Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

TERLEME TEDAVİSİ, NASIL GEÇER?

Hiperhidroz ya da aşırı terleme oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. Hiperhidroz yani aşırı terleme hastalığı bireyde hoşnutsuzluk yaratan bir durumdur. Aksiller hiperhidrozu, koltuk altında oluşan aşırı terleme rahatsızlığıdır. Bu hastalık genelde bireyin ergenlik döneminde başlar. Palmoplanter hiperhidrozu ise, avuçiçi ve ayak tabanlarında oluşan aşırı terlemedir. Bu rahatsızlık ise, ergenlikten daha önceki dönemlerde, çocukluk dönemlerinde başlayabilir. Eğer tedavi edilmezse, bireyin hayatı boyunca devam edebilir.

Terleme, bireyin iş ve sosyal hayatında zorluklar yaratabilir, ilişkileri olumsuz etkileyebilir. Örneğin, direksiyon tutarken, kalem tutarken, el sıkışırken sıkıntı yaratabilir.

Terlemeye Neler Sebep Olur?

Nörolojik, metabolik ve diğer sistemik rahatsızlıklar bazen hiperhidroza yani terlemeye neden olabilir. Bireyin sıcaklık ve heyecanı da terlemeye neden olan etmenlerdendir. Ancak çoğu insan, hava durumu ve bireylerin ruh hali ne olursa olsun terleme yüzünden uykusuz saatler geçirmektedirler. Terleme birkaç türde meydana gelebilir.

 • Temel hiperhidroz, beyindeki hipotalamus merkezinin aşırı çalışması sonucu oluşur. Ve, sıcak hava, ateş, bunaltı ve baharatlı yiyecekler buna neden olabilir.
 • İkincil localize hiperhidroz ise, felç, spinal sinir hasarı, nöropati, beyin tümörü gibi nedenlerle oluşur.
 • İkincil genelleştirilmiş hiperhidroz ise, obezite, diyabet, menapoz, aşırı çalışan triod bezi, Parkinson hastalığı, Hodgkin hastalığı gibi sebeplerle oluşmaktadır.

Terlemenin klinik özellikleri, lokalize ve genelleştirilmiş şekilde olabilir. Lokalize terleme, koltuk altı, avuç içi, ayak altı ve yüz kısmını etkiler. Genelleştirilmiş terleme ise, vücudun tamamına yayılarak etkileyebilir.

Temel hiperhidroz terleme;

 • Çocukluk ve ergenlik dönemlerinde başlar. Ve hayat boyu sürebilir.
 • Aile sağlık geçmişinden kaynaklı olabilir.
 • Terleme, geceleri azalır ve uyurken yok olur.

İkincil terleme;

 • Temel terlemeden daha az görülmektedir.
 • Tek taraflı ve asimetrik olması muhtemeldir.
 • Daha çok geceleri ve uyku sırasında meydana gelir.

Aşırı Terleme Nelere Sebep Olur?

Terleme sonucu gündelik hayatta utanç verici sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

 • Aksiller Hiperhidroz: Gündelik hayatta giyilen giysilerde nem, lekeler oluşabilir ve günde birkaç kez değiştirilmesi gerekebilir. Böylece ıslak deri ile, tahriş edici deri iltihabı ve enfeksiyon oluşabilir.
 • Palmar Hiperhidroz: Kaygan eller yüzünden tokalaşmaktan kaçınılır. Yazı yazmak zor bir hal alır. Elde deri iltihabı oluşumuna meyilli hale gelir.
 • Plantar Hiperhidroz: Ayakların altını etkiler. Hoş olmayan bir koku oluşur. Ayakkabıların kolayca zarar görmesini sağlar. İkincil enfeksiyonlara ve deri iltihaplarına meyilli hale gelir.

Terleme Nasıl Teşhis Edilir?

Terleme, genellikle klinik müdahalelerle teşhis edilir. Terlemenin potansiyel sebeplerinin testlerle ortaya çıkarılması sonucu tanı konulmaktadır. Temel terleme adı verilen terleme şekli nadiren testlere tabii tutulur. İkincil terleme ise bazı tür testlere tabii tutulur. Kan şekeri, tiroid özellikleri gibi testler.

Terleme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aşırı terlemenin nedenleri ve tetikleyicilerinin sistematik değerlendirilmesi ile terleme sorunundan şikayetçi olan insanlar için tedavi seçenekleri oluşturulabilir ve bu durumdan hoşnutsuz olan bireyler için bu tedavilerle daha iyi bir hayat sunulabilir. Terleme, çeşitli yollarla tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi seçenekleri şunlardır;

1.Reçeteli ve Reçetesiz Terleme Önleyici İlaçlar

terleme önleyici

Terleme için ilk önce kullanılan ilaçlar ev yapımı ilaçlardır. Bunlar ilk önce kullanılır çünkü evde kolayca yapılabilirler. Alüminyum klorür içeren ter önleyici ilaçlar, Certain-Dri gibi, diğer ter önleyici ilaçlar etkisiz olduğunda daha etkili olabilirler. Ancak bu sözde ev yapımı ‘doğal’ ter önleyici ilaçlar çok da yardımcı değildir.

