Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Teflon Kanser Yapar Mı?

Yanmaz ve yapışmaz tava denince herkesin aklına hemen teflon tavalar gelir. Bu meşhur ürün hayatımızda pek çok dönem ilgi görmüştür ve hala ilgi görmeye devam etmektedir. Fakat teflon tavaları kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır, bunlara dikkat etmezsek neler olur, teflon kanser yapar mı? Sorularını yazımızda cevaplayacağız.

Teflon Nedir?

Teflon tava üretiminde kullanılan kimyasal maddeler olarak bilinir. Tava veya tencerelerin yüzeyleri çizildiğinde ortaya çıkmaktadır ve yemekle temas ederek doğrudan vücuda giriş yapar. Zarar görmüş teflon tavaları yemek yapımında kullanmamak gerekmektedir. Bu ürünler zamanla vücutta kalıcı hasar oluşumuna neden olabilmektedir.

Teflonun Zararları Nelerdir?

Teflon yanmaz ve yapışmaz özelliğiyle pek çok insanın gönlüne taht kurmuştur. Fakat mutfakta hayat kurtarmasının yanında pek çok da zararı vardır. Teflon ürünleri kullanılırken dikkatli olunmazsa insanların vücut sağlığı için tehlikeli ürünlere dönüşebilir.

Tava ve tencerelerde yapışmayı önleyen kimyasal madde, insanın gırtlak kısmında bulunan tiroid bezinin işleyişini bozar. Fakat bu zararlı etkinin ortaya çıkabilmesi için kimyasal olarak teflonda bazı değişmeler olması gerekir. Yani tava ve tencereleri çizildikten sonra kullanmamak gerekir. Teflon ürünlerde metal kaşıkla karıştırma yapmak yerine tahta kaşık kullanmanız önerilir. Tahta ürünler metal ürünler kadar aşındırma yapmaz. Teflon ürünlerin boşken ocakta ısıtılmaması gerekir. Teflon boş olarak ısıtılırsa ortaya zararlı gazlar çıkarabilir.

Eğer mutfakta böyle şeylere çok dikkat etmiyorsanız teflon tava kullanmak yerine seramik tava kullanmanızı öneririz. Başta hamile kadınlar olmak üzere zarar görmüş teflon ürünlerini kimsenin kullanmaması gerekir. Zehirli yüzey çizikleri hamile kadından belirli bir zaman sonra bebeğe de geçebilir. Bu durumun sonucunda bebekte ciddi hasarlara neden olabilir. Bozulan ürünleri hemen yenisiyle değiştirmeleri ve bunların üzerinde metal kullanmamalısınız.

Teflon Kansere Neden Olur Mu?

Teflon üretiminde kullanılan perflora oktanik asidin yani PFOA’ nın kanserojen olduğu biliniyor. Fakat teflon için aynı durum geçerli değildir. PFOA çevrede ve insan vücudunda uzun süre kalabilmektedir. Bu yüzden kanser riski yüksektir. Hayvansal deneyler sonucunda PFOA’ ya maruz kalınması durumunda karaciğer, testis, meme ve pankreas kanseri gibi kanser türleri ortaya çıkabiliyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.