Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tentürdiyot Lekesi Nasıl Çıkar?

Tentürdiyot, açık olan yaraları mikroplardan uzak tutmak için tercih edilen bir ilaç. Günümüzde farklı ilaçların çıkmasıyla birlikte, tentürdiyot eskisi kadar hayatımızda yer almasa da, birçok alanda kullanımı devam ediyor. Tentürdiyot denilince, akla koyu renkli bir ilaç gelir. Dokunduğunuz anda eliniz ve kıyafetinizde belirgin bir leke bırakır. Tentürdiyot özellikle ev hanımlarının en çok korktuğu bir leke. Çünkü çok zorlu ve inatçı bir leke. Tentürdiyot en çok ciltte bıraktığı lekeden dolayı rahatsızlık verir. Ancak farklı yüzeylere bulaşan tentürdiyoda anında müdahale ederek, lekeden kalıcı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Halıdan Tentürdiyot Lekesi Nasıl Çıkar?

Nasıl Çıkar?

Genelde evde oluşan küçük kazalar sonucunda yaralanma oluşur. Bu durumda oluşan yarayı bakteri ve mikroplardan korumak için ilk akla gelen yaraya tentürdiyot sürmek. Hızlı bir şekilde sürmek isterken, birkaç damla tentürdiyot halıya damlar.

Halıya damlayan tentürdiyot lekesine kalıcı olmaması için hemen müdahale etmeniz gerekir. Lekenin üzerine karbonat dökün ve soğuk suyla ıslatılmış bezle tampon yapın. Bir süre sonra tentürdiyot lekesi kolayca çıkar. En son aşama olarak ise halınızın leke olan kısmını su ile durulayın ve kuruması için bekletin.

Koltuktan Tentürdiyot Lekesi Nasıl Çıkar?

Nasıl Çıkar?

Tüm kumaş dokusuna sahip olan yüzeyler, lekeleri anında içine hapseder ve hızlı bir şekilde yayılır. Vücudunuzda kanayan bir yere tentürdiyot sürerken, bir şekilde koltuğa damlatabilirsiniz. Bu durumla karşılaşmayan kimse yok. Koltuk yüzeyinden tentürdiyot gibi zorlu ve inatçı bir lekeyi çıkarmadan önce, kullanacağınız temizlik malzemesini iyi seçmeniz gerekir.

Koltuk yüzeyine zarar veren ve rengini değiştiren bir temizleyici kullanmamalısınız. Tentürdiyot lekesini çıkarmak için küçük bir kovanın içerisine soğuk su koyun ve bir miktar saf amonyak ilave edin. Temiz bir bezi batırarak, direkt silmek yerine tampon yapın. Lekeye tampon yapmak, temiz alanlara yayılmasını önler. Bir süre sonra tentürdiyot lekesi kolayca çıkmaya başlar. Koltuk yüzeyinde leke tamamen yok olunca suyla durulayabilirsiniz.

Deriden Tentürdiyot Lekesi Nasıl Çıkar?

Nasıl Çıkar?

Küçük yaraları temizlemek ve dezenfekte etmek için kullanılan tentürdiyodu sürerken mutlaka vücudumuzun birçok alanına bulaştırırız. Tentürdiyot, kumaş dokusuna sahip olan yüzeylerde olduğu gibi, deriye bulaştığı anda yayılmaya başlar. Bu nedenle kaza sonucu tentürdiyot olan derinin temizlemesi gerekir. Deriden tentürdiyot lekesini çıkarmak için lekenin üzerine limon sürün ve ovun. Lekenin rengi bir süreden sonra açılmaya başlayarak, tamamen yok olur. Leke çıktıktan sonra derinizi suyla yıkayabilirsiniz.

Elden Tentürdiyot Lekesi Nasıl Çıkar?

Nasıl Çıkar?

Vücudun farklı kısımlarında oluşan yarayı temizlerken, ellerinize de mutlaka tentürdiyot bulaşır. Anında yayılarak, çok belirgin bir iz bırakır. Bu nedenle kalıcı olmasını önlemek için, lekeye hemen müdahale etmeniz gerekir. Elinize bulaşan tentürdiyot lekesini yok etmek için elinize limon sıkın ve limonla bir süre ovun. Tentürdiyot lekesi, bir süre sonra elinizden tamamen kaybolur.

Kumaştan Tentürdiyot Lekesi Nasıl Çıkar?

Nasıl Çıkar?

Tentürdiyot, kumaşlı yüzeyin üzerine döküldüğü anda belirgin bir iz bırakır. Bu nedenle zorlu ve inatçı lekeye hemen müdahale etmeniz gerekir. Tentürdiyot lekesinin çıkarmada en etkili malzeme şeker. Bir miktar suyun içerisine, şeker atın ve eritin. Daha sonra bir bezi içerisine batırarak, kumaşa tampon yaparak, silin. Kumaşı çitilemeyin.

Lekenin daha çok alana yayılmasına neden olur. Tentürdiyot lekesi bir süreden sonra kendi kendine çıkmaya başlar. Şekerli su kumaş yüzeyinde hafif bir iz bırakır. Bu nedenle en son aşama olarak lekenin üzerini suyla durulayın.

Kurumuş Tentürdiyot Lekesi Nasıl Çıkar?

Nasıl Çıkar?

En zorlu ve inatçı lekeleri çıkarmanın en önemli noktası, lekeye anında müdahale etmek. Anında müdahale etmediğiniz zaman kurur ve bu durumda daha aşamalı bir yöntem uygulamanız gerekir. Eğer kurumuş tentürdiyot lekesi kumaş dokusuna sahip olan bir yüzeye bulaştıysa ve kumaşın rengi açılmıyorsa, amonyakla lekeye tampon yapın. Soğuk suyla bir bezi ıslatın ve biraz amonyak ekleyerek, silin. Tentürdiyot lekesi kendi kendine çıkmaya başlar. Leke tamamen kaybolduktan sonra suyla durulayın.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.