Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tedavisi Olmayan Hastalıklar

Her ne kadar teknoloji her geçen gün kendini geliştirmeye devam ediyor olsa da günümüzde tedavisi olmayan hastalıklar bulunuyor. Gün geçtikçe yeni hastalıklar ortaya çıkarken, eski hastalıkların yavaş yavaş üstesinden gelmeye başlıyoruz. Teknolojinin bugün yetmemesi, gelecekte yetmeyeceği anlamına gelmiyor. Hangi hastalık olursa olsun dünyanın bir yerinde bu hastalığın tedavisi için uğraşan kişiler de oluyor.

Tedavisi Olmayan Hastalıklar Nelerdir?

1. Alzheimer

Old woman with Alzheimer

Alzheimer, genellikle 60 ve üzeri yaşında kişilerde sebebi tam olarak bilinmese de sağlıklı beyin dokularının bozulması ile birlikte bireyin sosyal ve zihinsel yetenekleri ile gün içinde kullandığı işlevlerinin bozulmasına yol açar. Bu yaşlılık sebebi ile ortaya çıkan bir hastalık değil, beyinde gerçekleşen çeşitli anormalliklerin sonucu olarak karşımıza çıkar. Bu hastalık, demans hastalığının bir tipi olarak bilinmek ile birlikte aynı zamanda demansın en sık görülen sebepleri arasında yer alıyor. Alzheimer hastalığı ile ilgili olarak net bilgilere sahip olunamaması sebebi ile beyinde yer alan hücrelerin vaktinden erken ölmesi ve giderek küçülmesi sonucunda aktivitelerini kaybetmesi sebebi ile ortaya çıkar.

Demans hastalığında da görüldüğü üzere kişi kendini ifade edememeye başlar. İlerleyen dönemlerde çevresi ile ilişkisi de bozulan bu kişiler algısal bozukluklardan kaynaklı olarak kişilik bölünmelerine varacak kadar ilerleyen çeşitli psikolojik sorunlar ile karşı karşıya kalabilir. Muhakeme yeteneğinin kaybolması da bu hastalığın bir başka sonucudur. Bireylerin zaman ilerledikçe kendilerine bakamaz ve bir başkasına bağımlı hale gelir. Öyle ki bu kişiler artık günlük ihtiyaçlarını karşılayamıyordur.

Bu hastalığın belirtileri kendilerini kişilik değişiklikleri, garip davranışlar, şüphe çeken hareketler, konsantrasyon da güçlük, soyut düşünceleri oluşturamama, kafa karışıklığı, karmaşık ve hatta gündelik işlerin dahi yapılmasında çekilen zorluklar ve ağır bellek kayıpları şeklinde gösterir.

Detaylı Bilgi Almak için TIKLAYINIZ!

2. Diyabet

Diyabet, pankreas tarafından üretilmesi gereken insülinin yeteri kadar üretilememesi ya da üretilen insülinin çeşitli sebeplerden dolayı vücut tarafından kullanılamaması sebebi ile bireylerin ömürleri boyunca kronik bir şekilde insülin üreten hücrelerin de giderek azalması ile devam eden bir hastalığa yakalanmış olur. Normal şartlarda metabolizma tarafından parçalanan besinler, vücuda giren gıdaları şekere yani glukoza dönüştürerek enerji üretir. Bağırsaklardan kana karışan glukoz, kandaki şeker seviyesini yükseltir. Sağlıklı bireylerin vücutlarında olan şey, kana geçiş yapan glukozun, pankreas tarafından salgılanmış olan insülin hormonunun ettiği yardım ile birlikte hücrelerin taşınmasıdır. Fakat insülin hormonunun vücudumuzda olmadığı ya da olsa dahi etkisini yitirdiği durumlarda kan şekeri yükselmesi olan ve hhiperglisemi adı verilen hastalık ortaya çıkar. Bunun sebebi ise şeker hücrelerinin taşınamaması ve kan içerisindeki glukozun giderek artış göstererek hastalığa davetiye çıkarmasıdır. Kan şekerinin yükselmesi halinde böbrek, kalp, göz ve sinir gibi organlarda da çeşitli sorunlar ortaya çıkar.

Detaylı Bilgi Almak için TIKLAYINIZ!

