Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tenisçi Dirseği Hastalığı Nedir? Geçer mi? Bitkisel Tedavi Mümkün mü?

Tenisçi dirseği veya tıp literatüründeki adıyla lateral epikondilit, aşırı kullanımın neden olduğu dirsek ekleminin iltihaplanması durumudur. Ağrı, dirseğin dış tarafına (lateral taraf) yerleşir, ancak ön kolun arkasından da yayılabilir. Kol düzleştirildiğinde veya tamamen uzatıldığında ağrı hissedilir.

Tenisçi Dirseği Neden Olur?

tenisçi

1. Aşırı kullanım

Son çalışmalar, tenisçi dirseğinin genellikle belirli bir ön kol kasına verilen hasardan kaynaklandığını göstermektedir. Ekstensör karpi radialis brevis (ECRB) kası, dirsek düz olduğunda bile bileği stabilize etmeye yardımcı olur. Bu durum örneğin bir tenis karşılaşmasında uzun vuruşlar yapılırken gerçekleşir. ECRB aşırı kullanımdan zayıfladığında, lateral epikondile bağlandığı tendonda mikroskobik yırtıklar oluşur ve bu da inflamasyona ve ağrıya yol açar. Dirsek büküldüğünde ve düzleştirildiğinde, kas kemiğe sürtünür. Bu da zamanla kasın kademeli olarak aşınmasına ve yırtılmasına neden olabilir.

2. Bazı faaliyetler

Tenisçi dirseği sadece sporcularda görülmez, tenisçi dirseği kimlerde görülür sorusuna çeşitli yanıtlar verilebilir. Tenisçi dirseğinden muzdarip olan birçok kişi, ön kol kasının tekrarlı ve kuvvetli kullanımını gerektiren iş veya eğlence aktivitelerinde bulunurlar. Ressamlar, tesisatçılar ve marangozlar özellikle tenisçi dirseği geliştirmeye eğilimlidirler. Çalışmalar; otomobil işçilerinin, aşçıların ve hatta kasapların, toplumun geri kalanından daha sık tenisçi dirseği tanısı aldıklarını göstermiştir. Bu mesleklerde devamlı yinelenen bazı hareketlerin ve ağırlık kaldırmanın yaralanmaya yol açtığı düşünülmektedir.

Tenisçi Dirseğinin Bulguları Nelerdir?

 • İlk başta hafif olan fakat giderek daha da kötüleşen dirsek ağrısı
 • Dirsek dışından ön kol ve el bileğine uzanan ağrı
 • Tutma yetisinde zayıflık
 • El sıkışırken veya bir nesneyi sıkarken artan ağrı
 • Bir şeyleri kaldırırken, araç kullanırken veya kavanoz açarken ağrı hissedilen ağrı

Tenisçi Dirseği Tanısı Nasıl Konur?

Tenisçi dirseği genellikle fiziki muayenede teşhis edilir. Doktor hastaya herhangi bir sporla ilgilenip ilgilenmediğini ve belirtilerinin nasıl geliştiğini sorar. Daha sonra, tanı koymaya yardımcı olması için bazı basit testler yapar. Ağrıyı kontrol etmek için tendonun kemiğe yapıştığı noktaya biraz baskı uygulayabilir. Dirsek düz haldeyken, bilek büküldüğünde (avuç tarafına doğru) ve açıldığında, dirseğin dış tarafı boyunca ağrı hissedilir.

Doktor ayrıca, kol ağrısına neden olabilecek diğer bozuklukları ekarte etmek için X-ray veya MRI taraması gibi görüntüleme testlerini de isteyebilir.

Tenisçi Dirseği Nasıl Tedavi Edilir?

dirsek

Tenisçi dirseği genellikle kendi kendine iyileşir. Ancak reçetesiz ağrı kesiciler ve diğer kişisel bakım önlemleri yardımcı olmazsa, doktor tarafından fizik tedavi önerebilir. Şiddetli vakalar için ameliyat gerekebilir.

1. Cerrahi içermeyen tedaviler

Tenisçi dirseği vakalarının yaklaşık yüzde 80 ila 95’i ameliyatsız olarak başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

