Tavuk çok çeşitli olarak tüketilen bir gıda maddesidir. Çorbasından, yemeğine hatta tatlısına kadar her türlü tüketime açık bir besindir. Dünya çapında da en yaygın olarak kullanılan gıdalardan biridir. Tavuğu, haşlanmış, pişmiş, rosto, tavuk suyu çorba, tavuk göğsü gibi pek çok şekilde tüketebilirsiniz. Ayrıca tamamen sağlıklı bir besin olması da cabası.

Tüm bunların yanında sağlık açısından özellikleri oldukça kayda değer ve fazladır. Düşük yağ ve kalori miktarı ile yüksek miktarda protein içerir. Bu durum da tavuğu spor yapanlar için en ideal besin türü yapmaktadır. Ayrıca tavuğun yumurtasından da faydalanabilirsiniz. Yine aynı şekilde spor yapan kişiler haşlanmış yumurtanın beyazını tüketerek yüksek miktarda protein elde edebilirler. Tüm bu sağlıklı özelliklerinden dolayı tavuğa olan talep her geçen gün daha da artmaktadır.

100 gram tavuğun içerisinde 215 kcal enerji, 65 gram nem, 18 gram protein, 15 gram yağ, 4 gram doymuş yağ, 75 mg kolesterol, 11 mg kalsiyum, 0.9 mg demir, 20 mg magnezyum, 147 mg fosfor, 189 mg potasyum, 70 mg sodyum ve 1.3 mg çinko bulunur. Tüm bu mineraller dışında içerisinde bir miktarda C vitamini, A vitamini, D vitamini, E vitamini, K vitamini, tiamin, niacin, riboflavin, folat, B-12 Vitamini ve B-6 vitamini bulunmaktadır.

Tavuğun sağlık açısından faydaları ise kilo kaybetmede temel vitamin ve minerallerin faydaları ve temini, kolesterolü kontrol altına alması, kan basıncı kontrolü, kanser riskinin azalması, kas oluşumunu teşvik etmesi, kemiklerinizi sağlıklı kılması, vücut direncini güçlendirmesi, kalp sağlığını koruması ve yüksek miktarda protein içermesi sayılabilir. Tüm bu faydalardan yararlanmak adına tavuğun tüketimi düzenli olarak yapılmalıdır. Şimdi de saymış olduğumuz bu faydaları çok daha ayrıntılı bir şekilde maddeler halinde inceleyeceğiz.

1.Yüksek Protein

Proteinstory-1

Düşük yağ miktarı içeren bir protein kaynağı arıyorsanız tavuk sizin arayışınıza son verecektir. 100 gram tavuk içerisinde 18 gram protein bulunur. Protein de kas kütlesinin oluşmasında önemli bir rol oynar. Kişinin günlük protein ihtiyacı ise vücut ağırlığının kilogram başına 1 gram protein olarak ifade edilir. Bu rakamlar normal insanlar içindir. Spor yapan kişilerin protein ihtiyacı ise vücut ağırlığınızın kilogram başına 2 gram protein olarak ifade edilebilir. Ayrıca kilo vermede etkili, kas büyümesinde ve gelişmesinde faydalı, vücut ağırlığını korumada da oldukça etkilidir. Tavuğun yüksek protein içermesi bu anlamda spor severlerin sıklıkla tükettiği bir besin olmasını sağlamıştır. Vejeteryan olmayanlar için en iyi protein kaynaklarından birisidir. Haşlanmış tavuk göğsünün 100 gramında 31 gram protein bulunur.

2.Vitamin ve Mineraller

vitamin3

Tavuk sadece çok iyi bir protein kaynağı değildir. Aynı zamanda iyi de bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Tavuğun içerisinde bulunan vitamin ve mineraller vücudumuza sayısız miktarda fayda sağlar.

Örnek olarak B vitamini katarakt ve cilt rahatsızlıkları önlemede, bağışıklık sisteminin artırılması, halsizliği ortadan kaldırmada, sindirim düzenleyici olarak ve sinir sistemini geliştirmenin yanı sıra migren, kalp rahatsızlıkları, gri saç, yüksek kolesterol, diyabet ve önlenmesinde yararlıdır.

D vitamini kalsiyum emilimini arttırmada ve kemik sağlığının gelişmesinde önemli bir rol oynar.

A vitamini göz sağlığının geliştirilmesi ve anemi riskinin azalması, kas aktivitesinin artması ile hemoglobin oluşumunun artmasından sorumlu demir mineralinin alımından sorumludur.

Potasyum ve sodyum elektrolit olarak, fosfor hastalıklarla mücadelede destek verici olarak, kemik sağlığını geliştirmede, beyin fonksiyonunu arttırmada, diş bakımı ve metabolik konularda oldukça yardımcıdır.