3. Parkinson

Vücut hareketleri söz konusu olduğu zaman önemli bir yere sahip olan dopamin hormonu, substansiya nigra adı verilen bir yerde üretilir. Dopamin üretiminde yer alan hücrelerin çeşitli sebeplerden dolayı etkilenmesi ve kayıplar vermesi halinde belirli bir oranda hücre kaybolur. Bu da parkinson hastalığına davetiye çıkarmış olur. Parkinson hastalığı, bireylerin hayatlarını oldukça olumsuz bir şekilde etkiler. Genellikle yaşlı kişilerde görülen bu hastalığın, yaşam süresi arttıkça görülme olasılığı da o kadar artar.

Parkinson hastalığı ile benzer tablolar çizen çeşitli hastalıklar bulunur. bunlara parkinson sendromları ya da parinsonizm adı verilir. Çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkmaları sebebi ile parkinson için kullanılmakta olan ilaçlara yanıt vermezler. Bu hastalıklar göstermiş oldukları parkinson bulguları sebebi ile parkinson artı sendromlar ve sekonder yani ikincil parkinsonizm isimli hastalıkları işaret eder. İkincil parkinsonizm hastalığı, tümörlere, ilaçlara, enfeksiyonlara, damar hastalıklarına ya da çeşitli toksik olaylara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu sebepten dolayı da bu hastalıkları birbirinden ayırt edecek olan tanıların yapılması ve buna göre tedavi yönteminin seçilmesi gerekir.

Detaylı Bilgi Almak için TIKLAYINIZ!

4. Romatizma

Romatizma, neredeyse her yaşta ortaya çıkabilen ve bireylerin savunma mekanizmalarında çeşitli sorunlara yol açan bir hastalık olarak karşımıza çıkar. Genellikle soğuk ya da sıcak hava sebebi ile ortaya çıktığı düşünülen romatizma, kilolu kişilerde çok daha fazla ağrılara sebep olur. Eklemlerde şişlikler, ağrı ve sıcaklık ortaya çıkar ve tedavi edilmemesi hallinde ciddi problemlere neden olur.

Romatizma kelimesinin kökeni eski Yunan’a dayanır. Kötü özelliğe sahip olan iltihaplı sıvı birikmesi anlamında kullanılır. Genellikle kronik olarak süren bu hastalıklar, bir kişiye tanı olarak konulduğu vakit artık o kişi ömrü boyunca bu hastalık ile yaşamak zorunda kalır. Bu hastalık daima düzenli ve sürekli bir şekilde ilaç kullanımı ve doktor takibi gerektirir.

Detaylı Bilgi Almak için TIKLAYINIZ!

5. Hipertansiyon

Damar içinde yer alan kanın damar duvarına yüksek basınç uygulaması ile ortaya çıkan hipertansiyon uzun süre boyunca devam etmesi halinde damarın iç bölümüne hasar verir. Yüksek tansiyon sebebi ile organları beslemekte olan damarlarda yırtılma, genişleme ve tıkanma gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Hipertansiyon sebebi ile organlara yapılması gereken kan akışında sorunlar ortaya çıkar ve bu da organ yetmezliklerine sebebiyet verir.

Yüksek kan basıncı olarak da bilinen bu hastalık, uzun süre boyunca belirti vermese de damar, kalp, beyin ve böbrek sistemlerine hasar verir. Bu sebeple sessiz düşman olarak da bilinen hipertansiyonun mutlak surette uzman kontrolünde takibe alınması gerekir. Küçük ve büyük tansiyonun normal değerleri üzerine çıkması halinde hipertansiyon ortaya çıkar.

Detaylı Bilgi Almak için TIKLAYINIZ!

6. Kırım Kongo

Havaların ısınması ile birlikte özellikle de yeşil alanlarda kendilerini gösteren ve hastalık taşıyan kenelerin ısırıkları ile birlikte Kırım Kongo kanamalı ateş hastalığı ortaya çıkabiliyor. Geçtiğimiz yıllarda ülkemizde de oldukça sık bir şekilde görülmüş olan bu hastalık bir tür enfeksiyon ile yayıma gösterir. Küçükbaş hayvanlardan kan emerek virüs alan keneler, daha sonra bu tür virüsleri büyükbaş hayvanlara ya da insanlara bulaştırır. Bu nedenle özellikle kırsal kesimde yaşamakta olan kişilerde, hayvanlar ile yakından ilgilenen bireylerde ya da av, piknik ve buna benzer sebepler ile doğaya yakın olunan yerlerde bu hastalığın sizlere bulaşması mümkün olur.

