Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Testislerde Şişme (Hidrosel) Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Erkek üreme organının her iki tarafında yer alan testislerin başlıca görevleri testosteron hormonunun salgılanması ve spermlerin sağlıklı bir şekilde üremesini sağlamasıdır. Ayrıca testisler damarlı yapıları sayesinde spermin işlevlerini koruma görevini de üstlenirler. Torbanın dış kısımda bulunmalarının sebebi sperm hücrelerinin ısı farklılıklarından etkilenmesi ve işlevlerini yerine getirebilmeleri için vücut ısısından 2 derece daha az bir ortamda bulunmalarının gerekmesidir. Böylesine önemli görevleri bulunan testislerin şişmesi ve sertleşmesi her anlamda olumsuz etkileri olan bir problemdir. Ancak şişmiş veya sertleşmiş bir testis, testis dönmesi gibi durumlarla karşılaşılmadığı sürece genellikle üreme organında herhangi bir hasara neden olmadan eski haline geri döner.

Testislerde Şişme Neden Olur?

Bulaşıcı hastalıklardan testis kanserine kadar pek çok hastalık testislerde şişme ile belirti verebilir. Bu yüzden böyle bir durumla karşılaştığınızda vakit kaybetmeden bir doktora görünmelisiniz.

1. Testis torsiyonu

testis torsiyonu

Testis şişmesi neden olur sorusunun en yaygın cevabı testis dönmesi yani testis torsiyonudur. Testis torsiyonu genitoüriner sisteme bağlı olarak gelişen ürolojik bir acil durumun en yaygın nedenlerinden biridir. Oldukça acı verici bir hastalıktır. Erkeklerde, skrotumun (torba) içinde kalan iki testis vardır. Spermatik kord olarak bilinen bir kordon, testislere kan taşır. Bir erkek testis burulmasına maruz kaldığında, bu kordon katlanır. Sonuç olarak kan akımı etkilenir ve testis içindeki dokular ölmeye başlayabilir. Bu hastalığın semptomlarından en yaygın olanı skortum kesesinde ağrı ve şişmedir.

2. Kasık fıtığı

kasık fıtığı

Kasık içinde inguinal kanal bulunur. Bu kanal erkeklerde, spermatik kordun karın bölgesinden skrotuma geçtiği alandır. Bu kordon testisleri tutar. Bu tip bir fıtığın erkeklerde görülme olasılığı kadınlara göre daha yaygındır. Bunun nedeni, bir erkeğin testislerinin doğumdan kısa bir süre sonra inguinal kanaldan inmesi ve kanalın neredeyse tamamen arkasından kapanmasıdır. Bazen kanal düzgün kapanmaz ve fıtığa eğilimli zayıf bir alan bırakır. Kasık fıtığı karın ağrısı, şişkinliği ve şiddetli kasılmalarla kendini gösterirken cinsel anlamda da erkeği fazlasıyla etkiler. İlerleyen kasık fıtığı testislerde ağrı ve şişme yaparken cinsel isteksizlik ve ereksiyon sorununa da yol açabilmektedir.

 3. Orşit (testis iltihaplanması)

orşit

Orşit, testislerin iltihaplanmasıdır. Bu hastalık bakterilerden veya virüslerden kaynaklanabilir. Genellikle kabakulak virüsü ile ilişkilidir. Her iki testis de aynı anda orşitten etkilenebilir. Bununla birlikte, belirtiler genellikle sadece bir testiste görünür. Kabakulak ile ilgili olan viral orşit tükürük bezlerinin şişmesinden 4 ile 10 gün sonra gelişir. Tükürük bezi şişmesi kabakulak belirtisidir. Testislerde ve kasıkta ağrı orşitin birincil semptomudur. Diğer semptomlar ise testislerde şişme, ağrılı idrara çıkma, spermde kan, genişlemiş prostat ve ağrılı boşalmadır.

4. Testis kanseri

testis kanseri

Testisler sperm ve testosteron üretiminden sorumludur. Testis kanseri en sık germ hücrelerindeki değişikliklerle başlar. Bunlar testislerin içinde sperm üreten hücrelerdir. Germ hücre tümörleri, testis kanserlerinin yüzde 90’ından fazlasını oluşturmaktadır. İki ana tip germ hücre tümörü vardır. Seminomlar yavaş büyüyen testis kanserleridir. Genellikle testisler ile sınırlıdırlar, başka bölgelere yayılmazlar. Nonseminomlar, daha sık görülen testis kanser hücreleridir. Nonseminomlar hızlı büyür ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Genellikle testislerde ağrı yapmayan şişlik ve sertlik ile kendini gösterir.

Bebeklerde Testis Şişmesi Nasıl Olur?

Testis şişmesi daha bebek anne karnında iken, karın zarının balonlaşarak kasık kanalı içine doğru kapanmaması nedeniyle oluşmaktadır. Genellikle yeni doğan bebeklerde görülür ve doğumdan birkaç ay sonra kendiliğinden yok olur.

Testislerde Şişme Nasıl Tedavi Edilir?

Testis büyümesi için ne yapılmalı? Testislerde meydana gelen şişmenin altında yatan neden bulunduktan sonra, hekim uygun tedaviye başlayacaktır. Ancak tedaviye ek olarak evde yapabileceğiniz rahatlatıcı yöntemler de bulunmaktadır.

1. İlaç tedavisi

ilaç tedavisi

Testis şişmesi tedavisinin ilk adımında genellikle hekim ağrının ve şişkinliğin azalması için İbuprofen gibi bazı nonsteroid antienflamatuar ilaçlar ile parasetamol ve aspirin gibi iltihap gideren ilaçlar reçete edebilir. Eğer testis şişmesinin sebebi bakteriyel bir iltihapsa hekiminiz 1 hafta ya da 10 günlük bir antibiyotik tedavisini uygun görebilir.

2. Cerrahi yöntemler

ameliyat

Varikosel embolizasyonu: Eğer sorunlu damarlar tıkalı ise varikosel embolizasyonu ameliyatı yapılır. Bu yöntem ilerlemiş toplardamar şişmesi yaşayan hastalara uygulanır.

Kist ameliyatı: Genel anestezi altında yapılan bu ameliyatta hastanın er bezlerine küçük bir kesi atılarak girilir ve kist alınır.

Hidroselektomi: Küçük yaştaki çocuklarda görülen sıvı toplanmaları er bezlerine ve kasıklara küçük kesiler atılarak boşaltılır ve açık olan geçiş yerleri kapatılır. Yaşı büyük olan kişilerde yalnızca er bezinden sıvı alınır.

3. Bitkisel yöntemler

melisa çayı

Testis şişmesi için bitkisel tedavi yöntemleri için bazı bitki çaylarından söz edilebilir. Çoban çayı, melisa çayı, kırkkilit otu ve karabaş otu gibi bitkiler özellikle testis iltihabı üzerinde oldukça etkilidir. Düzenli olarak günde 2 bardak içilirse iltihabın atılmasına yardımcı olur ve şişliği azaltırlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.