Tenya, halk arasında bağırsak kurdu olarak da bilinen bir çeşit parazittir. Bu parazitler, insana bulaştıklarında bağırsaklara yerleşerek kişiye buradan zarar vermeye başlamaktadırlar. Görünüşleri itibari ile beyaz bir solucanı andırırlar. Bu ufak parazitler, birçok insanın hayatını olumsuz yönde etkileyebilirler. Tenya bulaşan bir insan bu parazitler nedeni ile birçok başka hastalığa yakalanabilmektedirler. Bu parazitler genelde kalın ve ince bağırsağa yerleşerek zarar vermeye başlarlar. Fakat bazı durumlarda tenyaların etkinliği artarak, kalın bağırsaktan çıkarak mesaneye yerleştikleri de görülmüştür. Bu durum çok daha ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Tenyalar yumurtlama yöntemi ile çoğalan canlılardır. İnsana bulaşması ise, bu yumurtaların bir şekilde insan vücuduna girmesi ile oluşur. Ülkemizde en yaygın görülen tenya çeşidi kıl kurdudur. Birkaç santim uzunluğunda ve ince bir yapıya sahip olan solucan biçimindeki bu parazitler, tedavi edilmediği takdirde iyice uzayarak boyu bir metreyi aşabilir.

Peki bu parazitler insanlara nasıl bulaşır? Genel olarak bir cevap vermek gerekirse, hijyensiz ortamları bu parazitlerin bulaşmasına örnek olarak gösterebiliriz. Fakat asıl önemli olan, yediğimiz ya da içtiğimiz şeylerin temiz olmasıdır. Tenyaların yumurtalarının bulaştığı bir gıdayı tükettiğinizde, direk olarak bu parazitleri vücudunuza almış olursunuz. Örneğin, bazı işlenmiş et ürünleri, hijyensiz temiz olmayan ortamlarda üretildiklerinden bu tür parazitleri barındırırlar. Ayrıca, bu et ürünleri yeterince pişirmeden tüketildiğinde tenya bulaştırma olasılıkları vardır. Yüksek ateş bu parazit yumurtalarının yaşamasını engeller ama az pişen ette durum böyle olmadığından risk taşımaktadır. Bunun dışında, temiz olmayan su ya da benzer içecekleri tüketmek de tenya bulaşmasına neden olmaktadır. Temizliğinden ve hijyeninden emin olmadığınız şebeke hatlarından su içmemek gerekir. Ayrıca bu tür su ile yıkanmış sebze ve meyveler de aynı şekilde tenya bulaştırma riski taşımaktadır. Temiz olsun diye yıkadığınız sebze ve meyveler çok daha tehlikeli bir hale gelebilir. Tenyalar kişiden kişiye de bulaşabilmektedir. Özellikle aynı ortamda yaşayan kişiler tehlike altında olabilir. Çocuklar hijyen kurallarını çok iyi bilmedikleri için birbirlerine bu parazitleri bulaştırma olasılıkları yüksektir.

Peki bu hastalığa neden olan parazitler nasıl tedavi edilir? Öncelikle bilmemiz gereken en önemli şey, bu parazitlere karşı yapılan tıbbi tedavi yöntemleri sadece vücudun içerisinde olan kısmı ilgilendirir. Çeşitli ilaçlarla ve tıbbi yöntemlerle tenyaları vücudunuzdan atabilirsiniz. Fakat kişisel hijyene ya da etrafınızın temizliğine dikkat etmediğiniz takdirde, tekrar yakalanmanız işten bile değildir. İç çamaşırlarına, kıyafetlere bulaşmış tenya yumurtaları ya da kişinin tırnak aralarında kalmış olan yumurtalar, ilaç ya da tedavi ile giderilebilecek bir şey değildir. Bu nedenle sadece tıbbi yardım almak kesinlikle yeterli olmayacaktır. Kıyafetler, iç çamaşırları, yatılan yatak, kullanılan temizlik eşyaları mutlaka titiz bir temizlikten geçmelidir. Temizliğinden emin olmadıklarınızı ise mutlaka atmalısınız. Bunun yanında vücudunuzun temizliğine de son derece önem vermelisiniz. Tabii tüm bunları yapmaya başlamadan önce, tenyaların size bulaştığını anlamanız gerekir. Bu durumu anlayabilmek için ise, bu parazitlerin bulaştığını anlamak için ne tür belirtiler gösterdiğini bilmelisiniz. Tenyalar vücuda girdiklerinde bazı belirgin özellikler göstererek kendilerini belli ederler. Bu belirtileri takip ederek tenya olduğunu anlayabilir ve buna yönelik tedavi alabilirsiniz. İşte tenyaların belirtileri!

