Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Televizyonun Zararları Nelerdir?

Televizyon, yani bir diğer adıyla aptal kutusu, insanları etkileme konusunda çağımızın en büyük teknolojik icatlarından biridir. Aynı zamanda en önemli eğlence kaynağı olarak adlandırılır. İkinci Dünya Savaşı sonrasında icat ediliği andan beri, insanları manipule ve fikirlerini kontrol etmenin en kolay yol televizyonu kullanmaktır. Belki son yıllarda bu etkinin yerini internet almış olabilir fakat değişmeyen tek şey, hangi yaştan insan için olursa olsun, televizyon hala en büyük eğlence, rahatlama, bilgi edinme ve zarar kaynağıdır. Evet, yanlış duymadınız. Televizyonun aynı zamanda insan sağlığına fiziksel ve zihinsel zararları bulunmaktadır.

Fakat işin kötü yanı, artık her evde neredeyse en az iki televizyon bulunan bir zamanda, insanlara televizyon izlemenin zararlarından bahsetmek, daha doğrusu insanların dikkatini bu zararlara çekmek oldukça güç bir durum. Ayrıca televizyonun zararları ve yan etkileri çocuklarda dikkat eksikliği bozukluğuna neden olmaktan, erken ölüm sebebine kadar oldukça geniş bir skala çizmektedir.

Televizyonun Zararları Nelerdir?

Bu yazımızda, televizyonun zararlarından ve yan etkilerinden bilinmeyenlerden bahsedeceğiz. İşte televizyon izlemenin sağlığa zararları!

1.Kalp Üzerindeki Baskı

Bir süre önce, birçok ayrı araştırmanın kapsamından oluşan bir çalışma, çok fazla televizyon izlemenin, kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini % 15 arttırdığı kesin olarak kanıtlamıştır. Bu durum aslında basitçe çok fazla televizyon izlemenin neden olduğu, uyku eksikliği, sürekli hareketsiz kalma ve televizyon izlerken yenilen abur cuburlar gibi durumlarla yakından alakalıdır. Maalesef bu televizyon karşısında geçirilen yaşam tarzı, gelişmekte ve hızlı gelişen ülkelerde oldukça popüler olmuş durumdadır. Esasen, egzersiz yapmamak, fiziksel herhangi bir şey ile uğraşmamak ve bunların yanında sürekli televizyona konsantre olarak sabit bir şekilde hareketsiz oturmak, vücutta düzgün bir kan akışı sağlanmasını engellemektedir. Bu durum da kalp sağlığı için tehdit oluşturmaktadır.

2.Erken Ölüm Riski

Televizyon izlemenin erken ölüm riskini attırdığını, yine televizyonun kalp hastalıkları riskini % 15 arttırdığını ortaya çıkaran araştırma sonucu öğrendik. Araştırmaya göre, kalp hastalıkları riski artan ülkelerde, aynı zamanda erken ölüm oranları da artmış bulunmaktadır. Günde iki ya da daha fazla saat boyunca televizyon izleyen insanların erken ölme olasılıkları, zamanını daha az televizyon başında geçiren insanlara göre % 13 daha fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu erken ölüm vakalarına sebep olan hastalıkların ya da nedenlerin, büyük bir çoğunluğu, fazla televizyon izlemenin tetiklediği durumlardan oluşmaktadır. Biraz dolaylı yoldan da olsa, bu açıdan erken ölümlerle bağlantılıdır televizyon izlemek. Ayrıca, fazla televizyon izlemek uzun vadede, vücudun bazı parçalarına ve fonksiyonlarına hasar vererek erken ölümler için bir katalizör görevi görebilir. Yani günde iki ya da daha az saati televizyon başında geçiren insanlara göre, fazla televizyon izleyenler, her anlamda risk grubundadırlar.

3.Çocuklarda Konsantrasyon Bozukluğu

Çocuklar açısından, dersler ya da buna benzer önemli şeyler üzerinden konsantre olma yetilerini kullanmak yıpratıcı olabilir. Neden mi? Çünkü, gözlerdeki ve duyma yetisindeki oldukça belirgin zararları bir yana, çocuklar genç yaşta – çoğu 10 yaşının altında- günde iki saatten daha fazla bir vakti televizyon karşısında çizgi filmler ya da çocuk programları izleyerek geçiriyorlar. Hal böyle olunca, çocukların daha fazla bilgi alma ve görüntüyü akılda tutabilme kapasiteleri de tükenmiş oluyor. Bu nedenle asıl sorumluluklarına vakit ayırmaları gerektiklerinde, dikkatlerini toplama ve konsantre olmada güçlük çekiyorlar. Ayrıca bunun dışında daha da tehlikeli olarak, televizyon seyretmenin uzun vadede beyinde daha büyük hasarlara yol açması da olası bir durumdur.

4.Çocukların Beyinlerinin Gelişmesini Engelliyor

Yapılan araştırmalar, televizyon izlemenin çocukların beyin gelişimi üzerinde zararlı etkileri olduğunu kanıtlamıştır. Bu araştırmalara göre, günün büyük bir bölümünü televizyon başında geçiren gelişim çağındaki çocukların, beyinlerinin ön lobunda bulunan frontopolar korteks bölgesinde daha fazla “gri madde” oluştuğunu gözlemlemişlerdir. Beyindeki bu zararın gelişmesi, aynı çocukluk dönemlerinde kiloyu kontrol altında tutmak gibi önemlidir. Bu şekilde, çocuk için ileride yaşanabilecek olası öğrenme güçlükleri ve diğer beyin hasarlarının önüne geçilmiş olur.