 • Dinlenme: İyileşmenin ilk adımı kolu birkaç hafta boyunca dinlendirmektir. Doktorunuz etkilenen kasları hareketsiz hale getirmek için size bir destek verebilir.
 • Buz: Dirsek üzerine yerleştirilen buz paketleri, inflamasyonu azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar: Aspirin ve İbuprofen gibi reçetesiz ilaçlar, ağrı ve şişliğin azaltılmasına yardımcı olabilir.
 • Fiziksel tedavi: Bir fizik tedavi uzmanı kaslarınızı, özellikle ön kolunuzun kaslarını yavaş yavaş germek ve güçlendirmek için egzersizler öğretebilir. Bileğinizi yükselttikten sonra yavaşça düşüren merkez dışı egzersizler özellikle faydalıdır. Kol askısı veya atel takmak, hasar alan dokudaki stresi azaltabilir.
 • Ultrason terapisi: Ultrason terapisinde, kolunuzdaki en ağrılı bölgeye bir ultrason sondası yerleştirilir. Sonda, belirli bir süre boyunca dokulara yüksek frekanslı ses dalgaları yayar. Bu tip bir tedavi iltihabı azaltmaya ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabilir.
 • Steroid enjeksiyonları: Doktorunuz, Kortikosteroid tipi ilaçları doğrudan etkilenen kasın içine veya tendonun dirsekte kemiğe bağlandığı yere enjekte etme yöntemini seçebilir. Bu tedavi inflamasyonun azaltılmasına yardımcı olur.
 • Şok dalga tedavisi: Vücudun kendi iyileşme sürecini desteklemek için dirseklere ses dalgaları ileten deneysel bir tedavidir. Her doktor tarafından tercih edilmeyebilir.
 • Plateletten (trombosit) zengin plazma enjeksiyonu: Oldukça umut verici görünen ve bazı doktorlar tarafından uygulanan bir tedavi seçeneğidir. Bu yöntemde hasta kendi kanı ile tedavi edilir. Tiger Woods ve Rafael Nadal gibi ünlü sporcular da kronik tendon yaralanmaları ve benzeri problemleri için bu tedaviden yararlanmışlardır.

2. Cerrahi müdahale

Semptomlar bir yıllık tedaviden sonra iyileşmezse cerrahi müdahale gerekebilir. Tenisçi dirseği ameliyatı, ya dirsek içine sokulan küçük bir mikroskop (artroskopik yöntem) ya da dirsek üzerinde doğrudan yapılan daha büyük bir kesi aracılığıyla gerçekleştirilir. Her iki yöntem de herhangi bir ölü dokunun çıkarılması ve sağlıklı kasın kemiğe yeniden birleştirilmesi için kullanılır. Ameliyattan sonra kolunuz bir atel ile sabitlenebilir. Bu, kas gücünü ve esnekliğini geri kazanmak için yapılır. 1 hafta sonra dikişler alınır ve atel çıkarılır. Spor aktivitelerine geri dönmek ise ameliyattan yaklaşık 6 ay sonra mümkündür.

Cerrahi müdahalenin uygulandığı tedavilerinin büyük bir çoğunluğu tenisçi dirseği geçer mi sorusunun evet olarak yanıtlandığı vakalardır. Cerrahi müdahale, tenisçi dirseği vakalarının % 80-90’ını başarılı bir şekilde tedavi etmektedir. Ancak, her ameliyatta olduğu gibi, tenisçi dirseği ameliyatı ile ilgili riskler de vardır. Göz önünde bulundurulması gereken en yaygın komplikasyonlar şunlardır:

 • Kas gücünde bir miktar kayıp yaşanması
 • Enfeksiyon
 • Sinir ve kan damarları hasarı
 • Esneklik kaybı
 • Başka bir ameliyat ihtiyacı

Tenisçi Dirseği Egzersizleri

Bir egzersiz programına başlamadan önce mutlaka bir doktora danışın. Kas veya tendon yırtığı gibi ciddi yaralanmalara sebebiyet vermemek için tam bir değerlendirme yapılması önemlidir. Eğer iltihap durumu söz konusuysa, durumu kötüleştirebileceğinden egzersizlere başlamamalısınız. Eğer ağrı egzersizlerden sonra tekrar başlarsa, dirseğinizi ve ön kolunuzu dinlendirin ve buz tedavisi uygulayın. Egzersizleri doğru yaptığınızdan emin olmak için fizik tedavi doktorunuza danışabilirsiniz.

1. Yumruk sıkma

Zayıf tutuş gücü, tenisçi dirseğinin yaygın bir belirtisidir. Ön kol kaslarını çalıştırarak kavrama kuvvetini geliştirmek, günlük aktiviteleri gerçekleştirme yeteneğini de geliştirmeye yardımcı olabilir.

 • Bu egzersizi uygulamak için dik bir şekilde oturun ve etkilenen kolunuzu masanın üzerine uzatın. Avucunuzda rulo yapılmış bir havlu veya küçük bir top tutun.
 • Havluyu/topu sıkın ve 10 saniye bekleyin.
 • Elinizi serbest bırakın ve hareketi tekrarlayın. Dilerseniz diğer kolunuz için de uygulayabilirsiniz.

2. Dumbell ile supinasyon

Destekleyici kas, dirseğe bağlanan büyük bir ön kol kasıdır. Avuç içini yukarı doğru kaldırma hareketinden sorumludur ve tenisçi dirseğine neden olabilecek hareketler yapıldığında incinmeye müsaittir.

