Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tere Otu Faydaları

Tere; turpgiller ailesinden yapraklarının salata olarak sık kullanıldığı yemyeşil bir bitkidir. Vücudumuzun pek çok organına sayısız faydalar sağlayan bu tere otu insanlara sunulmuş bir nimettir. İncecik yaprakları ve de leziz tadı ile hem yemeklerde hem de hastalıklardan korunmak için kullanıma açıktır. Pişmeden, herhangi bir dışarıdan etki görmeden tüketilen bu tere doğal hali ile oldukça faydalıdır. Yemeklerde ve de salatalarda aşçıların vazgeçilmez bir bitkisidir.

Tere otu ılıman iklimi sever. Sıcak havalarda doğada yeşeren tere otlarının yaprakları ince, boyu da çok uzun değildir. Kışın çok soğuk havalarda tere otları hemen zarar görür. Bu yönüyle oldukça hassas bir bitkidir. Kış mevsimini çok sevmeyen tere otu Ege ve Akdeniz Bölgelerinin de kışlarının ılık geçtiği yerlerde daha çok yetişmektedir. Tohum ekimi yapılarak ılık yerlerde tere otu yetiştirilebilir. Tere otu aynı zamanda dere otu olarak da bilinmektedir. Roka ile büyük benzerlik gösteren fiziksel görüntüsü kokusu ile birbirlerinden ayrılsa bile pek çok kişi bu iki otu karıştırabilir.

Tere Otunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

tere-otu-cesitleri

Tere otunun tüketimi sırasında faydalarını bilmediğimiz bu ot aslında binlerce hastalığın doğal tedavisidir. Günümüzde tere otunun kullanım alanları daha da genişlemeye başlamıştır. Tere otlarında meydana gelen bu büyük mineraller sayesinde herkesin sahip olması gereken bilgiler vardır. Tere otunun faydalarını bilerek gün içerisinde aslında ne kadar da sık tüketmemiz gerektiğini öğrenebiliriz. Tere otunun yemek kültüründe yer alan alan yeri salatalardır. Bol yeşillikli salatalarda tere otu olmazsa olmazdır. Akdeniz Salatası ile bilinen bu salatada da bol miktarda tere otu kullanılır.

Tere otunun ilk olarak sağladığı fayda eski zamanlardan gelmektedir. Şifalı bitki seneler öncesinde yaşayan insanlar tarafından yağlanan saçların temizlenmesinde uzun süre kullanılmıştır. O günden bu güne tere otunun saçların yağlanmasını geciktirdiği bilinmektedir. Tere otu içerdiği besin mineralleri ile pek çok şampuandan daha uzun süre saçlarımızı korur. Bu nedenle erken saç yağlanması yaşayan kişiler bu tere otu ile saçlarını temizleyip yıkayabilirler. Aynı zamanda tere otu saç dökülmesini de önler. Saçlarının dökülmesinden şikayetçi olan kişilerin kullanacak olduğu bu tere otu sayesinde hem uzun ömürlü saçlara sahip olabilir hem de uzun süre temiz saçlara kavuşabilirsiniz. Tere otu bu yönüyle tamamen bir saç bakım ürünü olarak kullanılabilmektedir.

Kadınların her ay yaşadığı özel günlerinde ağrılar günlük hayatlarını etkileyebilir. Her ne kadar buna izin vermek istemeseler bile sancılı ağrılar onları gündelik yaşamlarından uzaklaştırabilir. Bu gibi durumlarla başa çıkmak isteyen kadınlar regl dönemlerinde bu ağrıyı nasıl doğal yollarla sonlandırabileceklerini düşünür. İlaç ya da diğer kimyasal ürünlerle özel günlerinde olan ağrıyı geçirmektense doğal şifalı bitkiler ile bu ağrıyı önlemek daha iyi olacaktır. Bu noktada tere otunun faydalarından yararlanabilirsiniz. Tere otu tüketiminin arttırılması sonucunda regl kanamasını daha hızlı şekilde geçirme özelliği olduğu unutulmamalıdır.

