Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Testislerde Kaşıntı Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Testis kaşıntısının nedeni genelde zararsızdır ve kolay bir şekilde tedavi edilebilir ancak bazen daha ciddi durumlar da söz konusu olabilir. Testislerde kaşıntı genellikle tek bir bulgu değildir. Kaşıntının beraberinde, rahatsızlığın türüne bağlı olarak, genital bölgede yanma, pul pul dökülme ve testis derisinde kızarıklık da görülebilir. Belirtiler ortaya çıktığı anda nedeninin anlaşılması ve tedavi edilebilmesi için muhakkak bir doktora görünülmelidir.

Testislerde Kaşıntı Neden Olur?

genital bölgesini tutan adam

1. Kasık mantarı

Tinea cruris olarak da bilinen kasık mantarı testis kaşıntısının en yaygın nedenidir. Vücudun nemli bölgelerinde, sıklıkla deride veya yakınlarında meydana gelen bir enfeksiyondur. Deride genelde kırmızıya çalan bir döküntü oluşturur. Ancak döküntü, enfeksiyona neden olan mantarın türüne göre değişir. Bazı mantarlar derinin kuru ve pul pul görünmesine yol açar.

2. Pişik

Pişik, bakteriyel veya fungal bir enfeksiyona karşı vücudun verdiği inflamatuar bir yanıttır. Kırmızı döküntüler oluşur, batma hissi ve kaşıntıya neden olur. Enfeksiyon daha çok cildin nemli kıvrımlarının yakınında meydana gelir. Skrotum (testis torbası) birçok kıvrım içerir ve nemli bir ortamdır, bu da onu bakteriler veya mantarların büyümesi için ideal bir alan yapar.

3. Tahriş

Testislerde kızarıklık ve yanma tahriş nedeniyle oluşabilir. Tahriş, cildin bir bölgesinde sürekli ve uzun süren sürtünme meydana geldiğinde ortaya çıkar. Bu sürtünme, koşu ya da bisiklet gibi fiziksel aktiviteler sırasında gelişebilir. Sürtünmeden dolayı bacak arasında küçük çatlaklar, yanma ve bazen de iltihap görülür.

4. Kontakt dermatit

Kontakt dermatit alerjik bir reaksiyondur. Cilt, duş jeli, şampuan, sabun veya kumaş da dahil olmak üzere yeni bir madde ile temas ettiğinde ortaya çıkar. Kontakt dermatit vücutta, kırmızı renkli, kaşıntılı ve içinden sarı veya beyaz bir sıvı akan döküntüler oluşturur. Testis derisinin ince olması nedeniyle bu bölgede daha çok kaşıntı ve rahatsızlık hissi oluşacaktır.

5. Kasık biti

Kasık bitinin minik ısırıkları testislerde kaşıntı ve deri dökülmesi görülmesine yol açar. Kasık bitine yakalanmış kişiler, kasık kıllarının köklerinde gelişen bit yumurtalarını görebilirler. Bu bitler, enfekte olmuş bir partnerle cinsel aktivite sırasında da bulaşabilir.

6. Genital siğil

Genital siğiller de testisler ve genital bölgede kaşıntıya neden olan ve cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Genital siğiller, “insan papillom virüsü” (HPV) ile ilişkilidir ve yok edilebilmelerine rağmen, virüs tamamıyla tedavi edilemez olduğu için gelecekte tekrar ortaya çıkabilme ihtimali vardır. Siğiller kaşıntılı olabilir, ancak genellikle küçük, kabarık şişliklerdir.

7. Klamidya

Klamidya, bakteriyel bir enfeksiyon tarafından yayılan bir CYBH’dir (cinsel yolla bulaşan hastalık). Diğer birçok cinsel yolla bulaşan hastalık gibi, genital seks, oral veya anal seks yoluyla da yayılabilir. Testislerin kaşınmasına ve hatta şişmesine neden olur. Genellikle sadece tek bir testis ağrır ve şişer, ki bu klamidya enfeksiyonunu gösteren en belirgin semptomlardandır. Diğer belirtiler; peniste yeşil, sarı veya beyaz akıntı, idrar yaparken ağrı ve yanma, rektumda veya anüste kanama ya da ağrı şeklindedir.

8. Genital uçuk (herpes)

Genital herpes, enfekte cilt ile cinsel ilişki veya fiziksel temas sırasında yayılabilen bir virüs enfeksiyonudur. Bu virüse maruz kalındığında, testislerde şiddetli bir kaşıntı ve rahatsızlık hissi olabilir. Diğer belirtileri şunlardır; yorgun ya da hasta hissetmek, testisler ve penis etrafında yanma ve kaşıntı, testislerde yara ve idrar yaparken sızlama.

