Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Taze Fasulyenin Faydaları

Ülkemizde farklı yörelerde farklı pişirme teknikleri, farklı lezzetler olmasına rağmen yıllardır tadı klasikleşmiş yemekler vardır. Bunlardan biri de hiç şüphesiz taze fasulyedir. Taze fasulye ülkemizin dört bir yanına yayılmış geleneksel yemeklerden bir tanesidir. Doğusundan batısına her ocakta yaz aylarında pişmektedir. Bahar aylarında tohumla toprağa dikimi başlanılan taze fasulye sıcak ve sulama teknikleri ile yapraklarından koparılarak pazarlardaki tezgahlarda yerlerini alır. Yaz aylarında pişen bamya, barbunya gibi sebzelerin yanında belki de en çok sevilen sebzelerden biridir. Bu yazımızda taze fasulye faydalarını bulabilirsiniz.

Yapımı ve lezzeti ile yıllardır ocaklarımızda pişen taze fasulyenin yapılışı oldukça kolaydır. Bu nedenle taze fasulye ülkemizde sadece yaz aylarında değil aynı zamanda kış aylarında da tüketilmektedir. Yazın yetişen bu sebzenin kışın soğuk topraklarda yetişmesinin imkanı yoktur. Ancak yaz aylarında alınan taze fasulyeler konserve olarak kışın da kullanılabilir. Hastalıkların en şifalı tedavilerinden biri olan doğal beslenme sayesinde pek çok hastalığa karşı korunabiliriz.

Taze Fasulye Nelere İyi Gelir?

Kronik hastalıklardan vücut dinçliğine, hatta kilo vermeye bile yardımcı olan taze fasulyenin faydaları saymakla bitmez.

1. Kandaki Şeker Oranını Düzenler

Damarlarda dolaşan kanın şeker oranı ölçüldüğünde belirli bir oran çıkar. Bu oran olması gerektiğinden düşük ya da yüksekse diyabet hastalığı teşhisi konur. Diyabet hastaları şeker tüketiminde daha dikkatli olmalı, normal şekeri asla tüketmemeleri gerekir. Diyabet hastalığı günümüzde çok küçük yaştaki çocuklarda bile görülmeye başlandığından kontrolünün çok iyi yapılması gerekmektedir. Diyabet hastalarının sürekli olarak kanlarındaki şeker oranlarını ölçüp takip etmeleri gerekir. Bu nedenle diyabet dikkat edilmesi gereken rahatsızlıklardan biridir. Ancak diyabet rahatsızlığı sırasında kandaki şeker oranını düzenleyen, sabit kalmasına yardımcı olan besinler de yok değildir. Örneğin taze fasulye diyabet hastaları için çok önemli bir besin kaynağıdır. Doğru bir şekilde tüketildiği takdirde taze fasulye kandaki şeker oranını düzenler. Ancak elbetteki bu taze fasulye tüketimini nasıl yaptığınız önemlidir. Yağlı tuzlu sulu yemeği yapıldığında taze fasulye faydadan çok şeker hastalarına zarar verir. Ancak az yağlı taze fasulye ya da haşlanarak tüketilen taze fasulye vücutta şeker oranının sabit kalmasını sağladığı için çok faydalıdır. Şeker hastaları da bu gibi niteliklere dikkat edilerek taze fasulye faydalarından en üst şekilde yarar elde edebilirler.

2. Yüksek Oranda Lif İçerir

Lif bakımından zengin olan yiyeceklerden biri de taze fasulyedir. Taze fasulye tok tutan yemeklerdendir. Yüksek oranda lif içerdiği içinde taze fasulye, kilo vermeyi kolaylaştırır. Diyet yapma aşamasında insanların yedikleri besinlere dikkat etmeleri gerekmektedir. Yeniden acıkma isteğini azaltır. Aynı zamanda sindirimi kolaylaştırır. Yenilen besinlerin daha kısa sürede sindiriminin yapılmasını sağlar. Taze fasulye, bağırsakların daha kolay çalışmasına katkı da sağlar. Hazımsızlığa iyi gelir, midede oluşan şişkinliğin oluşmasını engeller.

3. Kalp Dostudur

Kalbe dost çok çeşitli yemek vardır. Ancak yanlış tüketim kalp sağlığına olumsuz yönde etki yapabilir. Dolayısıyla ilk aşamada besinleri nasıl tükettiğinize dikkat etmeniz gerekir. Örneğin taze fasulye sulu yemek yapımında bol yağlı tuzlu şeklinde yapılırsa kalbe yararı değil zararı olur. Ancak az yağlı ve çok az tuzlu, sulu taze fasulye yemeği kalp için dost yiyeceklerden biri olur.

