Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

TERLEME NEDEN OLUR?

Terleme, aşırı terleme ya da hiperhidroz, herhangi bir egzersiz ya da sıcaklık koşulları olmaksızın, vücuttan su atımı durumunun yaşanmasıdır. Özellikle aşırı miktarda terlediğinizde, giysilerinizin ıslanması ya da ellerinizin nemlenmesi, sizi rahatsız edebilmektedir. Bu durumda aşırı terleme utanç yaşanmasına ve sosyal hayatın olumsuz etkilenmesine de yol açabilmektedir.

Genellikle tedavi edilebilen bir sorun olan terleme, reçeteli olarak satılan güçlü antiperspiranların (terleme önleyiciler) sorunlu bölgeye uygulanması ile tedavi edilmektedir. Nadir olarak da, terlemeye sebep olan durum baz alınarak tedavi sürecine devam edilmektedir. Kalıcı şekilde terleme problemi olan kişiler için ise, ilaç ya da bazı diğer tedavi yöntemleri uygun görülebilmektedir. Bazen de doktor, şiddetli terleme sorunu nedeniyle, cerrahi işlem yardımıyla, ter bezlerini almayı uygun görebilir.

Terlemenin Oluşum Nedenleri

Terleme, vücudun kendi kendini serinletmesi amacıyla ürettiği bir mekanizmasıdır. Sinir sistemimiz, herhangi bir vücut ısısı yükselmesi durumunda, otomatik olarak ter bezlerini harekete geçirir. Yani, aslında terleme normal bir olaydır. Bunun dışında, terlemenin oluşma nedenleri ise aşağıda belirtildiği gibidir;

1.Stres ve Gerginlik

stressed-student1

Gergin ve stresli zamanlarda, özellikle avuç içlerinin terlemesi, vücudun normal bir tepkisi olarak görülmektedir. Çünkü stres, anksiyete ve gerginlik yaşandığı zaman vücut, ter bezlerini aşırı miktarda faaliyete geçirmeye başlar ve böylece kişide terleme ortaya çıkar.

2.Bazı İlaçlar

pills

Özellikle bazı ilaçlar, kişinin aşırı oranda terlemesine yol açabilmektedir. Terlemeye sebep olan ilaçlar ise genellikle; bazı psikiyatrik ilaçlar, bazı tansiyon ilaçları, ağız kuruluğu tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, birtakım antibiyotik ilaçlar ve bazı takviyeler şeklinde belirlenmiştir.

3.Diyabet

Diabetic patient doing glucose level blood test using ultra mini glucometer and small drop of blood from finger and test strips isolated on a white background. Device shows 115 mg/dL which is normal

Diyabet ya da halk arasında daha yaygın adı ile bilinen şeker hastalığı, terlemeye metabolik bir hastalıktır. Kandaki glikoz seviyesinin aşırı miktarda yükselmesi ile meydana gelen diyabet, zaman zaman terleme yaşanmasına yol açabilmektedir.

4.Menopoz

fft99_mf5373907

Menopoz dönemindeki kadınların en büyük şikayetlerinden biri olan sıcak basması nedeniyle, terleme durumu yaşanabilmektedir.

5.Tiroid Bezinin Fazla Çalışması

Thyroid_gland_2012_large

Tiroid bezinin aşırı oranda fazla çalışması yani hipertiroidi sorunu yaşayan kişilerin terleme sorunu ile karşı karşıya gelmeleri daha yüksektir. Çünkü hipertiroidi hastalığı, terlemeye neden olabilmektedir.

6.Bazı Kanser Türleri

Girl with Cancer & her mom

Her kanser türü değil ama bazı kanser türleri terlemeye sebep olabilmektedir. Özellikle lösemi ve lenfoma gibi kanser türleri, aşırı terleme yaşanmasına neden olabilmektedir.

7.Kalp Hastalıkları

o-HEALTHY-HEART-facebook

Kalp yetmezliği, endokardit (kalp iç zarı iltihabı) ve kalp krizi gibi bazı kalp hastalıkları terlemeye sebep olabilmektedir. Kalp krizi esnasında ya da diğer kalp hastalıklarında, kişinin yeteri kadar solunum yapamaması ve dolayısı ile yeterli miktarda oksijen alamaması sonucu, terleme meydana gelmektedir.

8.Sinir Sistemi Sorunları

epilepsy-symptoms

Terleme zaten, gerginlik ya da endişe halinde aşırı şekilde meydana gelmektedir. Fakat bazı sinir sistemi hastalıkları da terlemeye sebep olabilmektedir. Özellikle, Parkinson hastalığı kişinin terlemesine yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra, birnevi sinirsel ve psikolojik sorun sayılan alkolizm de terlemeye neden olabilmektedir.