 • Bu hareketi uygulamak için, iki elinize de 2’şer kiloluk dumbell alın ve dirseklerinizi dizlerinize dayayarak oturun.
 • Dumbell’ın ağırlığının kolunuzu dışa doğru döndürmesine izin verin. Önce avuçlarınız yukarı gelecek şekilde sonra aşağı bakacak şekilde çevirin.
 • Her iki kolunuz için 20 defa tekrarlayın. Ancak hareketi alt kolunuzla sınırlandırmaya çalışın, üst kol ve dirsekleriniz sabit kalsın.

3. Havlu bükme

Bu hareket bilek ekstansörlerini geliştirir ve bileğin esnemesini sağlar. Bu hareket için bir el havlusu alın ve sandalyeye oturun, omuzlarınız rahat bir pozisyonda olsun.

 • Kollarınızı öne uzatın ve havluyu ters yönlere doğru (suyunu sıkar gibi) çevirin.
 • Bu hareketi her iki yön için 10’ar kez tekrarlayın.

Tenisçi Dirseği Bitkisel Tedavi Yöntemleri

limon otu yağı

1. Limon otu yağı

30 ml herhangi bir taşıyıcı yağ ile 12 damla limon otu yağını karıştırın. Bu karışımı bir pamuk yardımıyla ön kol ve diğer ağrılı bölgelerin üzerine uygulayın. 30 ila 60 dakika arası bekleyin ve ılık suyla yıkayın. Limon otu yağı, güçlü anti-enflamatuar özellikleriyle bilinir ve bu da tenisçi dirseğiyle ilişkili ağrı ve iltihaplanmanın hafiflemesine yardımcı olabilir. Bu işlemi günde 1-2 defa uygulayabilirsiniz.

2. Zerdeçal

1 bardak sıcak sütün içine 1 çay kaşığı toz zerdeçal ekleyin ve iyice karıştırın. Süt biraz ılıdıktan sonra bir miktar bal ekleyin ve için. Zerdeçal, içindeki curcumin bileşeni sayesinde tenisçi dirseğinin tedavisinde başarılı olabilir. Curcumin sadece iyileşmeyi hızlandırmaz, aynı zamanda ağrı ve iltihaplanmayı da azaltır.

3. Hint yağı

Hint yağından faydalanmak için, etkilenen bölgeye 1 yemek kaşığı hint yağı sürün ve ardından sıcak su doldurduğunuz bir şişeyi kolunuzun üzerine koyup 15-20 dakika bekletin. Birkaç hafta boyunca günde 1 kez bu prosedürü uygulayın. Hint yağı, anti-inflamatuar özelliklere sahip risinoleik asit olarak adlandırılan bir bileşik içerir. Bu özellikler, ağrıyı ve iltihabı azaltır.

4. Vitaminler

Tenisçi dirseğine ne iyi gelir sorusu vitamin desteği olarak da cevaplanabilir. Bu yöntemlerin haricinde beslenme programınıza belirli vitaminler dahil etmek de iyileşmenizi hızlandırabilir. A ve C vitaminleri, tenisçi dirseğinin tedavisinde özellikle yararlıdır. A vitamini, yırtık dokuları onarmaya yardımcı olan kolajen üretimini artırırken, C vitamini hücre onarımı ve büyümesini destekler. Bu vitaminler açısından zengin olan bazı yiyecekler arasında; kivi, biber, havuç ve süt ürünleri bulunur.

Tenisçi Dirseği Sülük Tedavisi Nedir?

sülük

Tenisçi dirseği için uygulanan alternatif tedavi yöntemlerinden biri de sülük tedavisidir. Tıbbi sülükler, halkalı kurtların yakın akrabaları olan dişli bir sülük türüdür. Bu canlıların tükürük salgıları, ağrının tedavisinde etkili olan anti-pıhtılaştırıcı ve iltihap önleyici özelliklere sahip aktif maddeler içerir. Anti-pıhtılaştırıcılar temel olarak hirudin ve heparin enzimlerini içerir, böylece “kalın” kanı inceltir ve sülük tarafından ısırılan bölgeye taze kan akışı olmasını sağlar. Bu, enfekte doku, kan ve lenfleri detoksifiye ederek inflamasyonu ve ağrıyı giderir. Sülükler, tenisçi dirseği dışında hematom, zona, dolaşım bozuklukları, fibromiyalji ve omurga sorunları gibi rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılır.

Tenisçi Dirseği Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Rahatsızlığın ilk evrelerinde evde tedavi veya fizik tedavi yöntemleriyle iyileşme mümkünken, kasların dinlendirilmemesi, zorlanması veya herhangi bir tedavi uygulanmaması problemin şiddetlenmesine neden olabilir. Şiddetinin artması haricinde, kronikleşebilir ve ilerleyen evrelerde ameliyat gerektirebilir.

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.