Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Terinizin Size Sinyallerini Verdiği 7 Hastalık

Terleme genellikle rahatsız edici olarak bilinse de insan vücudu için hayati bir olay. Sıvıların buharlaşması aracılığıyla vücut ısısını da dengeleme işlevine sahip olan terleme sayesinde vücutta sıvı kaybı dışında amonyak, protein, şeker, potasyum gibi maddeler vücuttan atılıyor. Her insan her gün ortalama yarım litre kadar ter sarf ediyor. Terleme normal bir vücut aktivitesi fakat aldığınız gıdalar, baharatlı yiyecekler, duygusal durumlar; korku, endişe, kaygı gibi, terleme üzerinde etkiye sahip. Duygusal durumlarda yaşanan terleme daha çok sırt, alın ve avuç içi bölgesinde görülüyor.

Terleme rahatsız edici özellikleri dışında insan vücudu ve sağlığı hakkında önemli ipuçları ve işaretler içeriyor. Öyle ki bazı araştırmalarda terleme düzeyinin çeşitli duyguları aktarmak için bir iletişim aracı olarak vücut tarafından kullanıldığı bile tespit edilmiş durumda. Terleme doğal bir vücut aktivitesi olsa da zaman zaman fazlalığıyla, zaman zaman kokusuyla oldukça rahatsız edici olabilir. Terin kokusunun sebebi çoğunlukla yenilen gıdalardan ve bakterilerden kaynaklanır. Örneğin baharatlı yiyecekler çok tüketildiği zaman kokusu vücuttan atılan sıvılar aracılığıyla terde ve hatta idrarda dahi görülebilir. Terlemenin vücudun olmazsa olmazı bir olay olduğunu unutmadan, terleme durumunuzu kontrol ederek bazı sağlık sorunlarının öncül işaretlerini önceden fark edebilir, çeşitli önlemler geliştirebilirsiniz. Şimdi gelin birlikte insan terinin ve terleme olayının insan sağlığına dair ne gibi ipuçları içerdiğine göz atalım.

1. Ani ve aşırı terleme önemli sağlık sorunlarının habercisi olabilir

Ani ve aşırı terleme durumu genelde böbrek üstü bezlerinin ani bir şekilde uyarılması durumunda gerçekleşir. Bu durumların büyük bir kısmı da önemli sağlık sorunlarının tetiklediği durumlar olabilir. Böbrek üstü bezlerini stresle uyaran nedenlerden başlıcaları tansiyonda ani düşüşler, ani kan şekeri düşüşleri, aşırı kan kaybı yaşanan durumlar ve kalp krizi olarak sıralanabilir. Bu gibi durumlarda yaşanan ani ve aşırı terleme, bir anda ter basması durumunda hemen önlem almak oldukça yararınıza olacaktır.

2. Enfeksiyona bağlı hastalıklarda terleme miktarında artış görülebilir

Enfeksiyonların neden olduğu, genellikle ateşle beraber seyreden rahatsızlıklarda aşırı terleme vücudun kendini koruma mekanizması olarak devreye girer. Ateşli hastalıklarda terleme sonrası gelen rahatlama hissini bilirsiniz, toplumda da “Bir titreme geldi, üşüdüm, sonra terledim rahatladım.” olarak açıklanan bu durum vücudun kendini enfeksiyonlara karşı korumak için ve vücut ısısını kontrol altında tutmak adına geliştirdiği bir tepki. Bu durum bilhassa zatürre, sıtma, tifo ve boğaz enfeksiyonlarında yaşanıyor. Bu gibi rahatsızlıklarda vücut, kendi ısısını kontrol altında tutmak adına fazla su kaybıyla vücut ısısını dengelemeye çalışır. Bu da aslında kötü bir durum değil, vücudun kendisinin geliştirdiği bir hastalıkla mücadele mekanizması.

3. Tiroid rahatsızlıkları terlemeyi artırabilir

Tiroid bezlerinin fazla çalışması durumuna verilen isim hipertiroid ve hipertiroidi olan hastalarda tiroid bezinin aşırı çalışması durumu terlemeyi artıran bir etken olarak görülebilir.

4. Sık ve sürekli terleme menopoz başlangıcının habercisi olabilir

Çevrenizde mutlaka duymuşsunuzdur, menopoza giren kadınlarda terleme ve sıcak basması miktarı artar. Bir anda sıcak basması ve terleme, menopoz başlangıcı belirtilerinden biri olarak gösterilmekte, eğer yaşınız da menopoz başlangıcına uygunsa bir hekime görünmek yararınıza olabilir

5. Bazı kanser türleri terlemeyi artırabilir

Özellikle omurga ve omurga çevresinde yer alan tümörler, sempatik sistem adı verilen sistemi daha çok uyarırlar ve bu durum aşırı terlemeye sebep olabilir.

6. Nefes darlığı da terlemeyi artıran sebeplerden biri

Özellikle kalp yetmezliği bulunan ve bu sebeple nefes darlığı yaşayan hastalarda yoğun terleme görülebilir. Ayrıca yine çeşitli akciğer rahatsızlıklarına bağlı olarak gelişebilecek nefes darlıkları da terleme nedenlerinden biri olarak gösterilebilir.

7. Kaygı ve stres belirtisi olarak terleme

Kaygı ve stres düzeyi terleme üzerinde etkili unsurlardan. Bireyde artan kaygı ve endişe, beraberinde getirdiği stresle birlikte terlemeyi artırabilir. Bu gibi durumlarda kişi daha çok terlediğinden dolayı sosyal olarak olumsuz düşüncelere kapılır ve bu durum da stresi daha çok tetiklediğinden kişiyi terleme üzerinde bir kısır döngüye sokar. Bunu kırmak için kaygı ve stres durumunun arttığı anlarda sakin kalmaya çalışmak fayda sağlayacaktır. Bunun için uygulayabileceğiniz bir çok yöntem ve nefes egzersizi bulabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.