Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Terleyince Sırtta Batma ve Kaşıntı Neden Olur?

El, kol bacak ya da sırt gibi bölgelerde karıncalanma ve uyuşma gibi hisler ile birlikte kaşınma ya da batma gibi şikayetler ile karşı karşıya kalmak da mümkün. Vücuda bir iğnenin battığının hissedilmesi gibi durumlarda uyuşma, kaşıntı, karıncalanma ve ağrı gibi çeşitli sorunlar da beraberinde gelir. Kimi durumlarda bu olayın aşırıya kaçması halinde bireyler kaşıntı ve batma hissi sebebiyle uyuyamaz hale gelebilir. Bu da yaşam kalitesinin düşmesine sebep olur.

İğne batma ya da karıncalanma hissi olarak bilinen bu durum genellikle sinirler ile yakından alakalı olan durumlardır. Sinirlerin yer aldığı bölgede bulunan hücrelerin yeteri kadar beslenememesi halinde bu bölge uyuşur. Diğer yandan belirli bölgelere uzun süre boyunca baskı uygulanması halinde de bu tür şikayetler ile karşı karşıya kalmanız mümkündür. Örneğin masa başında çalışan ve uzun süre boyunca pozisyon değiştirmeyerek hareketsiz bir şekilde çalışmaya devam eden kişilerde bu tür rahatsızlıklara rastlamak mümkün olur. Bu tür bir sebepten dolayı batma ve kaşıntı hissi ile karşı karşıya kalmanız halinde hareket etmenizde fayda var.

Vücutta iğne batması hissine ilave olarak uyuşma, sızı ve ağrı gibi rahatsızlıkların da meydana çıkması halinde en kısa süre içinde doktora görünmenizde fayda var. Zira bu tür sıkıntıların önemli bir hastalığın belirtisi ya da sonucu olması da mümkün. Özellikle kişinin hayatını olumsuz bir şekilde etkileyen ve uykuyu dahi zarar veren rahatsızlıklara sahip olmanız halinde doktora başvurmayı sakın göz ardı etmeyin!

İğne Batması ve Kaşıntı Hissinin Nedenleri

Vücutta batma ya da kaşıntı hissine neden olabilecek durumlar yalnızca sinir hücreleri kaynaklı olmayabilir. Diğer yandan bu tür durumlara neden olan etkene göre bir tedavi yapılması gerekir. Şimdi batma ve kaşıntı hissine neden olan durumlara bir göz atalım.

1. Vitamin Eksikliği

Vücudun alması gerekenden daha az vitamin alması halinde kaşıntı ya da batma hissi ortaya çıkabilir. Özellikle B12 vitaminin eksik olması durumunda bu tür sorunlar ile karşı karşıya kalma olasılığınız artar.

2. Diyabet (Şeker) Hastalığı

Vücutta kaşıntı ya da iğne batması gibi hislerin en bilindik sebeplerinden biri de vücuttaki kan şekeri oranının dengesizleşmesi olarak karşımıza çıkar.

3. Romatizma Hastalıkları

Romatizmal hastalıklar sebebiyle sırttan ziyade genellikle bacak ve kol bölgelerinde kaşıntı ve iğne batması gibi hislere yol açar. Aynı zamanda eklem hastalıklarında da sık rastlanır.

4. Güneş Alerjisi

Terleme de sırtın kaşınması ya da iğne batması gibi hislerin sebebi olabilir. Güneşe alerjisi olan kişilerin aşırı terlemesi sonucunda ciltte batma ve kaşıntı hissinin ortaya çıkması da mümkün. Bu nedenle güneş ışınlarından koruyan kremler kullanmanızda fayda var.

5. Kıyafet

Örneğin spor yaparken terleyeceğiniz için bu sırada vücuda yapışan, sıkı ve dar tişörtler kaşıntı ve batma hissini doğurabilir ya da arttırabilir. Bu nedenle de geniş ve bol kıyafetlerin giyilmesinde fayda var.

6. Hijyenik

Diğer yandan kıyafetlerin hijyenik olması da önem taşıyor. Terlemeye bağlı olarak deterjanın kıyafetin dış bölümlerine çıkması halinde batma ve kaşıntı gibi sorunlarla karşılaşmanız mümkün. Bu sebeple de yıkanan kıyafetlerin iyice sıkılıp durulanması gerekiyor.

İğne Batması ve Kaşıntı Hissi Nasıl Geçer?

Bu tür şikayetler genellikle ciddi sağlık sorunlarını işaret etmediği için endişelenmenizi gerektirecek türden bir durum olmaz ve kısa bir süre içinde geçer. Yine de her ihtimale karşı uzun süren ya da şiddetli bir şekilde seyreden şikayetlerinizin bulunması halinde bir doktora görünmeniz gerekir. Zira romatizma, diyabet ya da vitamin eksikliği gibi sebeplerden dolayı bu tür bir sorunla karşı karşıya kalmanız halinde doktorlar tarafından yapılması gereken çeşitli işlemler olabilir. Bu gibi durumlarda çeşitli komplikasyon belirtileri ortaya çıkabileceği için sorunlarınızı göz ardı etmemeniz gerekir.

Bu noktada kıyafetlerinizin iyi bir şekilde yıkandığına dikkat etmeli ve daha sonra da iyi bir şekilde kurumasına özen göstermelisiniz. Eğer kaşıntı ve batma hissine güneş sebep oluyorsa bu durumda gerekli kremleri vücudunuza sürmeden güneş altına çıkmamalısınız. Vitamin eksikliği durumunda ise sağlıklı bir şekilde beslenmeye ve gerektiği takdirde takviye almaya özen göstermeniz gerekiyor. Özellikle B12 vitamini eksikliğinin çeşitli sorunlara da yol açması sebebiyle takviye almasında fayda var.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.