Soğuk havalarda üşüyen vücutların da çözümü tere otundadır. Tere otları sayesinde kışın daha sıcak vücuda sahip olabilirsiniz. Çünkü tere otu kan dolaşımını hızlandırır. Böylece vücut ısısının da her zaman daha yüksek olmasını sağlar. Vücut ısısının yüksek olmasını sağladıktan sonra artık insanlar soğuk zamanlarda daha az üşümüş olur.

tere-2

Metabolizmayı hızlandırıcı faydası ise herkesin mutlaka kullanması gereken bir besin olması gerektirdiğini kanıtlar. Çünkü gün içerisinde tükettiğimiz besinlerin faydalı olan kısımlarının kana karışması ve diğer kısımların vücuttan uzaklaşması gerekir. Böyle durumda insanlar eğer daha fazla tere otu tüketirse vücuttan atık besinlerin atılması daha kolay olacaktır. Çünkü tere otu metabolizmayı hızlandırır. Bunun yanında bir de tere otunun tüketimi sonucunda insanların vücutlarını çok daha sağlıklı şekillerde koruduğu görülür. Tere otu sindirimi de kolaylaştırır. Bağırsakların daha iyi ve de daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Böylece tere otlarında meydana gelen her türlü besin gıdasının sık sık alınmasında büyük fayda vardır.

Tere otu C vitamini bakımından oldukça zengin bir besindir. Limon, portakal, mandalina gibi besinlerin yanında tere otunda da bol miktarda C vitamini vardır. Bu C vitamini fazlalığı da kişiyi kış hastalıklarının olumsuz etkilerinden korumayı sağlar. Kışın nezle, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklar insanlarda daha sık görülmektedir. Dolayısıyla bizlerin yaşadığı bu sorunların giderilmesi için mutlaka kış aylarında bol miktarca C vitamini tüketmemiz gerekir. Bakterileri vücudumuzdan uzak tutar. Enfeksiyon kapma riskini de düşürür. C vitamini deposu olması sayesinde tere otu kalp sağlığını da korumaktadır. C vitaminde bulunan C-reaktif proterin seviyesi artışında kalp ve kardiovasküler sağlığının da desteklendiğini görürüz. Bu nedenle kalp ve kalp hastalıkları için de tere otunun tüketimi çok önemlidir. Aynı zamanda tere otunun taşımış olduğu K vitamini kalp krizi riskini azaltmaktadır. K vitaminin içerisinde bulunan besin değerleri insanlara daha uzun bir ömür sunmaktadır. Bunun yanında K vitamini kişilerin sağlıklı bir kalbe sahip olmasını sağlar.

Tere otu diş ve diş eti rahatsızlıklarına karşı da mükemmel bir etki ile ağzımızı korur. Tere otlarında izotiyosiyanat adı verilen bir biyokimyasal madde bulunmaktadır. Bu kimyasal madde sayesinde diş ve diş eti problemleri ile tere otu mücadele eder. Benzil izotisiyanat adını alan bu kimyasal asit üretimine neden olan her türlü bakterinin ağızda bulunmasını önler. Bu nedenle asit üretimine sebep olan tüm bakterilerin çoğalmasına tere otu engel olur. Diş ve diş eti hastalıklarından korunmak içinde sık sık tere otunu tüketmemiz gerekebilir.

Tere Otunu Nasıl Tüketebiliriz?

Tere otu kişinin istediği şekilde tüketilebilir. Ülkemizde genel olarak tere otunun salataların içerisine koyularak kullanılır. Ancak aynı zamanda tere otunu haşlama yapacak olduğumuz yemeklerde de kullanabiliriz. Haşlanmamış patateslerin üzerine ince ince doğrayarak hem hoş bir görüntü elde edebilir hem de tere otu faydalarından yararlanabiliriz. Ayrıca tere otları et yemeklerine de çok fazla lezzet verir.

Tere Otu Çok Fazla Tüketildiğinde Sağlığa Zarar Verir Mi?

Her besinden yeteri kadar alınması sağlık açısından oldukça önemlidir. Çünkü her besinin fazla tüketiminin kişiye bazı zararları olabilir. Aynı şekilde tere otunun da gerektiği miktarda alınması çok daha iyi olacaktır. Tere otunun içerisinde şeker seviyesi fazla olduğundan diyabet rahatsızlığına sahip olan kişilerin tereyi çok tüketmemeleri gerekir. Hamile ve emziren kadınların eğer alerjik bir rahatsızlıkları var ise onların da tere otu kullanımını azaltmaları gerekir. Tansiyon hastalarının da tere otunun tüketilmesine dikkat etmeleri gerekir. Aksi halde tansiyonu olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.