Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tavuk Nugget Yerken Aslında Ne Yiyoruz?

Hazır yemekler acele bir şeyler hazırlamamız gerektiğinde işimizi inanılmaz fazla kolaylaştırıyorlar. Özellikle hazır yiyecekler arasında en sevilerek tüketilen gıdalardan bir tanesi nuggetlar. Hatta onları hem evimizde hem de dışarıdaki fast food restoranlarında sıklıkla tüketiyoruz. Çünkü hem çok lezzetliler hem de çok cezbedici bir görüntüye sahipler. Fakat tabii bir gıdanın kalitesi ve besin değeri lezzetiyle ya da görüntüsüyle ölçülmüyor. Önemli olan o gıdaların nelerden yapılmış olduğunu bilmek. İşte bu durum nugget için de geçerli. Evet, belki biz onu severek ve bayıla bayıla tüketiyoruz ama tüketmeden önce içinde neler olduğunu ya da nelerden yapıldığını da bilmemiz gerek. Hem belki bildikten sonra bir daha tüketmek istemeyiz, ne dersiniz?

Önce şunda anlaşmamız gerekiyor ki her yaştan insan o şahane görüntüye ve lezzete sahip nuggetlara bayılabilir. Elbette fast food ürünlerini sevmeyen insanlar uzak duracaklardır fakat yine de nugget fast food seven hemen hemen herkesin sevdiği bir yiyecek. Hatta kimileri içinde bol miktarda kolesterol bulunduran kırmızı et değil de tavuk olduğu için bile nuggetları daha fazla tercih ediyor, çocuklarına yediriyor. Ancak her şeyden önce bunun çok büyük bir yanlış olduğunu bilmek gerekiyor. Çünkü nugget insan vücudunun trigliserit seviyesini ciddi oranda arttırabilecek bir gıda. Yani siz siz olun, bir fast food restoranında ya da evde akşam yemeği veya öğlen yemeği olarak bir şeyler yiyeceğiniz zaman nugget tercih etmeden evvel bir kez daha düşünün. Bu konuda anlaştıysak, artık nuggetların nasıl yapıldığı konusuna da geçebiliriz.

Tavuk Nuggetlar Nasıl Yapılıyor?

Hamburger bir kere tüm insanlık tarafından sağlıksız olarak bilindi. Artık bu algı değiştirilemez. Hatta sırf bu yüzden insanların bir kısmı hamburgerden daha sağlıklı olacağını düşünüp nuggetlara yönlendiler. Fakat maalesef nugget hiç kimse için sağlıklı bir alternatif değil. Bizim o bayılarak yediğimiz nugget aslında tam olarak donmuş çilekli yoğurt ya da sakız gibi pembe bir macundan yapılıyor. Bu macuna da tavukların öğütülmesi ve mekanik bir biçimde ayrılması sonucunda ulaşılıyor. Aslında bu bilgi çok da yeni değil. Pek çok araştırmacı dönem dönem nuggetların üzerine eğilip insanları bu konuda aydınlatmış ve uyarmıştı.

Fakat sorun burada bitmiyor elbette. Çünkü tüm o işlemlerden geçen macun nihayetinde tam bir bakteri yuvası haline geliyor. Ee, bunların yenilebilir olması için bakterilerden arındırılması gerekiyor. Üreticiler elbette onları bakterilerden arındırmak adına bir şeyler yapıyorlar ama bunun sağlıklı olup olmadığına siz karar verin deriz. Çünkü o pembe macun tam anlamı ile bir amonyak banyosunda sterilize hale getiriliyor. Tabii biz bu amonyak kokusunu hiçbir zaman duymuyoruz. Çünkü o amonyak kokusunun giderilmesi için de bir dizi işlemden geçiriliyor bu nuggetlar. İşte bu noktada da devreye suni renklendiriciler ve tatlandırıcılar giriyor. Böylece bu kimyasal dezenfektanın sahip olduğu kötü koku ve kötü tat saklanmış oluyor.

Aslında pek çok şef ve programcı dönem dönem insanlara nuggetların ne kadar sağlıksız bir şekilde üretildiğini ve insan sağlığı için ne kadar zararlı olduğunu anlatmaya çalıştı. Bu çalışmalar kimileri için gerçekten farkındalık yaratırken kimileri için de hiçbir anlam ifade etmedi. Oysa nuggetlar göz göre göre insan sağlığı için tehdit oluşturuyordu. Çünkü tamamiyle doğal ve sağlıklı bir gıda olmaktan uzaktılar. En başta da çocukların tüketmemesi gereken yiyeceklerin arasında önemli bir sıradaydılar.

Tavuk Nuggetların İçinde Gerçekte Ne Var?

