Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ter Kokusuna Karşı Deodorant Kullanımı Tehlike Saçıyor!

Sıcak yaz günlerinin vazgeçilmezi ter önleyici (antiperspirant) deodorantlar aslında kurtarıcı değil, aksine kanser gibi ciddi sağlık problemlerine yol açan bir üründür.

Marketing Magazine’in yaptığı bir araştırmaya göre; deodorant üreticilerinin hedef kitlesi 13-18 yaş arası gençler ve özellikle kadınlar. Bu kadar erken yaşta zararlı kimyasallar içeren deodorantla tanışmak gerçekten de tehlikeli.

Peki, deodorantlarda bulunan aktif maddelerden ne kadar haberdarız? Her deodorant zararlı mı? İşte, tehlike saçan deodorantların içerdiği 7 zararlı madde ve sebep olduğu sağlık problemleri.

1.Alüminyum: Kanser ve Alzheimer

1. Alüminyum Kanser ve Alzheimer

Ter önleyici deodorant ve roll onlarda en fazla bulunan madde alüminyum metalidir. Ciltteki gözenekleri tıkayarak terlemeyi önleyen alüminyum; meme, prostat kanseri ve Alzheimer riskini arttırır. Bunun nedeni alüminyumun, östrojen ve diğer hormon seviyelerinde dalgalanmalara neden olmasıdır. Ter önleyici deodorantlardaki alüminyumun kanser ve Alzheimer üzerindeki etkileri ile ilgili bilimsel çalışmalar devam etmektedir.

2.Paraben: Meme Kanseri ve Hormonal Hastalıklar

2. Paraben Meme kanseri ve hormonal hastalıklar

Metilparaben, propilparaben, etilparaben veya butilparaben formlarında neredeyse bütün kozmetik ürünlerde bulunan paraben, östrojen aktivitesini arttırır. Bu durum meme kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını tetikler. Yapılan bilimsel çalışmalar paraben içeren deodorant kullanan kadınların meme kanserine yakalanma riskinin kullanamayanlara kıyasla 8 kat daha fazla olduğunu ortaya koymuştur. Doğal yapısı östrojene benzeyen paraben, çeşitli hormonal hastalıklara ve meme kanserine davetiye çıkarır. Bununla birlikte çocuklarda erken ergenlik ve organ toksisitesi parabenin yol açtığı diğer sağlık sorunlarıdır. Sentetik koruyucu ailesinin kullanımı en yaygın üyesi olan paraben, cilt tarafından öyle kuvvetli bir şekilde absorbe edilir ki, yapılanan idrar tahlillerinde bile parabene rastlamak mümkündür.

3.Propilen Glikol: Böbrek ve Karaciğer Rahatsızlıkları

3. Propilen glikol Böbrek ve Karaciğer Rahatsızlıkları

Propilen glikol başta deodorant ve kremler olmak üzere birçok kozmetik üründe yaygın şekilde kullanılan, ürüne nemlendirici özellik ve akışkanlık katan petrol bazlı bir bileşiktir. İşlenmiş gıdalarda da yer alan propilen glikol, maliyeti düşürmek adına sıkça kullanılır. Merkezi sinir sistemi, böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları, dermatit gibi cilt problemlerine neden olan propilen glikol deodorantlarla doğrudan vücuda alınır. İş Sağlığı ve Güvenliği Ulusal Enstitüsü tarafından yayınlanan malzeme güvenlik bilgi formunda, propilen glikol işçilerin temas etmemesi gereken maddeler arasında yer alır.

4.Tea & Dea: Alerji

Uyuz hastalığı nedir?

TEA ve DEA (trietanolamin ve dietanolamin) kozmetik temizleyici ürünler ve deodorantlarda yoğun olarak bulunan pH düzenleyici maddelerdir. Yağ asitlerini tuza dönüştürmeye yarayan bu maddeler gösterdikleri toksik etkiyle uzun vadede alerji, karaciğer ve böbrek hastalıklarına yol açar. TEA ve DEA kanserojen olduğundan Avrupa’da kullanımı sınırlandırılmıştır.

5.Triklosan: Tiroid Fonksiyonları

5. Triklosan Tiroid fonksiyonları

Triklosan cilt ve başka yüzeylerdeki bakterileri öldürmek için kullanılan yapay, antimikrobiyal bir kimyasaldır. Deodorantlarda bulunan triklosan cildi tahriş ederek dermatite neden olur. Son zamanlarda yapılan çalışmalar bu kimyasal maddenin, tiroid fonksiyonları ve diğer kritik hormon sistemlerini bozabildiğini göstermiştir. Bakterilerin direnç geliştirmesine yol açan triklosan, evde hijyen için kullandığımız birçok üründe bulunmaktadır.

6.FD & C Renklendiricileri: Deride Tahriş

6. FD & C renklendiricileri Deride tahriş

Kozmetik, ilaç ve gıda sektöründe kullanılan bu renklendirici maddeler Amerika’da FDA (Food and Drug Administration) tarafından onaylanmıştır. Sentetik renklendirici FD ve C maddeleri kanserojen olduğu bilinen kömür katranı türevleridir. Bu maddeler sık sık deride tahriş ve alerjik reaksiyonlara sebep olur.

7.Talk: Kanser

7. Talk Kanser

Talk; yani sulu magnezyum silikat, emici ve renk katkı maddesi olarak kişisel bakım ürünlerinde kullanılan yumuşak bir mineraldir. Asbest lifleri içeren talk bileşikleri Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı tarafından kanserojen olarak sınıflandırılmıştır. Başta deodorant olmak üzere birçok kozmetik ürünün içerdiği talktaki asbest lif miktarının düzensiz olduğu bilinmektedir. Talk içeriği etiket üzerinde belirtilmediyse ürünün asbest lifleri içerip içermediğini bilmenin bir yolu yoktur.

Deodorant Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Deodorant Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

Deodorantların içerdiği tüm bu maddeleri okuduktan sonra sadece terlemeyi önlediğinden ya da kokusunu sevdiğiniz için kullanmakta olduğunuz deodoranta güvenmek ne kadar doğru?

Deodorant seçerken zararlı kimyasal bulunmayan doğal ürünler bulmak gerçekten güç. Birçok ürün ‘doğal’ etiketiyle kozmetik market raflarında yer alsa da öncelikle içerdiği maddelere dikkat etmeniz gerekiyor. Doğal deodorantlar sadece sprey olarak değil, roll on, stick ve taş formunda da bulunabiliyor. Doğal deodorantların en çok rağbet görenleri mineral tuzlardan üretilmiş kristal deodorantlardır. Bunun yanı sıra ev yapımı şerbetçiotu, karbonat ve organik uçucu yağlar içeren doğal deodorantlar da gündemde.

Seçim yaparken deodorant üzerinde BDIH, NaTrue ya da NPA gibi üçüncü parti sertifikasyonlara sahip olduğuna dair etiketler görürseniz bu ürüne güvenebilirsiniz. Ürün üzerinde yazan ‘doğal’ veya ‘organik’ gibi iddialara aldanmayın. Öncelikle içeriğine bir göz atın.

Tüm bunların dışında ter kokusunu önlemek için sıcak aylarda baharat kullanımını sınırlandırabilir, pamuklu ve açık renk, nefes alan kumaşlardan yapılmış giysileri tercih edebilirsiniz. Makyaj malzemeleri gibi diğer kozmetik ürünleri seçerken gösterdiğiniz özeni deodorant konusunda da gösterin, vücudunuzu koruyun.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.