4. Kolesterolü Düzenler

Bazı insanların kalp atışlarının düzeninde meydana gelen bir hastalık oluşur. Buna kolesterol adı verilir. Kolesterol kontrolünü yapabilmek için de tükettikleri besinlere özen göstermeleri gerekir. Taze fasulye içerdiği besleyici maddeler sayesinde kolesterolü yüksek olan kişilerin daha normal seviyede kalmasını sağlar. Bu şekilde taze fasulye kolesterol düzenleyicidir.

5. Akciğer Hastalıklarına İyi Gelir

Astım, bronşit, nefes darlığı gibi çeşitli akciğer rahatsızlıkları vardır. Bu akciğer hastalıkları insanın doğal yaşamını büyük derece de olumsuz etkiler. Bu durum karşısında insanlar da akciğer hastalıklarından korunmak isterler. Astım, bronşit gibi hastalıklar küçük çocuklarda bile görülebildiği için çocukların beslenmelerine çok fazla dikkat edilmelidir. Taze fasulye akciğeri korur, işlevini daha iyi yapmasını sağlar. Astım, bronşit gibi hastalıkların da oluşumunu engeller.

6. Migren Ağrılarının Azalmasına Yardımcı Olur

Günümüzde yaşanan olaylar karşısında bazı hastalıklar ve de düzenli olarak yaşanan rahatsızlıklar vardır. Orta seviyede sürekli olarak yaşanan baş ağrısının tıp dilindeki adı da migrendir. Migren artık sıklıkla pek çok şekilde insanda görülen rahatsızlıktır. Düzenli baş ağrısını azaltıcı etkiler gösterdiği bazı besinler vardır. Taze fasulye de bunlardan biridir. Taze fasulye migren ağrısını büyük bir oranda azaltmaya yardımcı olur.

7. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kış hastalıklarının insanlarda oluşma nedeni ilk etapta hastalık hücrelerinin vücutlarına kolay girmesidir. Hastalık virüsleri bağışıklık sisteminin güçsüz olduğu vücutlara kolayca geçer. Bu nedenle özellikle de kış aylarında bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlamalıyız. Güçlü bir vücuda sahip olmak için bağışıklık sistemini besleyici yiyecekler tüketmeye önem göstermeliyiz. Bunun için de ilk olarak vücut direncini ayakta tutacak olan C vitaminleri alınabilir. Ek olarak da sebze yemekleri bolca tüketilmelidir. Sebze yemeklerinin içerisinde bağışıklık sistemine en faydalı yemek ise taze fasulyedir. Taze fasulye bağışıklık sistemini güçlendirerek kış hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

8. Vücut Yorgunluğunu Giderir

Tüm gün boyunca yorulan bedenin ve zihnin iyi bir akşam yemeğinden sonra dinlenmeye ihtiyacı olur. Bunun için mideyi hafif tutan, aynı zamanda besleyici bir yemek tavsiye edilmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre taze fasulyenin lifli yapısı insanın bitkinliğinden sıyrılmasını sağlar. Yorgunluğun üzerinden hafif de olsa almasını sağlayan taze fasulye yaz ve kış insanların tercih ettiği yemek çeşitlerindendir.

9. Göz Sağlığına Yardımcı Olur

Fasulyede bulunan bazı karotenoidler gözün görmesini azaltan sarı nokta hastalığını önler. Zeaksantin ve luketin gözdeki sarı noktaya odaklanmaktadır. Gözün çalışmasına baskı oluşturabilecek etkileri ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

10. Doğum Öncesi Sağlığa İyi Gelir

Yeşil fasulye aynı zamanda folik asit bakımından da zengin bir besindir. Hamile kadının vücudundaki yeterli düzeydeki folik asit seviyesi ceninin sağlıklı olmasını ve normal gelişimde olmasını sağlar. Bu nedenle folik asit bakımından zengin olan yeşil fasulyenin hamileler tarafından tüketilmesi önerilmektedir.

Yeşil Fasulyenin Zararları

Yeşil fasulye içerik itibarı ile oldukça yararlıdır. Fakat yine de yeşil fasulye tüketiminde de dikkatli olmak gerekir. Örneğin yeşil fasulyede bulunan fitik asit fazla tüketimde beslenme eksikliğine yol açabilir. Çünkü fitik asit çinko, kalsiyum ve diğer önemli mineralleri emerek vücudun bu mineralleri emmesine izin vermez.

Aynı zamanda yeşil fasulyede çok az miktarda bulunan lektinler, karbonhidrat bağlayıcı protein olarak bilinir. Çok fazla lektin proteini de bağırsak sistemini sarar ve bazı sindirim sorunlarına yol açabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.