Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Terlemenin Zararları

Bireyler yaşamlarını devam ettirirken çeşitli fizyolojik olaylar ile vücutlarının dengelerini sağlarlar. Bu olaylardan birisi de terlemedir. Terleme insan vücudunun ısı dengesinin ayarlanabilmesi için ter bezlerinin sıvı üretmesi olayıdır. Vücudun ısı dengesini ayarlamakla görevli vücut ısı termostatı da denilebilir. Ter, içerisinde su, tuz ve az miktarda üre gibi koku verici maddeler içerir. Terleme ile birlikte insan vücudunda biriken fazlalıklar ve vücutta biriken tuzlar dışarı atılarak vücut ısısı korunur. Terleme ve zararları ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye yazımızda ulaşacaksınız.

Terlemenin Zararları Nelerdir?

Genellikle terlemenin vücut için yararları ön planda olsa da fazla terleme birçok hastalığın belirtisi olduğu gibi terleme esnasında yapılan yanlışlıklar birçok hastalığa da sebep olur.

1. Vücudun Güç Kaybetmesine Neden Olur

Terleme ile birlikte vücutta yoğun miktarda su kaybı gerçekleştiği için halsizlik, yorgunluk ve güç kaybı yaşanır. Bu durumun önüne geçebilmek için düzenli su tüketimi oldukça önemlidir.

2. Cilt Hastalıklarının Oluşmasına Neden Olabilir

Aşırı terleme içerisinde bulundurduğu kimyasallar ve tuz nedeni ile bireylerin vücudunda aşınmaya sebebiyet verir bu durum cilt hastalıklarına, ciltte yaralara ve ciltte çıban çıkması gibi enfeksiyonel durumlara sebebiyet verir. Terleme sonucu ortaya çıkabilecek cilt problemlerinin önüne geçebilmek için yoğun terlemelerden sonra duş alınması oldukça önemlidir. Özellikle sıcaklığın arttığı yaz aylarında sık duş alımı gereklidir.

3. Terleme Soğuk Algınlığına Sebebiyet Verir

Terleme esnasında vücudun rüzgara maruz kalması ya da serin bir bölgede bulunması üşüme hissi yaratacağından bireylerde nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklar görülebilir. Bunun sebebi esinti altında vücutta bulunan terin hızlıca uçması bu sebeple derinin soğumasıdır, derinin soğuması ile birlikte bireylerin kanları sıcaklığını kaybederek iç organların üşümesine neden olur bu durum hastalıkların ortaya çıkmasına büyük bir etkendir. Ayrıca bireylerin terliyken soğuk su içmeleri iç organların daha fazla üşümesine sebep olacağından daha ciddi olan zatüre gibi hastalıklara da sebebiyet verebilir.

4. Kötü Kokuya Sebebiyet Verir

Ter içerisinde bulunan üre ve çeşitli kimyasallar nedeni ile kötü koku oluşmasına neden olur bu durum özellikle kalabalık ortamlarda çevredeki kişileri rahatsız ederken terleyen bireyinde kötü hissetmesine neden olarak toplum içerisinde dışlanmasına neden olabilir.

Kötü kokuların önüne geçebilmek için çeşitli deodorantlar ve parfümler kullanılabileceği gibi sık sık duş almak da faydalı olacaktır. Deodorant ve parfümlerin terlemeyi önleyici etkisi unutulmamalı bu nedenle çok sık tercih edilmemelidir. Bunun yerine duş alımı bireyler için çok daha sağlıklı olacaktır.

5. Vücutta Bakteri Üremesine Sebep Olabilir

Boşaltım sisteminin bir parçası olan terleme içerisinde bulundurduğu maddelerden dolayı vücutta bakteri üremesini arttırır bu nedenle bireyler enfeksiyonlar açısından çok daha riskli hale gelir çeşitli hastalıklara yakalanma ihtimalleri artar.

6. Ruh Halini Olumsuz Yönde Etkiler

Aşırı terleme nedeni ile bireylerin kötü kokmasına neden olan terleme kişinin ruh halini olumsuz yönde etkileyerek toplum içerisinde ki davranışlarını değiştirir. Özellikle elleri çok fazla terleyen bireyler karşısındaki bireylerle tokalaşmada sıkıntı yaşayabilir, ellerini tokalaşmadan önce ve sonra sürekli silme ihtiyacı hisseder.

Bu durum kişinin durumunu bilmeyen karşıdaki bireylerin olumsuz düşünmesine sebebiyet verir. Ayrıca ellerdeki terleme bireylerin meslek seçimlerini büyük oranda etkileyerek bireylerin hayatına ciddi ölçüde yön verir. Bu durum bireylerin mutsuz olmasına ve psikolojik sıkıntılar yaşamalarına sebebiyet verir.

7. Terleme Bazı Hastalıkların Belirtisi Olabilir

Aşırı terlemenin tek başına birçok zararının olduğu bilindiği gibi bu terlemelerin hastalık belirtisi olabileceği de unutulmamalıdır. Aşırı terlemeye sebep olan hastalıklar içerisinde özellikle metobolizmayı hızlandıran hastalıklar görülür.

Çarpıntı, kilo kaybı, ellerde titreme, sinirlilik, saç dökülmesi gibi belirtiler gösteren hipertiroidi bunlardan birisidir. Ayrıca büyüme hormonu fazlalığı, adrenalin hormonundaki normal dışı çalışmada aşırı terlemeye sebep olan hastalıklardandır. Menopoz, aşırı kilo terlemenin ardında bulunan diğer hastalıklardır.

Terlemenin Faydaları

  • Terleme ile birlikte vücuttan zararlı toksinler atılır.
  • Terleme vücudun dolaşım sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlayarak kalp ve damar hastalıkları ihtimalini azaltır.
  • Normal düzeyde terlemek derinin alt tabakasında ki gözenekleri açarak cildin yapısını düzeltir ve pürüzsüzleşmesini sağlar. Bu durum cildin güzelleşmesine yardımcı olur ayrıca erken yaşlanmaya engel olur.
  • Terlemenin zayıflamaya yardımcı olduğu da bilinir.
  • Kişinin stres seviyesinin azalmasına yardımcı bir faktör olarak terleme kullanılabilir.
  • Boşaltıma yardımcı olarak boşaltım sisteminde bulunan diğer organların yükümlülüğünü deri aracılığı ile azaltır.
  • Vücut ısısının korunmasını sağlayarak sıcağa karşı vücudu korur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.