Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tavuk Karası

Tavuk karası yani bir diğer adı ile gece körlüğü hastalığı pek çoğumuzun duymuş olduğu ancak hakkında çok fazla bir fikre ve net bir bilgiye sahip olmadığımız bir göz hastalığı çeşidi olmaktadır. Tavuk karası hastalığı pek çok insanda görülebilmektedir.

Tavuk Karası Nedir?

Tavuk karası hastalığı gece körlüğü adı ile de bilinir. Ancak hastalığın tıptaki ismi retinitis pigmentosadır. Bu hastalık tamamen kalıtsal bir hastalık olmaktadır. Genelde göze ışık geldiği zaman kornea, iris ve lens tabakasından geçer ve arka tarafa gider. Gözün arkasında sarı nokta ismi verilen bir görme merkezi bulunur. Görüntü bu bölgeye geçtikten sonra beyne aktarılır ve orada yorumlanır. Eğer ki retina tabakasında bir dejenerasyon var ise bu tavuk karası hastalığı yani retinitis pigmentosa olur.

Yani tavuk karası hastalığı retina hücrelerinin bozulması nedeni ile ortaya çıkmaktadır. İlk olarak bu hücre bozulması gözün arka tarafında bulunan sarı noktaya oldukça uzak bir tarafta başlar. Dolayısıyla hasta ilk etapta bu bozukluğu net bir şekilde fark edemeyebilir. Fakat buna karşılık hastalık ilerlemeye devam ettiği sürece hasta bazı nesneleri görme konusunda büyük zorluklar yaşamaya başlar. Hatta buna bağlı olarak hastanın trafik kazaları yaşaması, sürekli olarak bir şeylere çarpması da kaçınılmaz olmaktadır. Bu tavuk karası hastalığının çocukluk itibari ile ortaya çıktığı görülebilmektedir. Ancak özellikle kırklı yaşlara doğru tavuk karası hastalığı körlüğe doğru yol alabilmektedir maalesef ki.

Tavuk Karası Neden Olur?

Aslında tavuk karası hastalığı genetik bir hastalıktır. Yani kalıtım vasıtası ile kişiye annesinden ya da babasından geçmektedir. İşte tavuk karası hastalığının bu özelliği hastalığın kalıtım yolu ile nesillere aktarılmasına sebep olur. Aynı şekilde bu özelliği nedeni ile düzeltilmesi de oldukça zor görünmektedir. Yani bir kişi sonradan tavuk karası hastalığına yakalanamaz. Tavuk karası hastalığı bir kişide ya doğuştan bulunur ya da hiç olmaz. Ancak buna karşılık milyarda bir ihtimal ile sonradan tavuk karası hastalığına yakalanıldığı da bilinir. Fakat belirttiğimiz gibi bu ihtimal çok ama çok düşük olmaktadır. Bu sonradan tavuk karası hastalığına yakalanma durumu ise bazı idrar söktürücü ilaçlardan kaynaklanmaktadır. Tavuk karası hastalığı hasta olan kişinin gözünün görünümüne herhangi bir etki yapmaz. Yani dışarıdan bir kişinin tavuk karası olduğunu anlamak mümkün değildir. Bu hastalığı ancak ve ancak bir göz doktoru muayene sırasında anlayabilmektedir. Dolayısıyla tavuk karası hastalığını gözün görünümünde herhangi bir bozukluk ya da anomali yaratmaz.

Tavuk Karası Belirtileri

Tavuk karası hastalığına sahip olan bir kişinin hastalığı dışarıdan anlaşılamaz. Hatta ilk zamanlarda kişi kendi görüşünde bile herhangi bir sıkıntı fark etmez. Fakat zaman ilerledikçe karanlıkta bazı nesneleri seçmekte zorlanmaya başlar. Çünkü göz içinde bulunan ve çubuk adı verilen hücreler artık karanlıkta cisimleri eskisi gibi algılayamaz hale gelir. Yani bu hastalık bu hücrelerde bozukluklar ortaya çıkarmaktadır. Tavuk karası hastalığı olan bir kişi hastalığın ilk dönemlerinde alaca karanlıkta görmekte büyük bir zorluk yaşar. Sonrasında tamamen geceler görmede büyük zorluklar yaşar. En sonrasında ise hasta gene olarak görme problemi çekmeye başlar ve nihayetinde de hastalık körlük gibi bir sonuca ulaşabilir maalesef ki. Genelde bu hastalığa sahip olan kişiler görüş açısı bir tünelden bakar gibidir. Yani hastalar yalnızca orta tarafı görebilirler.

