Tatlı yiyen kişilerin ardından bir şey yeme isteğine sahip olması oldukça sık bir şekilde karşı karşıya kaldığımız durumların arasında yer alır. Bir defalığa mahsus olmak üzere meydana gelmesi halinde önemsenmesine gerek olmasa da yenilen her tatlının ardından acıkma hissinin doğması ya da tam tersi bir şekilde yemeğin üzerine tatlı yeme ihtiyacını doğması, aniden ortaya çıkan akut rahatsızlıklara ya da kronikleşen hastalıklara yol açabilir. İşte bu tür sebeplerden dolayı vakit kaybetmeden bir doktora gitmeniz gerekir.

Tatlıdan Sonra Acıkma Hissi Nedenleri Nelerdir?

Tatlıdan sonra acıkma hissinin oluşmasının iki sebebi bulunur. Bunlar yükselen glikoz seviyesi ve insülin direnci olarak ikiye ayrılır.

1. Yükselen Glikoz Seviyesi

Özellikler yüksek kalori ve şeker içeren tatlandırıcı şurupların bulunduğu tatlıların yenilmesi halinde kandaki glikoz seviyesinde aniden artmasına ve azalmasına neden olur. Bu durumda bireylerin tatlı tüketme isteğinin hemen sonrasında bir şeyler yeme ihtiyacını doğurur. Kan şekerinin aniden düşmesi ya da yükselmesi gibi durumlarda ortaya çıkan bu durumun kronikleşmesi halinde daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle kandaki glikoz seviyesini dengede tutan yiyeceklerin tüketilmesi gerekir.

Glikoz yüksekliğinin çeşitli sebepleri bulunur. Bunlar;

Şeker Hastalığı: Diyabet ya da şeker hastalığı, vücuttaki glukozun yeteri kadar işlenememesi ve depolayamaması sonucunda, glukozun kana karışması sebebiyle glukozun yükselmesine sebep olması sonucunda kendini gösterir. Depolama işlemini sağlamakta olan ve insülin adı verilen hormon, tip 1 diyabet hastalığında hiç salgılanmazken, tip 2 diyabet hastalığında yeteri kadar salgılanmaz. Aşırı kilolu olan ya da yaşlanan kişilerde ortaya çıkma olasılığı yüksek olan bu hastalığın genetik bir hastalık olduğunu da söylemek gerekir.

Aşırı Aktif Tiroid Bezi: Hipertiroid adı verilen bu durum glukoz yüksekliğinin bir sebebi olarak karşımıza çıkar. Buna sebep olan durumlar ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Bağışıklık sisteminde ortaya çıkan bir hastalık sebebiyle vücudun kendi hücrelerine saldırması, yani Graves hastalığı,
  • Aşırı iyotlu besin tüketmek,
  • Testis ve yumurtalık tümörlerinden bazıları,
  • İlaç tedavisi ya da virüs etkenleri sebebiyle doğumun ardından tiroit bezlerinin iltihaplanması.

Pankreas Sorunları: Pankreas kanseri, şişkinliği ya da iltihabı glukozu yükseltebilir.

2. İnsülin Direnci

İnsülin, pankreas tarafından salgılanmakta olup şeker metabolizmasını kontrol altında tutan hormona verilen isim olarak karşımıza çıkar. Bu düzenleme yapılırken, insülin, insülin reseptörü ismine sahip olan bir yapı ile bağlanarak aktif hale gelir. Bu reseptör, çeşitli sebeplerden dolayı insülin ile bağlanmadığı takdirde insülin kanda yeteri kadar olmasına rağmen görev yapmıyormuş izlenimi vermeye başlar.

İnsülin direnci ise, insülinin görevini yaparken yani vücuttaki şeker kontrolünü sağlarken zorluklarla karşılaşmasıdır. Normal şartlarda bir ünite insülin ile kontrol altına alınabilen vücut şekeri, insülin direnci durumunun ortaya çıkması halinde iki ya da üç ünite ile kontrol altına alınabilir. İnsülin direncinin artması da şeker kontrolünün kaybedilmesine yol açar. Bu da vücudun gereğinden fazla insülin salgılamasına neden olur.

Gerek ülkemizde gerek ise dünyada giderek artış gösteren diyabet ve obezite, insülin direnci adı verilen metabolik problemi de ortaya çıkartır. Vücudun yağ oranını artması ile birlikte ortaya insülin direnci ve insülin direncinin çıkması ile birlikte de ortaya obezite çıkıyor. Protein metabolizması, bağışıklık ve üreme gibi birçok sistem üzerinde etkiye sahip olan insülin direnci aynı zamanda yemek yedikten sonra tatlı yeme ve tatlı yedikten sonra yemek yeme isteğini de doğuruyor.

Tatlıdan Sonra Acıkma Hissinin Tedavisi

Ağır ve yüksek şeker içeren tatlıları tüketen insanların sıklıkla karşılaşmakta olduğu bu durumun üstesinden gelmek isteyen kişilerin daha şekersiz tatlıları tercih etmesi ve hatta mümkün olması halinde doğal tatlandırıcılardan faydalanarak şekerden olabildiğince uzak durması gerekir. Kan şekerini düzenleyebilen doğal içecekler ve bitkisel karışımlar, tatlının üzerine tüketildiği takdirde glukoz seviyesini dengede tutarak, tatlıdan sonra gelen acıkma hissini de önlemiş olur. Diğer yandan yukarıda yer alan sorunlar ile boğuşuyorsanız her şeyden önce bu problemleri çözmeniz, yani bir doktora gitmeniz gerekir.