Elbette tavuk nuggetların içinde isminden de tahmin edebileceğimiz üzere yalnızca tavuk olması gerekiyor. Fakat dünyada üretilen tavuk nuggetların içinde tavuğun yanı sıra bağırsak, yağ, kıkırdak, damar, ezilmiş kemik, sinir ve 30 farklı kimyasal katkı maddesi bulunuyor. Yani bu demek oluyor ki biz bir nugget tükettiğimizde tavuktan çok atık tüketiyoruz. Çünkü bir nuggetın %50’sinden çok daha azını tavuk oluşturuyor. Geri kalanı ise üreticilerin seçtiği ve bizim kesinlikle sağlığımız ile oynayan dolgular oluyor.

Nuggetlar tüm dünyada tavuk olarak servis ediliyor. Dolayısıyla insanlar da bu gıdanın gerçekten tavuk olduğuna inanarak severek tüketiyorlar. Oysa bir restorana gittiğinizde bir porsiyon dana biftek sipariş etmiş olsanız ve size biftek görüntüsü verilmiş patates püresi getirmiş olsalar buna itiraz etmez miydiniz? Sanırım nuggetın durumu patates püresinden çok daha vahim. Eğer gerçekten açsanız patates püresini yiyebilirsiniz ama nuggetlardaki dolgu malzemelerini hiçbir açlık durumunda tek başlarına tüketebileceğinize inanmıyoruz.

Elbette piyasada tüketmemiz için satılan pek çok gıda sağlığımıza zararlı, genetiği oynanmış ya da içinde katkı maddesi bulunduran ürünler. Fakat piyasadaki pek çok ürün zararlı ya da sağlıksız olduğu için “Ne de olsa hepsi öyle, o zaman ayırt etmeden hepsini yiyebilirim.” dememeliyiz. Yani eğer damak tadınız alüminyum sülfat tüketmeye uygun değilse…

Üstelik nuggetların bu durumu pek çok farklı markanın ürettiği nuggetlar için aynı. Bir diğer deyişle nuggetlardaki bu sağlıksız durum yalnızca marka ile sınırlı değil. Nuggetlar genel olarak çok sağlıksız ve çok zararlı bir şekilde üretiliyorlar. Ayrıca bu tespit yapılan araştırmalar ile de net bir şekilde ortaya konulabiliyor. Çünkü dünyaca ünlü iki fast food restoranında alınan tavuk nuggetlar incelendiğinde her iki markanın nugget ürünlerinde de en fazla %50 oranında tavuk bulunmuyor. Geri kalanını ise kıkırdaklar, ezilmiş kemikler, yağlar, sinirler ve damarlar oluşturmuş. Hani şu bizim et yerken kenara ayırdıklarımız.

Aslında bunun neden bu şekilde yapıldığını tahmin etmek çok da zor değil. Çünkü tamamen yağsız etten oluşan bir tavuk nugget hazırlamak yerine maddi açıdan bakıldığında tavuk parçalarından oluşan suni bir tavuk nugget üretmek çok daha cazip geliyor. Tabii bunun insan sağlığı açısından hiçbir haklı açıklaması olamaz.

Üstelik tadı ne kadar lezzetli olursa olsun yapım şeklini düşündüğünüzde bu gıda daha da mide bulandırıcı oluyor. Çünkü toplanan tavuk parçaları bir makine ile tam anlamıyla bulamaç haline getiriliyor. Ardından da kızartılıp “tavuk” olarak satılıyor. Fakat tabii biz ona ne yapsak ne etsek aslında tavuk diyemiyoruz. O en basit tabiriyle için bol miktarda yağ, şeker ve kalori bulunduran tavuk bazlı bir ürün. O nedenle de sadece çocuklar değil tüm insanlar için çok sağlıksız. Kim içinde eser miktarda tavuk bulunan bir tavuk tüketmeyi çok daha cazip bulur ki?

Aslında nuggetları sağlıksız yapan tek şey içindeki o mide bulandırıcı tavuk parçaları değil. Çünkü bazı insanlar içinde öyle şeyler olsa da tadı lezzetli diye yemeye devam edebiliyorlar. Fakat asıl mesele bu nuggetların içinde tadını, kokusunu ve kıvamını değiştirecek kimyasal katkı maddelerinin bulunması.  Yani tavuk nuggetlar ile ilgili esas problemimiz hayvanların neresinde üretildikleri değil de o üretim aşamasında gıdaya ne gibi koruyucu maddeler ve kimyasal maddeler eklendiği. İşte bu durum onu tam manası ile sağlıksız bir hale getiriyor. Hatta bir makalede yer alan bilgiye göre tavuk nuggetların içinde araçların donması için kullanılan dimetilpolisiloksan isimli madde yer alıyor. Bu nedenle nugget tüketmeden önce bir kere daha düşünmenizi öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.