5.Televizyon İzlemek Diyabete Yol Açabilir

Televizyon başında çok fazla zaman geçirmenin insanın yaşam tarzını da etkilediğinden bahsetmiştik. Eğer kişi uyku eksikliği yaşadığı ve abur cubur tüketerek düzgün beslenmediği bu zararlı yaşam tarzına alışırsa, diyabet hastalığı ile karşılaşma olasılığı da artmaktadır. Yapılan araştırmalar, günlük televizyon başında geçirilen süre iki saati geçtiği takdirde, kişinin diyabete yakalanma olasılığı % 20 gibi bir miktarda artmaktadır ki bu oldukça tehlikeli bir rakamdır. Bu hastalıkla asıl ilişkilendirilen kısım, televizyon izlerken uzun süreler boyunca hareketsiz bir şekilde dururuz ve bu durum uzun vadede kandaki şeker ve yağ miktarlarının değişimlere uğramasına neden olabilir. Bu değişimler de diyabet riskini arttırmaktadır.

6.Televizyon Depresyona Neden Olabilir

Genellikle televizyon izleyebilmek için geçirdiğimiz o fazladan birkaç saati, aslında uyumamız gereken vakitten çalarız. Birçok insan için, akşam vakti başladıklarını bitirmek için geç saatlere kadar ayakta kalmak ya da geç saatlere kadar süren bir futbol maçını izlemek için uykudan fedakarlık etmek, oldukça normal ve sık rastlanan bir durumdur. Tüm bu olayların sonucu olarak, çok geç saatlerde uyuruz ve yeteri kadar uykumuzu alamayız. Eksik bir uykuyla uyandığımızda ise, dinlenememiş olduğumuzdan deşarj olmuş ve enerjik olarak güne başlayamayız. Eğer bu durum böyle devam ederse ve sizin için bir alışkanlık halini almış ise, bu depresyon habercisi olabilir. Son yıllarda depresyon, uykusuzluk ve az uyuma ile ilişkilendirilmeye başlamıştır. Hatta kesin olarak söylenebilir ki, uyku eksikliği düzene bindiğinde her zaman peşinden depresyonu getirmiştir.

7.Fazladan Kilo Almanıza Neden Olur

Televizyon başında hareketsiz saatler geçirirken yediğiniz o patates kızartmaları, şekerlemeler, içecekler ve diğer bütün abur cuburlar vücudunuzda oluşturdukları fiziksel anormallikler ile beraber tek bir şey bırakacaklar: obezite. Televizyon başında geçirilen vakit arttıkça, kişinin fiziksel aktivitelere ayırdığı vakit de aynı oranda azalmaktadır. Daha da kötüsü, bir şeyler izlerken yemek yeme alışkanlığı kazanmış olmamız. Zaten hareketsiz olan vücutlar, bir de zararlı gıdalarla fazladan kalori almaya başladığında, sağlıksız alınan kilolar ve devamında obezite kaçınılmaz olmaktadır. Ayrıca bu zararlı alışkanlığı kazanmış olmak, vücudumuzdaki en değerli organı yani kalbi mahvetmek için de harika bir yoldur. Sağlığınız için, televizyon başında geçirdiğiniz vakti sınırlandırmalısınız.

8.Televizyon Vaktinizi Boşa Harcamanıza Neden Olur

Televizyon izlemek ile ilgili bir sürü zarardan bahsettik. Fakat bunlar arasında en önemlilerinden birisi, zamanımızı harcıyor olması. Hayat çok kısa ve biz değerli vaktimizi televizyon izleyerek harcıyoruz. Bir durup düşünün, günlük kaç saatinizi televizyon başında geçiriyorsunuz? Yapılan araştırmalar televizyon başında geçirilen vaktin tehlikeli rakamlara ulaştığını gösteriyor.

Hayatımızı dolu dolu uçlarda yaşamak yerine, cansız ama sözde eğlence kaynağı olan bir kutunun önünde geçirmeyi tercih ediyoruz. Dışarı çıkıp futbol oynamak ya da yerinde izlemek yerine, televizyonda futbol maçlarını izlemeye bağımlı hale geldik. Mutfağa gidip sağlıklı yiyecekler hazırlamak yerine, televizyonda yemek programları seyrederken bir yandan da sağlıksız bir sürü abur cubur tüketerek vücudumuzu çöplüğe dönüştürüyoruz. Dışarı çıkıp gerçek insanlarla tanışmak yerine, televizyon dizilerindeki hayali karakterlerin arkadaşlık hikayelerini dinliyoruz. Peki gerçekten yaşamak bu mu? Vakti geldiğinde, fiziksel ve zihinsel enerjiniz tükendiğinde, hayatınızı gerçekten yaşamadığınızı fark edeceksiniz. Bu nedenle çok geç olmadan vaktimizi hayatımızı gerçek anlamıyla yaşamaya harcamalıyız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.