Düzenli ter önleyici ilaçların başarısız olmasından sonra, alüminyum klorürün reçeteli olarak verilen çeşidi olan alüminyum klorür heksahidrat doktor tarafından hastalara önerilir. İlk önce düzenli olarak alınan bu ilaçlar, belli süre sonrasında haftada kabaca bir kez olacak şekilde kullanılırlar. Bu ilaçlardaki alüminyum tuzlar, ter kanallarında toplanır ve bunları tıkar. Zamanla, aşırı terleme azalır ve daha fazla tedaviye ihtiyaç duymaz. Ancak bu tedavi yöntemi ile aşırı koltuk altı terlemesi, birçok hasta da başarıya ulaşmıştır. Bununla birlikte, avuç içi ve ayak altı terlemelerinde tam olarak çözüme ulaşamamaktadır.

2.İyontoforez

İyontoforez

İyontoforez, aşırı terlemenin tedavisi için 50 yıldır kullanılan bir tedavidir. Ancak tedavinin tam mekanizması hala açık değildir. Bu tedavi yöntemi ile, ter üretiminin durdurulması için deriye su yoluyla elektrik iletilir. Tedavi, haftada 2-3 defa, 10-20 dakikalık müdahaleler şeklinde yapılmaktadır. Bu işlem, hastanın tepkisine göre değişmektedir. İyontoforez tedavisi kulağa acı verici gelse de, öyle değildir. Hastalar, doktorun reçetesi üzerine tedavi araçlarını alırlar. Sigorta bunu karşılayabilir.

3.Oral Medikal Tedavi

ilaç

Glycopyrrolate gibi ağız yoluyla alınan antikolinerjik ilaçlar, hastalığın tedavisinde etkili olabilmektedirler. Ancak bazı yan etkileri de olabilmektedir. Ağızda kuruluk, uykusuzluk ve bulanık görme gibi yan etkiler görülebilmektedir.

4.Botoks Tedavisi

botoks

Botoks tedavisi, medikal birçok alanda kullanılan bir tedavi yöntemidir. En çok sa kırışıklıkları gidermek için kozmetik tedavisinde kullanılan botoks yöntemi bunun yanında kas spazmlarının tedavisi ve bazı baş ağrısı türlerinin tedavisinde de kullanılmaktadır.

Botoks koltuk altı ya da el dokularına enjekte edilerek yapılır. Bu işlem ile yaklaşık 6 aylık bir dönem için terlemeden kurtulabilir ve rahatlığa kavuşabilirsiniz. İğne ile tedavi biraz rahatsız edici olabilir ama kullanılan küçük iğneler bu rahatsızlığı en aza indirmektedir.

5.Mikrodalga Termoliz, Lazer ve Ultrason Tedavisi

Bu oluşturulan yeni tekniklerle enerji üretilerek, diğer dokular korunarak muhtemel ter bezleri yok edilmektedir. Ancak, şu anda sadece koltuk altında görülen ter problemlerinin tedavisinde kullanılabilmektedir. Tedavi, doktor eşliğinde yapılmaktadır. Ve son yıllarda yapılan çalışmalarda, bu işlemin etraftaki çeşitli alanlarda yerel şişlik ve tahriş oluşturabilmektedir. Bu tedaviler sonucunda, terleme rahatsızlığında belli bir süre için azalma görülür.

6.Cerrahi Müdahale Tedavisi

Lokalize aksiller hiperhidroz problemi, derideki aksillerin önemli bir kısmının cerrahi müdahale ile alınmasıyla tedavi edilebilmektedir. Bir diğer yaklaşım ise, görülmesi zor olan dermal ter bezlerinin zarar görmelerine rağmen, liposakşın kürtaj, yani yağ alımı yöntemi de tedavi için kullanılmaktadır.

Endoskopik torasik sempatektomi, terlemeyle alakalı sempatik sinirlerin cerrahi kesintisini ifade eder. Sempatektomi, derideki sinirleri oluşturan ter bezlerinin yok edilmesini sağlayan operasyondur. Cerrahi müdahale ile, koltuk altında yer alan iki kaburga arasındaki göğüs kısmına özel bir endoskopik alet eklenir. Bu yöntemle akciğer görüşü için hava boşaltılır ve sinirler temizlenir. Sempatektomi, etkili ve riskli bir tedavi yöntemidir. Hatta yeni geliştirilen endoskopik tekniklerle, işlemin karmaşıklığı telafi edici olabilmektedir. Bu karmaşıklıklar ciddidir ve geri dönüşümlü değildir. Bu seçenek nadiren ve sadece son seçenek olarak kullanılır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.