Tavuk Karası Teşhisi

Tavuk karası hastalığının teşhisi hasta bir takım şikayetler nedeni ile bir göz hekimine gittiği vakit konulabilir. Hastanın göz doktoruna sıralamış olduğu şikayetler neticesinde doktor ilk olarak göz dibi muayenesini gerçekleştirir. Bu muayene çeşidinde gözün arka bölümünde bulunan retina tabakasında yer alan hücreler ve pigmentler detaylı bir şekilde incelenir ve kontrol edilir. Bu aşama geçildikten sonra muayenede hastanın görme alanını test etmek ve ne oranda görüş açısının daraldığını anlamak amacı ile bir takım testler ve kontroller yapılır. En son ise tam olarak teşhis koyabilmek adına hastaya elektroretinografi tetkiki yapılacaktır.

Tavuk Karası Tedavisi

Maalesef ki tavuk karası hastalığının günümüzde kesin bir tedavisi ya da ameliyat sayesinde düzeltilme imkanı bulunmamaktadır.. Çünkü hasta kişide tavuk karası hastalığı ilk oluştuğu anda zaten gözdeki retina bölümü oldukça fazla hasar görmüş olmaktadır. O raddeden sonra da etkili bir iyileştirme yapmak mümkün olmamaktadır. Ancak bazı doktorlar tavuk karası hastası olan kişilerin A vitamini ve omega 3 almasını önerebilmektedir. Bu sayede hastalığın ilerleme seyrinde bir yavaşlatma ve hızlı bir şekilde hastalığın kötüleşmesini önlemek mümkün olabilmektedir. Aslında son yıllarda bu hastalığın tedavisi için bazı bir takım yeni yöntemler de geliştirilmektedir. Fakat bu yöntemlerin her biri henüz deneme sürecinde olan yöntemlerdir ve çok ciddi riskler de taşımaktadır. Özellikle deneme aşamasında olan ve hatta henüz deneme aşamasında iken yasaklanan yöntemlerden bir tanesi gen terapi tedavisi idi. Bu tedavi yöntemi henüz denenir iken pek çok ölüm vakası ve kanser vakası ile karşı karşıya kalındığı için tüm dünyada bu tedavi yöntemi yasak bir hale gelmiştir.

Yine denenen bir diğer tavuk karası tedavi yöntemi ise biyonik göz tedavisidir. Bu tedavi çeşidi yedi yıl boyunca yirmi üç hastada denenmiştir. Ancak hastalarda yalnızca iki boyutlu ve siyah/beyaz olarak bir görüş sağlanabilmiştir. Üstelik bu biyonik göz tedavi yönteminin tavuk karası olan hastalarda başarı oranı yalnızca %10 civarında kalmaktadır. Bu yüzden de tavuk karası hastası olan kişiler için biyonik göz tedavi yöntemi neredeyse hiç tercih edilmemektedir. Yine son dönemlerde uygulanmaya başlanan bir diğer tedavi yöntemi de elektro akupunktur tedavi yöntemi olmaktadır. Hatta bu yöntem sayesinde oldukça başarılı sonuçlar da elde edilmektedir. Ülkemizde de bu yöntemi uygulayabilen hekimler bulunmaktadır. Ancak tavuk karası hastalığı ile alakalı olarak en bilinen tedavi çeşidi ise kök hücre tedavisi olmaktadır. Bu oldukça yeni bir tedavi yöntemidir ve son dönemlerde bir hayli büyük bir gündem yaratmıştır.

Tavuk Karası Kök Hücre Tedavisi

Tıp dünyasındaki bazı yayınlar kök hücre tedavisi sayesinde tavuk karası hastası olan kişilerin görme düzeyleri %10’un altında dahi olsa görme imkanları bulunduğunu ortaya koymaktadır. Yani tıp dünyasında bu kök hücre tedavisi sayesinde tavuk karası hastalığının iyileştirilebileceği konuşulmaktadır.

Tüm dünyadaki hekimler tavuk karası hastalığına çare bulabilmek amacı ile pek çok farklı tedavi yöntemi geliştirmek üzere derin çalışmalar yapmaktadır. Bu son dönemde gündeme gelen kök hücre tedavisinde ise gözde bulunan retina bölgesinde kendini yenileme özelliğine sahip olan kök hücreler nakledilir. Ancak yöntem, çok yeni bir yöntemdir. Dolayısıyla ülkemizde sayılı hastanede ve üniversitede uygulanmaktadır. Zaten yöntem tüm dünyada oldukça kısıtlı noktada uygulanmaktadır. Her ne kadar yöntem henüz ne ülkemizde ne de dünyada çok yaygın bir hal almamış olsa da eğer bu hastalığın tedavi yöntemleri ile ilgili bilgi almak istiyor iseniz ülkemizde yöntemi uygulayan merkezler ile iletişime geçip yöntemi bir de hekimlerinden detaylı bir şekilde dinleyebilirsiniz. Yöntem çok yoğun olarak kullanılmıyor olsa bile tavuk karası olan hastaların diğer insanlar gibi görebilme umudunu ciddi ölçüde geri getirmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.