1.İshal ve Kabızlık

Tenyalar, bulaştıkları kişinin ince ve kalın bağırsağına yerleşerek burada yaşamaya başlarlar. Bu nedenle bağırsakları etkilediği için, çeşitli sindirim ve boşaltım sistemi sorunlarına neden olabilirler. Bunlardan en belirgin olanları, kabızlık ve ishaldir. Kabızlık ve ishal aslına bakılırsa birbirinden ayrı hatta ters denilebilecek hastalıklardır. Birinde dışkılama çok zor ve katı bir hal alırken, diğerinde ise sulu ve tutması zor bir hal alır. Aynı şeyin bu hastalıklara neden olması durumu nadirdir. Fakat tenyalar bağırsakta bulunduklarında bu durumla karşılaşma olasılığı artmaktadır. Tenyalar sık sık ishal ve kabızlığa sebep olurlar. Eğer kısa bir dönem içerisinde sık sık ishal ve kabızlık sorunları yaşıyorsanız, bağırsaklarınızı tenyalar için kontrol ettirmeniz faydanıza olacaktır.

2.İştahsızlık ve Aşırı Yeme

Tenyaların sebep olduğu bir diğer sıkıntı, kişinin beslenme düzenini olumsuz etkilemesidir. Beslenme düzenini etkileyen birçok başka hastalık bulunmaktadır. Kimi hastalıklar insanın iştahını kapatır ve yemek yemesine engel olur. Bazı hastalıklar ise, kişinin gereğinden fazla yemek yeme eğiliminde bulunmasına neden olmaktadır. Bu nedenle beslenme düzeninden tenyaların varlığının anlaşılması zor gibi gelebilir, fakat aslında durum tenyalarda biraz daha farklıdır. Tenyalar kişinin iştahını kapatıp az yemek yemesine neden olabilir. Bunun yanında aynı parazitler, kişinin gereğinden fazla yemek yeme eğiliminde olmasına da neden olabilir. Bunun nedeni, kişinin bağırsağına yerleşerek bağırsakların işleyişini bozmasından kaynaklanır. Yenilen yiyecekler öğütüldükten sonra bağırsakta emilim başlar ve bu yiyeceklerin besin değerleri emilir. Fakat tenyalar bu işlemi engelleyebilir. Bu nedenle gerekli besin değerlerini alamayan vücut daha fazla yemek isteyebilir. İşte burada tenyaları ele veren belirti gerçekleşir. Kişi daha fazla yemek yese de kilo alamaz, hatta kilo kaybedebilir. Böyle bir durum, bağırsaklarda parazit olduğuna işaret etmektedir.

3.Halsizlik

Tenyalar vücudun dengesini bozmaktadırlar. Bu nedenle kişinin üzerine gereğinden fazla bir yük biner. Sağlıklı işlemeyen bir vücut insanın halsiz hissetmesine neden olmaktadır. İştahsızlık yaratan tenyalar, kişinin gerektiği gibi beslenmesini engeller, gerektiği gibi beslenilse bile yiyeceklerin faydalarının alınmasına engel olurlar. Bu nedenle vücut zayıf düşer. Tenyalar, bulundukları kişinin halsiz ve yorgun hissetmelerine neden olurlar. Bu durum bağırsak parazitlerinin genel bir belirtisi olarak sayılabilir.

4.Karın Ağrıları ve Kaşıntılar

Birçok başka hastalık karın ağrısına neden olabilir. Yenilen bir şey ya da sindirim sıkıntıları, karın ağrılarına neden olabilir. Sadece karın ağrısı ile bağırsak parazitlerini tespit etmek zordur. Fakat tenyaların yaşattığı ağrılar diğerlerine nazaran daha farklıdır. Kasık bölgesinin üstünü, bağırsakların bulunduğu bölgeyi kapsayan bir ağrı yaşanır. Ayrıca kaşıntılar da parazitlerin belirtileri arasındadır. Özellikle anüs çevresinde oluşan kaşıntı, tenyaların habercisidir.