Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tek Böbreğinizle Siz Ne Yapardınız?

Sağlık problemi olduğu halde çalışmak zorunda kalan birçok insan tanıyorsunuzdur. Belki siz de onlardan birisinizdir, kim bilir? Ne iş yaparsanız yapın, insanın kendi emeğiyle kazandığı alın teri gibisi yok. İlerleyen yaşına rağmen canla başla hayata tutunmaya çalışan insanlar hepimize canlı örnek olmaya devam ediyor. Bugün sizlerle 67 yaşındaki yalnız yaşayan bir kadının, Gülcemal Uyar’ın yürek burkan hikayesini paylaşmak istiyoruz.

Gülcemal Uyar 1

Yıllardır Ordu Fatsa’da, Mustafa Kemal Mahallesi’nde yaşayan Gülcemal Hanım 19 yıl önce eşini, kısa bir süre önce de oğlunu kaybetmiş bir emekçi. Tek başına hayata tutunmaya çalışan Gülcemal Hanım bir de geçirdiği sağlık problemleri sebebiyle böbreklerinden birini aldırmak zorunda kalmış. Ancak Gülcemal Hanım’ın hikayesi bunlarla sınırlı değil. Birkaç ay önce de ayağı kırılan yaşlı kadın hayatını karton toplayarak idame ettiriyor. Üstelik toplandığı kartonları 80 kuruş gibi sembolik bir rakama satmasına rağmen oğlunun banka kredi borcunu ödüyor. 48 bin lira olan banka kredi borcunu kışın soğuğuna aldırış etmeden, her sabah saat 10.00’da çalışmaya başlayıp gecenin ilerleyen saatlerine kadar 60 kg karton toplayarak 23 bin liraya düşürmeyi başarmış.

böbrek

Burada hemen tek böbrekli yaşam ile ilgili birkaç bilgi vermek istiyoruz. Biliyorsunuz ki, vücuttaki toksik maddeler idrar yoluyla atılmadan önce böbreklerde filtre ediliyor. Yani vücudun tuz, mineral ve su dengesi burada ayarlanıyor. Böbrekler görevini yerine getiremediğinde ise diyaliz ya da böbrek nakli gündeme geliyor. Çünkü böbrek sağlığı hayati bir önem taşıyor. Bununla birlikte bir de tek böbrekle dünyaya gelen insanlar var. Üstelik yapılan araştırmalara göre her 750 kişiden biri tek böbrekle dünyaya geliyor. Tek böbreği olan insanlarda, böbrek boyutu büyüyerek çift böbrek yerini alıyor. Sağlıkla çalışan tek böbrek de insanın hayatını sürdürebilmesi için çoğu zaman yeterli olabiliyor. Ancak Gülcemal Hanım’ın ekonomik durumundan dolayı yeterli beslenemediği ve ilerleyen yaşına rağmen sarf ettiği enerjiyi hesaba katarsak, koca bir çınar gibi ayakta durmaya çalışan bünyesi daha ne kadar süre dayanır bilemiyoruz.

Gülcemal Uyar 3

Birçoğunuzun ‘Ben olsam yapamazdım’ dediğini duyar gibiyiz. Gülcemal Hanım’ın komşuları da aynı şeyi söylüyormuş. Gülcemal Hanım ise; ‘‘Çalışmanın ayıbı mı olur? Gün gelir, pet şişe toplayarak bile evin geçimi sağlanır. Yeter ki, alın teri olsun.’’ diyor. Bir annenin cefakar hayatıyla hepimize örnek olan Gülcemal Uyar, bize sağlığın sahip olduğumuz her şeyden daha değerli olduğunu hatırlatıyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.