker barındıran bitter çikolata bu özelliğinin yanı sıra kalp ve damar rahatsızlıklarını da önlemeye yardımcı oluyor, cildin genleşmesini destekliyor. Hatırlatmakta fayda var ki; bitter çikolatayı ayarında yediğiniz zaman bu etkilerinden faydalanabilirsiniz. Kontrolsüz bir şekilde aşırı tüketim yapmanız halinde bedeniniz için pek iyi sonuçları olmayacaktır.

7. Yoğurt

Yoğurdun bu listede ne işi olduğunu merak edebilirsiniz, zira tek başına tatlı krizini önlemeye yardımcı olmasa da kimi gıdalarla birleştirip yoğurdu krize karşı etkin bir silah olarak kullanabiliyoruz. Yoğurdun içerisine az miktarda atacağınız reçel, tarçın, meyve tanecikleri, yulaf gibi gıdalar ile elde edeceğiniz karışım hem daha az kalori almanızı sağlar hem de tatlı krizinizi yatıştırmanıza yardımcı olur. Yoğurt ve pekmezi karıştırarak bile krizin önüne geçebilirsiniz.

8. Sütlü tatlılar

Rafine şeker ilave etmemeye özen göstererek hazırlayacağınız sütlü tatlıları şekersiz olarak pişirip içlerine meyve parçacıkları eklemenizi tavsiye ediyoruz. Ananas gibi tatlandırıcı özelliği kuvvetli bir şekilde hissedilen meyveleri şeker niyetine kullanırsanız daha kolay tatmin olabilir ve tatlı krizinizi noktalayabilirsiniz.

9. Su

Canınız tatlı çektiyse ve kendinizi kontrolsüz bir şekilde tatlı tüketmeye hazır hale gelmiş gibi hissediyorsanız ilk olarak sakin olmaya çalışın ve mutfağa gidip iki bardak su için. Daha sonra 15 dakika hiçbir şey yemeden sabırlı bir şekilde bekleyin ve bu sürenin bitmesiyle birlikte tatlı kriziniz geçmiş, en kötü ihtimalle krizin seviyesi azalmış olacak. Su içip bir süre beklemek öylesine etkili bir yöntemdir ki tatlı krizini önlemekle kalmayıp kimi zaman açlığınızı bile yatıştırabilir.

10. Şekersiz sakız

Marketlerde kolayca bulabileceğiniz şekersiz sakızlardan da tatlı krizini önlemek için yararlanabilirsiniz. Şekersiz olmasına rağmen ağza şeker tadı veren aromalı sakızlar sayesinde tatlı ihtiyacınızı büyük oranda azaltabilirsiniz. Ayrıca yapılan birçok araştırma sakız çiğnemenin yemek yeme gereksinimini azalttığını gösteriyor.

11. Meyve

Listemizin sonunda belki de en çok hoşunuza gidecek öneriyi veriyoruz. Ayarında tüketildiği zaman sağlığa hiçbir zararı olmayan, aksine pek çok yararı olan meyveleri kriz anında tercih ederek şeker arzunuzu azaltabilirsiniz. Doğal tatlılar olarak karşımıza çıkan meyveleri çikolata, şerbetli tatlı gibi bünyenize zarar vermesi muhtemel olan gıdaları yerine tercih etmek hepimiz için çok akıllı bir çözüm olacaktır.

Meyveleri dilimleyip fırına da verebilirsiniz. Fırınlanmış meyve dilimleri hazırlamak için her meyveyi dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. İstediğiniz bir meyveyi dilimleyerek başlayın ve daha sonra dilimleri tepsiye çizin ve üstlerine bir miktar vanilya, susam ve tarçın gezdirip beş dakika boyunca fırınlayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.