3.Vücut Direnci

immune-system-1024x571

Tavuğun bir diğer faydası da vücut direncini arttırmasıdır. Özellikle tavuk çorbası, küçük yaşlardan itibaren soğuk algınlığı, solunum yolu enfeksiyonları ve grip gibi hastalıkların tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca sıcak tavuk çorbasının buharı burun ve boğaz tıkanıklığının açılmasında yardımcı olur. Bakterilerin boğazınızda enfeksiyon oluşturmasını engeller. Bu gibi rahatsızlıklar üzerine yapılan araştırmalar sonucu tavuğun yaygın enfeksiyonlardan iltihap önleme, bağışıklık arttırma, nötrofillerin çöküşünü ve bağışıklık hücrelerinin inhibe olmasını sağlar.

4.Kalp Sağlığı

Cardiologist with heart

Tavuk kalp sağlığını korumada, düzenlemede ve arttırmada oldukça etkilidir. B6 vitamini bakımından zengin bir içeriğe sahip olduğu için kalp krizini önlemede rol oynar. B6 vitamini de homosistein düzeylerini düşürür. Homosistein düzeyi de kalp krizi riski ile bağlantılı anahtar bir bileşendir. Ayrıca içerdiği niasin miktarı da fazla olduğu için düşük bir kolesterol sağlar. Düşen kolesterol miktarı da daha sağlıklı bir kalp sağlığına işarettir. Kalp sağlığını korur ve gelişmesinde rol oynar. Tavuğun içerisinde doymuş yağ asitleri az miktarda bulunur. Ek olarak Amerikan Kalp Birliğinin bir araştırmasına göre kırmızı et yerine tavuk eti tüketilmesi önerilmektedir. Çünkü kırmızı ette kolesterol bulunur. Ayrıca tavuk eti, omega 3 yağ asitleri bakımından iyi bir kaynak olup, kardiyovasküler etkiler gösterir.

5.Stres

Sad-Girl-On-Bench-28200291

Tavuğun içerisinde stres problemini çözmek için 2 mükemmel besin bulunur. Bunlar B5 vitamini ve triptofandır. Her ikisi de vücut üzerinde dinlendirici etkiler yapar. Böylece tavuk, stresli bir günün ardından mükemmel bir seçenek haline gelmektedir. Ayrıca harika lezzeti ile stresi serbest bırakır. Mutluluğu teşvik eder.

Tavuk ayrıca içerdiği fosfor, kalsiyum ve çeşitli vitamin ile mineral sayesinde kemikleri güçlendirir. Çinko bakımından zengin olduğu için sperm üretimini düzenler, testesteron düzeyini arttırır.

Böylece tavuğun faydaları ile ilgili ayrıntılı bilgiler verdiğimiz kısmın sonuna geldik. Yazının devamında ise tavuğun fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek yan etkilerden veya zararlardan bahsedeceğiz. Son olarak da tavuğa ait bir besin tablosunu siz değerli okurlarımız ile paylaşıp yazımızı noktalayacağız.

Fazla Tavuk Yemenin Bir Faydası Var Mıdır?

Tavuk yukarıda saymış olduğumuz maddelerde de görüldüğü üzere oldukça faydalıdır. Ancak her besinde olduğu gibi tavukta da fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek birtakım yan etkiler mevcuttur.

Örneğin ızgara tavuğu ele alalım. Haşlanmış tavuk kolesterol içermese de ızgara tavuk daha yağlı olduğu için bir miktar kolesterol içerecektir. Bu yüzden tavuğun ızgara olarak fazla miktarlarda tüketilmesi durumunda birtakım yan etkiler oluşabilir. Bu yan etkiler tamamen fazla miktarda kolesterol alımı ile alakalıdır. Fazla kolesterol damarların tıkanmasında ve kalp sağlığının bozulmasında rol oynar.

Ayrıca tavukların hızlı büyümesini sağlayan hormonlar bulunmaktadır. Bazı firmalar daha hızlı üretim gerçekleştirmek için tavuklara bu hormonları içeren besinleri vermektedirler. Arsenik denilen bu hormon, yüksek miktarda toksin içerir ve başta kanser, nörolojik problemler ve bunaklık olmak üzere çeşitli problemlere sebep olur.

Bir de geçmiş yıllarda çıkan kuş gribinden bahsetmek istiyorum. Tam olarak pişmemiş tavuk eti veya yumurtası yemek kuş gribine sebep olabilir. Asıl sebebi ise tavuk üretim fabrikalarında gerekli hijyenin sağlanmıyor oluşudur. Uygun kesme şartlarında kesilmeyen tavuklar enfeksiyon kaparak sağlıksız ve hastalıklı hale gelirler. Tavuk aldığınız firmaya dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca endüstrileşme sonucu meydana gelen pek çok çevre kirliliği bulunmaktadır. Artan çevre kirliliği yüzünden hastalanan tavuklar, uygun kesim şartlarında kesilse dahi sağlıksız olacak ve kuş gribi riskini elbette ki tetikleyecektir.

Besin Değerleri

Besin Değerleri                            100 gr.

 • Karbonhidrat (g)                            0
 • Protein (g)                                       24
 • Yağ (g)                                               1
 • Lif (g)                                                0
 • Kolesterol (mg)                             220
 • Sodyum (mg)                                 240
 • Potasyum (mg)                             1100
 • Kalsiyum                                          47
 • Vitamin A                                        90
 • Vitamin C                                         0
 • Demir                                                2