Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ten Koyulaşması Nedir?

İnsan vücudunun en önemli dokularından biri cilttir. Cilt her insanı güzel gösteren önemli estetik değerlerden biri olarak kabul edilebilir. Cilt yüzeyinde birçok sebebe bağlı olarak deformasyon ya da cilt hastalığı ortaya çıkar. Bu tür olumsuz faktörler cilt yüzeyindeki pürüzsüzlüğe ve güzelliğe büyük oranda gölge düşürür. Çoğu insanın kendisini iyi hissetmesi için cilt yüzeyinde herhangi bir sorunun olmaması ya da bu soruna kısa sürede kalıcı bir çözüm sağlanması gerekir. İnsanları en çok rahatsız eden cilt sorunlarından biri cilt renginde koyulaşmanın ortaya çıkması olabilir.

Ten Koyulaşması Neden Olur?

ten koyulaşması

Çoğu insan ten renginin pürüzsüz ve tek renk şeklinde olmasını ister. Fakat birtakım sebeplere bağlı olarak tende renk farklılaşması sorunu ortaya çıkabilir. Özellikle cilt yüzeyinde, ten rengi koyulaşabilir. Sağlıksız olan bir cilt yapısında bronz bir renk, cildin altın rengine bürünmesi ya da birkaç ton koyulaşması gibi sorunlar meydana gelebilir. Diğer cilt sorunları arasında en zor olanı ten renginde koyulaşma olsa da, bu sorundan kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Ten koyulaşmasının ortaya çıkmasında birçok farklı sebep bulunur. Eşitsiz cilt rengi, cildin alt yapısında yer alan dokuların sağlıklı olmaması ve düzgün çalışmaması sebebiyle oluşabilir.

Farklı cilt tonu dışarıdan bakıldığı zaman fark edilmez, yakından incelendiğinde belirgin olabilir. Bu sorunu kalıcı olarak yok etmek için, cildin her katmanının derinlemesine nemlendirilmesi ve cilt yapısının güçlendirilmesi gerekir. Güneş koruyucu krem kullanmadan uzun süre zararlı ultraviyole ışınlarına maruz kalmak, ten renginde koyulaşmaya neden olabilir. Ten renginde ortaya çıkan koyulaşma aynı zamanda rahatsız edici bir görüntünün oluşmasına yol açar. Cilt yapısının üst katmanları kendini yenilemekte bazen eksik kalabilir ve bu nedenle cilt renginde koyulaşma ortaya çıkar. Cilt renginin eski haline dönmesi için, ilk olarak cildi ölü hücrelerden arındırmak gerekir. Düzenli olarak yapmanız gereken peeling bu konuda yararlı olacaktır.

Özellikle sıcak yaz günlerinde cilt yüzeyinde alerji ve lekeler meydana gelebilir. Cilt yüzeyinde alerji ve lekelerin oluşumu aynı zamanda farklı cilt hastalıklarına da yol açabilir. Bu tür cilt sorunlarını yok etmek için altında yatan sebebin tespit edilmesi gerekir. Nedeni tespit edildikten sonra, cilt yüzeyini eski rengine dönmesini sağlamak daha kolay olabilir. Ayrıca ten koyulaşması bazı kronik hastalıkların bir belirtisi olarak da görülür. Özellikle tiroid bezinin sağlıklı bir şekilde çalışmaması tende koyulaşmanın bir sebebi olabilir. Aynı zamanda addison hastalığı da tende koyulaşmaya yol açan nedenler arasında yer alır. Addison hastalığı daha çok böbrek üstü bezlerinin düzenli olarak çalışmaması sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Bu hastalığa sahip olan insanlarda ayrıca melanodermi bulunabilir. Yani cilt yapısında addison hastalığına bağlı olarak ten koyulaşması durumu ortaya çıkar. Hatta cilt rengi git gide koyulaşarak, siyaha yakın bir renge dönüşür. Aynı zamanda kişide halsizlik, çok çabuk yorulma ve düşük tansiyon gibi belirtiler de ortaya çıkabilir.

Ten Koyulaşması Nasıl Geçer?

ten koyulaşması

Cilt yüzeyindeki renkte meydana gelen koyulaşma geçici durumun bir göstergesi olabilir. Özellikle sıcak yaz aylarında uzun süre güneşlendiğiniz zaman, cilt renginde koyulaşma ortaya çıkabilir. Güneşe çıkmadan önce koruyucu faktörü yüksek olan bir güneş kremi kullanmanız yeterli olur. Güneş koruyucu kremin en az 15 SPF özelliğine sahip olması gerekir. Bu sayede güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından büyük ölçüde korunabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, aynı zamanda cildi vitamin ve mineral açısından zengin bir içeriği olan nemlendirici kullanmaya özen gösterin. Suya benzer yapıya sahip olan ürünler kullandığınız zaman, cildin en kuru tabakası bile kolayca nemlenir. Ten koyulaşmasını önlemek için nemlendirici kremi düzenli bir şekilde kullanmanız gerekir. Bu sayede cildin bozulan nem dengesi yeniden düzenlenir ve doğal rengine kavuşması sağlanabilir.

Ten renginde koyulaşmanın ortaya çıkmasındaki asıl sebep, eğer kronik bir hastalık ise ilk olarak sebebin tespit edilmesi gerekir. Ardından tedavi sürecine vakit kaybetmeden başlanmalı. Kronik hastalıklar tedavi edildiği zaman, hastalıkla birlikte ortaya çıkan belirtilerin çoğu azalabilir. Aynı zamanda ten koyulaşması şikayeti de hafifleyebilir. Addison hastalığına bağlı olarak cilt yüzeyinde bir koyulaşma olursa, aldosteron adı verilen hormon tedavisinin hastaya uygulanması gerekir. Hastanın böbrek üstü bezlerinde yer alan hormon seviyesi normal değerlere kavuştuğu zaman, ten koyulaşması sorunu da buna bağlı olarak ortadan kalkabilir. Ten koyulaşmasını önlemek için evde doğal tedavi yöntemleri uygulayabilirsiniz. Bunun için limon çok ideal bir besin olabilir. Limonla yapacağınız maskeler, ten koyulaşmasını sorununu hafifletebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.