Bununla birlikte veterinerler, çiftçi, kasap ya da avcılarda meslek hastalığı olarak ortaya çıkabilir. Et hazırlanırken de yayılabilen bu hastalık yemek ile uğraşan kişilerde ortaya çıkabilir. Laborantlar, sağlık memurları, hemşireler ve doktorlar bu hastalığın riski altında olur.

7. ALS

Amiyotrofik Lateral Skleroz adına sahip olan ALS hastalığı insanların sinir sistemini etkileyen bir hastalık olarak karşımıza çıkar. Omurilikte kasları beslemekte olan sinirler yerine hasarlı ya da sertleşen dokuların gelişmesi ve bunun neticesinde de kasların beslenemeyerek gitgide zayıflaması söz konusu olur.

ALS hastalığı omurilikte ve beyinde yer alan motor nöronlara zarar verdikte sonra bir bardağa uzanmak, yürümek ve hatta nefes almak dahi artık oldukça zor bir hale gelir. Bu hastalık kas hareketlerini kontrol eden motor nöronlarına etki ettiği için bireylerin kas ve beyinleri arasındaki iletişim kopuklukları ortaya çıkacak ve bu sebeple de kaslar çalışamaz hale gelecektir.

Bu hastalık ilerlemeye devam etse de işitme, koku alma, duyma, görme ve dokunma gibi hisler kaybedilmez. Bu hastalık duyuları iletmekte olan sinirler üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmaz. Kimi hastalarda öğrenme, anımsama ve düşünme gibi beyin bölümlerinde çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir.

8. Çölyak

Herhangi bir belirti göstermeyen ya da hafif bir şekilde seyreden çölyak hastalığı, uzun bir süre boyunca fark edilemeyen hastalıklardan biri olarak karşımıza çıkar. Bu hastalık belirli belirtileri olsa da hafif belirtiler ile seyretmesi de mümkün. Çocuk çölyak hastalarından karında şişlik, karın ağrısı, iştahsızlık, ishal, kusma, huzursuzluk, enfeksiyonların artış göstermesi, gelişme geriliği, boy uzaması ve kilo alma konusunda sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bu hastalık ilerleyen yaşlarda, kasların zayıflamasına, kansızlığa, yaşa göre kilodüşüklüğüne, karın bölgesinde şişkinliklere, ishale, büyük tuvalet ihtiyacının artmasına, bezginliğe, kusmaya, sinirliliğe, kemik ve eklem ağrılarına, göz şikayetlerine, iştahsızlığa, ağzın içinde oluşan aftlara, büyüme geriliğine, ciltte kaşıntılı döküntülere ve sebebi bilinmeyen karaciğer hastalıklarına bağlı olarak görülebilir.

Her yaşta teşhisi yapılabilen bu hastalık diğer hastalıklara göre çok daha zor bir şekilde tespit edilir. Zira gösterdiği her bir belirti aynı zamanda bir başka hastalığın belirtisi olarak karşımıza çıkar. Örneğin kansızlık, erken osteoporoz ve teşhis edilememiş olan laktoz alerjisi gibi hastalıklar da bu tür belirtiler gösterir. Çölyak hastalığı insan sağlığını büyük ölçüde etkiler. Bu nedenle de teşhisinin doğru bir şekilde yapılması gerekir. AGA ve EMA adı verilen özel serolojik testler ve çeşitli kan testleri ile tanı konulması mümkün olur. Bağırsak biyopsisi sayesinde ise bu hastalığa kesin bir tanı koyulması mümkün olur.

Detaylı Bilgi Almak için TIKLAYINIZ!

9. Diğer

Günümüzde henüz tedavisi bulunmamış olan birçok hastalık bulunur. Şimdi sizlere bunların birkaçını sıralayalım.

 • AIDS
 • Otoimmün hastalıklar
 • Siroz
 • Hepatit B
 • Hepatit C
 • Makula dejenerasyonu
 • Vitiligo
 • Fibrokist
 • Polykistikover
 • Hipertiroid
 • Hipotiroid
 • Kanser
 • Damar Sertliği

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.