9.Enfeksiyonlu Hastalıklar

petri-dish-hand-his

İltihaplı hastalıkların bazıları terlemeye neden olabilmektedir. Özellikle; tüberküloz, gut hastalığı, iltihaplı romatizma ve endokardit (kalp iç zarı iltihabı) gibi, iltihap tabanlı hastalıklar, terlemeye yol açabilmektedir.

10.Gebelik

Pregnant-Woman

Hamilelik dönemi boyunca kadınlarda değişen hormon değerleri, bazı durumlarda terleme yaşanmasına da neden olabilmektedir.

11.Sıtma

Cold

Sıtma hastalığı, sivrisineklerden insanlara bulaşan mikrobik bir hastalıktır. Mikrobik hastalıklar da genellikle ateşlenme yaşanmasına sebep olmaktadır. Bundan dolayı sıtma, terlemeye neden olan bir sorun olabilmektedir.

12.Obezite

diet

Obezite ya da aşırı kilolu olmak, terlemeye neden olabilmektedir.

Tüm bu durumların dışında, diğer bazı sorunlar da terlemeye neden olabilmektedir. Terlemeye sebep olabilen diğer durumlar ise; yüksek ateş ya da nedeni bilinmeyen ateşlenme, sıcak çarpması, HIV/AIDS, düşük kan şekeri ve Non-Hodgkin lenfoma (NHL) gibi durumlardır.

Terlemenin Belirtileri

Herhangi bir egzersiz sırasında, sıcak bir yerde dururken ya da heyecanlıyken gerçekleşen terleme durumu, normal bir süreçtir. Fakat yukarıda belirtilen etkenler sebebiyle terleme yaşanması, bazen anormal boyutlara ulaşabilmektedir. Eğer, terleme sorunu, ellerde, ayaklarda, koltukaltında ya da yüz bölgesinde gerçekleşerek, haftanın büyük bir bölümünde meydana geliyorsa, bu durum dikkatli olmanıza işaret olabilir. Buna göre, eğer aşağıda verilen sorunları da yaşıyorsanız, hemen bir doktora görünmenizde fayda olacaktır;

 • Titreme,
 • Baş dönmesi ve sersemlik hali,
 • Göğüs ağrısı,
 • Mide bulantısı,
 • Vücut ısısının 40°C’yi aşması,
 • Terleme durumunun günlük hayatı olumsuz etkilemesi,
 • Biden bire, normalden çok daha fazla terlemeye başlanılması,
 • Görünen bir nedeni olmaksızın gece terlemeleri yaşanması.

Terlemenin Komplikasyonları

Terlemenin ya da aşırı terleme sorunun yol açabileceği bazı olumsuz durumlar olabilmektedir. Bunlar şu şekildedir;

Enfeksiyonlar: Terleme sorunu yaşayan insanlarda, cilt enfeksiyonları yaşanması eğilimi daha faz olmaktadır.

Sosyal ve duygusal etkiler: Özellikle de avuç içlerinin terlemesi ya da giysilerin su içinde kalması durumunda, kişiler kendini oldukça rahatsız hissedebilmektedir. Hatta bu gibi sorunlar yaşayan insanlar, kendilerini toplumdan soyutlayarak, utanma ve çekinme hali yaşayabilmektedir.

Tanı ve Testler

Terleme şikayeti ile doktora gittiğinizde doktor, öncelikle ilaç geçmişinizi ve şikayetlerinizi soracaktır. Daha sonra fiziksel muayene ile durumunuzun ne kadar ileri olduğunu saptamaya çalışacaktır. Eğer doktor, terleme durumunu anormal olarak değerlendirirse, bazı testler yaptırmanızı isteyecektir. Bu testler şöyledir;

 • Kan testi,
 • İdrar testi,
 • Kan şekeri testi,
 • Tiroid testleri,
 • İyot-nişasta testi,
 • Termoregülatör ter testi,
 • Cilt iletkenliği testi

Tedavi ve İlaçlar

Terleme veya aşırı terleme sorunu tedavi edilirken hedef, yoğun şekilde yaşanan terlemenin kontrol altına alınmasını sağlamaktır. Tedavi süreci boyunca, terlemeye sebep olan esas sorun baz alınarak hareket edilmektedir. Eğer durum çok şiddetli ise, doktor bu defa daha farklı yöntemler kullanarak tedavi sürecini devam ettirebilir.

