Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tel Tokalar ile Yapabileceğiniz 13 Harika Saç Modeli

Çoğunlukla saçımızın yanlarından ya da arkasından çıkan saçları bir arada tutmak için kullandığımız tel tokalar, çabuk kayboldukları için her evde bol bol bulunurlar. Kadın erkek herkesin kimi zaman kullanma ihtiyacı hissettiği bu tokalar, saç artistlerinin ellerine geçince inanılması güç sanat eserlerinin birer parçasına dönüşebiliyor. Siz de evinizde sadece tel tokaları kullanarak basit ama son derece şık modeller yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan şeyler ise sadece farklı renklerde tel tokalar ve biraz yaratıcılık. Gelin tel tokalarla yapabileceğiniz son derece ilginç bir o kadar da şık saç modellerine beraber göz atalım.

1. Çapraz Örgü Modeli

Bu basit modeli kullanarak günlük hayatınızda spor ama şık bir görüntü yakalayabilirsiniz. Saçınızın sağ kısmından bir tutam alıp sol tarafa tel tokayla tutturun ve aynı işlemi iki taraf için de bir kaç kez tekrarlayın. Tel tokaları saçlarınızın altına denk getirmeyi denerseniz çok daha hoş bir görüntü yakalayabilirsiniz.

2. Ok Görünümlü Tel Tokalı Topuz

Bu model de bir o kadar basit. Saçınızı ense kısmından dağınık bir topuz halinde tel tokalarla tuttun. Daha sonrasında istediğiniz kadar tel tokayı saçınızın yanına ok şekli verecek şekilde yerleştirin. İşte size hem yaşa uygun hem de gayet çarpıcı görünen bir saç modeli. Özellikle yazın salaş elbiselerle harika görünecektir.

3. Üçgen Şeklinde Tel Tokalar

Sosyal medyada ara ara saç modellerine göz atıyorsanız bu modeli görmemiş olmanız imkansız. Son dönemin en meşhur saç aksesuarlarından biri üçgen şeklinde takılmış tel tokalar. Bu modeli çok farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Örneğin fotoğraftaki gibi saçınızı açık bırakıp sağ ve soldan tutamlar alarak tel tokalarla sabitleyebilirsiniz. Saçınızın arkasına tel tokaları üçgen şeklinde yerleştirmekte zorlanıyorsanız bir arkadaşınızdan ya da aile üyelerinden yardım isteyebilirsiniz. Eğer biraz daha iddialı bir görüntü yakalamak isterseniz renkli ve çok daha büyük tel tokalar kullanabilirsiniz. Günlük hayatta sürekli kullanabileceğiniz bu modelin bağımlısı olacaksınız.

4. Çoklu Üçgen

Yukarıda bahsettiğimiz üçgen modeli biraz daha değiştirmek isterseniz yaratıcılığınızı konuşturarak, farklı renklerde tel tokalar kullanabilir ve tel toka sayısını arttırabilirsiniz.

5. Tel Tokaları Renklendirin

Tel tokalar genellikle saçlarda görünmemesi için yapılır. Bu nedenle siyah saçlılar için görünebilir tel toka bulmak biraz zor olabiliyor. Eğer vaktiniz varsa ve kafa dağıtacak bir aktivite arıyorsanız tel tokalarınızı renklendirmeyi deneyebilirsiniz. Oje, bu noktada en kullanışlı boya malzemeniz olabilir. Renkli ojelerinizle tel tokalarınızın üzerine istediğiniz desenleri çizip, bu tel tokaları bir arada takmayı deneyebilirsiniz. Hem yaratıcılığınızı konuşturmuş hem de son derece hoş bir saç modeli yapmış olursunuz.

6. Ombre Etkisi

Tel tokalarınızı boyarken açıktan koyuya farklı tonlar denemeyi de ihmal etmeyin. Örneğin beyaz, gri ve siyah şeklinde boyayabileceğiniz tel tokaları kullanarak bir ombre etkisi yaratabilir ve kimseye de olmayan son derece çarpıcı saç modelleri yapabilirsiniz.

7. Güneş Şeklinde Tel Tokalar

Bu model son derece dikkat çekici ve uğraşılmış görünüyor olsa da aslında yapımı oldukça kolay. Öncelikle saçınızı düşük bir at kuyruğu yapın. Daha sonrasında farklı iki renkte tel tokayı saçınıza yarım bir daire oluşturacak şekilde yerleştirin. Bu modeli yaparken ilginç renk tercihleri yapabilir hatta yukarı bahsettiğimiz ombre görüntüsü için aynı rengin iki farklı tonunu kullanabilirsiniz.