Testislerde Kaşıntı Nasıl Tedavi Edilir?

deri krem

Testislerde kaşıntı tedavisi için tek bir yöntem yoktur, çünkü kaşıntı tek başına bir hastalık değil, hastalığın semptomudur. Bu nedenle, öncelikle kaşıntıya neden olan rahatsızlığın teşhis edilmesi gerekir.

1. Tahriş

Tahriş, cildin başka bir yüzeye sürtünmesini önleyen losyon veya topikal tozlar kullanılarak tedavi edilebilir. Tahriş olmuş alanı örtmek için bir bandaj veya gazlı bez kullanmak da testislerin daha az kaşınmasına yardımcı olabilir.

2. Mantar enfeksiyonları

Fungal enfeksiyonlar genelde kendi kendine geçer, ancak antibiyotikler veya antifungal kremler ve merhemlerle tedavi edilmesi gereken durumlar olabilir. Ancak kaşıntıya neden olan şeyin mantar enfeksiyonu olduğunun teşhis edilmesi için bir uzmana başvurmak ve bilinçsizce ilaç kullanmamak daha sağlıklı olur.

3. Genital uçuk

Bir genital uçuk için, valasiklovir (Valtrex) veya asiklovir (Zovirax) gibi antiviral ilaçlar alınması gerekebilir. Tedavi yaklaşık bir hafta sürer. Ancak siğiller tekrar tekrar tezahür ediyorsa, uzun süreli bir tedavi gerekebilir.

4. Genital siğil

Genital siğiller, imiquimod (Aldara) ve podofilox (Condylox) gibi ilaçlı merhemlerle tedavi edilebilir. Bazı durumlarda, doktor siğilleri dondurarak (kriyoterapi) yok edebilir veya cerrahi müdahalede bulunması gerekebilir.

5. Kasık biti

Kasık biti, doktorun önerdiği reçeteli veya bazı reçetesiz ilaçlarla tedavi edilebilir. İlaçlar uygulanmadan önce, etkilenen bölgenin iyice yıkanmış ve kurulanmış olması önemlidir. Ancak ilaç sürdükten sonra bölgedeki kılların bit tarağı ile taranması gerekebilir. Bunun için, eczanelerde bulunan bit kitleri satın alınabilir.

Testis Kaşıntısı İçin Bitkisel Tedaviler

çay ağacı yağ

Elma sirkesi: Elma sirkesi, birçok cilt enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanılabilen doğal bir dezenfektandır. 2 bardak ılık suya 2 çay kaşığı elma sirkesi ekleyip bir çözelti hazırlayın. Daha sonra enfekte alanı bir pamuk yardımıyla temizleyin. Bu çözelti, mantar ve bakteri enfeksiyonunu etkili bir şekilde ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Çay ağacı yağı: Çay ağacı yağı, güçlü ve doğal antifungal, anti-bakteriyel ve derin temizleme özelliklerine sahiptir. Bir hafta boyunca günde iki kez tahriş olmuş bölgeye çay ağacı yağı uygulamak testis etrafındaki kaşıntıyı hafifletmede etkili olabilir. Eğer yanma hissi varsa, çay ağacı ile Hindistan cevizi yağı karıştırılarak kullanılabilir. Aynı zamanda birkaç damla çay ağacı yağı ılık banyo suyuna damlatılarak yaklaşık yarım saat suda kalınabilir.

Beyaz sirke: Beyaz sirke güçlü antiseptik ve antifungal özelliklere sahip olmasıyla popüler ev ilaçlarından biridir ve testis kaşıntısından kurtulmak için faydalı olabilir. Bir kaşık beyaz sirkeyi bir miktar suyla karıştırdıktan sonra, bir bez yardımıyla enfekte olmuş alan temizlenebilir. Bu işlem günde 1-2 defa tekrarlanabilir.

Testis Kaşıntısı Nasıl Önlenir?

  • Kasıklarınızı günlük olarak yıkayın ve bölgeyi iyice kurulayın: Bu muhtemelen kasıklarınızı sağlıklı tutmak için atabileceğiniz en önemli adımdır. Özellikle de mantarlar, kasık gibi vücudun ılık, nemli ve havasız yerlerinde gelişirler. Genital bölgeyi kuru ve temiz tutmak, mantarların çoğalmasını ve enfeksiyona neden olmasını önler.
  • İç çamaşırınızı günlük olarak değiştirin. Yıkanmamış iç çamaşırı giydiğinizde, eğer halihazırda vücudunuzda mantar varsa, derinizdeki döküntüler ve pullar çoğalabilir.
  • Spor salonunda kendi havlularınızı kullanın. Egzersiz yaptıktan sonra spor salonundakiler yerine kendi havlunuzu kullanın ve spor salonundaki arkadaşınızla paylaşmayın.
  • Kokusuz sabunlar kullanın. Kaşıntı sadece belli sabunlara reaksiyon verebilir. Kokulu sabun ve duş jellerinden kaçının.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.