Buna göre, terleme tedavisi şu şekilde yapılmaktadır;

İlaç tedavisi: Doktorların, terleme sorununu tedavi etmek amacıyla hasta için uygun gördükleri bazı ilaçlar şöyledir;

 • Reçeteli olarak satılan antiperspiranlar (ter önleyiciler) – alüminyum klorit içeren ter önleyiciler, terleme tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Fakat bu ilaçların, cilt ve gözlerde kaşıntı gibi yan etkileri olabilmektedir.
 • Sinir bloke eden ilaçlar – bazı ağız yoluyla alınan ilaçlar, kimyasalları bloke ederek, sinirlerin birbirleri arasındaki iletişimin gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bu durum, bazı insanlarda terlemenin azalmasına yardımcı olabilmektedir. Bu gibi ilaçların yan etkileri ise, ağızda kuruma, bulanık görme ve idrar torbası sorunları şeklinde olabilmektedir.
 • Antidepresan ilaçlar – depresyon tedavisinde kullanılan bazı antidepresan ilaçlar, terlemeyi azaltabilmektedir.
 • Botulinum toksin enjeksiyonları – yüzdeki kırışıkları hafifletmeye yardımcı olan bu enjeksiyonlar, aynı zamanda, ter bezlerini tetikleyen sinirleri bloke edebilmektedir. Botoks ve Myoblok şeklinde bilinen bu enjeksiyonlar, etkisini 6 ile 12 ay arasında göstermektedir.

Cerrahi tedavi: Bazı şiddetli terleme sorunlarının yaşanması halinde, eğer ilaçlı tedavilerden de bir sonuç alınamamışsa, doktor ameliyat yapılmasını uygun görebilmektedir. Bu cerrahi yöntemler ise şöyledir;

 • Elektrik akımı – iyontoforez olarak bilinen bu yöntem, düşük elektrik düzeyinde akımın, el, ayak ya da koltukaltına uygulanması şeklinde gerçekleşmektedir. Bu tedavi haftada üç veya dört gün ya da iki günde bir uygulanmaktadır. Fakat, kalp pili olan kişilerde ve hamilelerde uygulanması sağlıklı değildir.
 • Ter bezinin alınması – eğer aşırı terleme, özellikle koltukaltlarında daha yoğun yaşanıyorsa, ameliyat ile ter bezi alınabilmektedir. Doktor, kazıma ya da liposuction (yağ aldırma) yöntemi ile ter bezini çıkarabilmektedir.
 • Sinir ameliyatı – bu yöntem ile, özellikle ellerdeki terlemeye sebep olan spiral sinirler, ameliyatla kesilerek, yakılarak ya da sıkıştırılarak kontrol altına alınmaktadır. Fakat bu süreç sonrasında, vücudun başka bir kısmında terleme oranı artabilmektedir.

Gelişmiş tedavi yöntemleri: Terlemenin önlenmesi ya da iyileştirilmesi için geliştirilen bazı teknolojik tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri şöyledir;

 • Lazer tedavisi,
 • Mikrodalga tedavisi,
 • Ultrason tedavisi.

Yaşam Tarzı ve Evde Tedavi

Yaşam tarzında yapılacak bazı değişimler ve evde alınan birtakım önlemler, terleme sorunun tedavi edebilir ya da önleyebilir. Buna göre, yapılması gerekenleri şu şekilde belirtebiliriz;

 • Antiperspiran kullanımı – reçetesiz olarak satılan ve alüminyum bazlı olan antiperspiran ürünler, terlemeyi önlemekte ve azaltmaya yardımcı olmaktadır.
 • Günlük duş alımı – günlük düzenli olarak alınan duşa, cildi bakterilerden arındırdığı için, terlemeyi azaltmaya yardımcı olmaktadır.
 • Kullanılan materyalin doğal olmasına özen göstermek – özellikle ayakkabı ve çorapların üretildiği malzemenin doğal ve zararsız maddelerden yapıldığına emin olmak, terlemeyi önlemeye yardımcı olacaktır. Örneğin; pamuklu, ipek ya da yün çorapları tercih etmek doğru seçim olacaktır.
 • Ayakkabı kullanımında devir daim yapmak – sürekli olarak aynı ayakkabı giymek yerine dönüşümlü olarak kullanmak, ayak terlemesini önlemeye yardımcı olacaktır.
 • Sık sık çorapları değiştirmek – günde iki defa çorapları değiştirmek, pamuk çorap tercih etmek ve ayak pudrası kullanmak, terlemeyi önlemeye yardımcı olacaktır.
 • Ayakları havalandırmak – dinlenirken yalın ayak durmak, terlemeyi azaltmaya yardımcıdır.
 • Rahatlama teknikleri yapmak – yoga ya da meditasyon gibi bazı aktiviteler, stres düzeyini azaltmaya yardımcı olacaktır. Böylece, terleme sorunu da azaltılmış olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.