8. Tel Toka İle Yarım Topuz

Diyelim ki dışarı çıkacaksınız ve basit ama şık görünen bir saç modeline ihtiyacınız var. Ya da dışarıdasınız ama yanınızda sadece tel toka var ve saçınıza farklı bir şekil vermek istiyorsunuz. İşte böyle durumlarda bu modeli rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yukarıda gördüğünüz gibi yarım toplanmış saçınızı bir tel toka yardımıyla tıpkı saçı “kilitliyor” gibi toplayın. Bu şekilde hem toka görünmeyecek hem de çok sade ama klasik bir görüntü elde etmiş olacaksınız.

9. Geometrik Desenli Tel Tokalar

Ben biraz daha farklı bir saç modeli istiyorum diyenlere müjde. Avucunuza biraz tel toka alın ve saçınızı gönlünüzden hangi şekil geçiyorsa tel tel tokalarla onu oluşturacak şekilde tutturun. Çünkü son dönemin en önemli modaların biri tel tokaları kullanarak saçlarda farklı geometrik desenler elde etmek. Karmaşık göründüğüne bakmayın. İlk denemenizde kolaylıkla yapabileceğiniz bir model olduğuna emin olabilirsiniz.

10. Hashtag Modeli

Hashtaglar hayatımızın her yerinde. Instagram’dan Twitter’a kadar her yerde kullandığımız hashtaglar bir kaç yıl önce modaya da giriş yapmıştı. Hashtag baskılı tshirtler herkesin üzerinden düşürmediği parçalarına dönüşmüşlerdi. Şimdi sıra saçlara geldi. İster örgüyle ister doğal bir saçla kullanabileceğiniz bu model için 4 tane tel toka yeterli. Öncelikle iki tane tel tokayı paralel bir şekilde saçınıza yerleştirin. Daha sonrasında diğer iki tel tokayı da onları dik kesecek şekilde koyun ve uçları uzayıp giden bir kare şekli elde edin. İşte hashtaglı saçlarınız modanın nabzını tutmaya hazır.

11. Örgü İle Tel Tokalar

Herkesin ağzını açık bırakan güzellikle bir saç modeli arayanlar buraya toplansın. Çünkü yapması diğer modellere göre biraz daha zor olsa da çıkan sonuca kesinlikle değen bir saç modeli ile karşınızdayız. Bu model için öncelikle saçlarınızı ortadan ikiye ayırın kullanmayacağınız taraftaki saçları toka ile tutturun. Daha sonrasında enseden balık sırtı modelinde saçınızı örmeye başlayın. Normalde saçınızı topladığınızda at kuyruğunun denk geldiği tepe noktasına kadar örmeye devam edin. Örgünün bittiği yeri tel toka ile tutturun ve diğer tarafı da aynı şekilde örün. Ördüğünüz kısımlarla beraber bütün saçınızı at kuyruğu şeklinde toplayın. Daha sonrasında gevşek bir topuz yapın ve bu topuzu ortadan ayırın. Topuzdan ufak bir parça çıkartıp topuzun ortasından saçlarınızın etrafına sarın ve tokalarla sabitleyin. Son olarak tel tokaları örgülerinizin arasında birer X oluşturacak şekilde yerleştirin ve etrafı kasıp kavuran harika saç modelinizin tadını çıkartın.

12. Basit Örgü Ve Tel Tokalar

“Yok ben bu kadar uğraşmak istemiyorum, daha kolay bir şey yok mu?” diyenler elbette olacaktır. Bu model de sizler için. Günlük hayatınızda nasıl bir örgü kullanmaktan hoşlanıyorsanız o şekilde saçlarınızı örün. Daha sonrasında ister bir kaç tane tel tokayı örgünüzün aralarına yerleştirerek biraz renk katın ister bir sürü tel toka kullanarak örgünüzün havasını değiştirin. Bu iki basit modelden hangisini seçeceğiniz ise tamamen size kalmış.

13. Dairesel Tel Tokalar

Saçlarınızı yarım toplamak istiyorsanız ama tel tokalarla da değişik bir model yapmak niyetindeyseniz bu seçeneği deneyebilirsiniz. Simetrik bir şekilde 8 tane tel tokayı üst üste takarak harika bir daire oluşturabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.