Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Testosteron Seviyesini Artırma Yolları

Erkeklerin cinsiyetini belirleyen ve aynı zamanda erkeklik organlarının gelişimi için salgılanan başta üremek için oldukça önemli olan streoid hormonlarından olan testosteron her iki cinsiyette de bulunmaktadır. Fazlalığının doğrultusunda hangi cinsiyete ait olduğunuzu benimsersiniz. Genel olarak erkeklerde fazla bulunan testosteron hormonu dişilerde de bulunmaktadır.

Erkeklerde testosteron hormonu ergenliğe girdiği dönemden itibaren salgılanmaya başlar ve bu hormon zaman zaman artar ya da azalabilir. Ancak yapılan bir araştırmaya göre 25-34 yaş arasında bulunan erkeklerde bu hormonun daha çok salgılandığı gözlemlenmiştir.

Testosteron Ne Zaman Salgılanmaya Başlar?

Ergenlik döneminden itibaren salgılanmaya başlayan testosteron, o dönemlerde kişinin yağ bezlerini geliştirir, bu da sivilce oluşumuna neden olur. Ergenlik döneminde bu gelişimleri yaşamak oldukça normaldir. Cinsel istek artarak kişi kendi vücudunu tanımaya ve keşfetmeye başlar. Vücudunun bazı bölgelerin tüylerin daha da kalınlaştığı görülebilir. Erkeğin kas gücünü, gelişimini ve boyunu da artırır.

Oldukça çok kafaya takılan ergenlik sorunlarından biri de ses tellerinin kalınlaşmasıdır. Ses tellerinin kalınlaşması salgılanan hormon nedeniyle oluşur. Ergenlik döneminde tanışılan testosteron hormonu erkekler de antropoza girene kadar salgılanmaya devam eder. O dönemde salgılansa da kişideki belirtileri olumsuz olmaktadır. Erkeklerin gelişiminden kendilerini keşfedene kadar salgılanan testosteron hormonunun bazı dengesizlikleri olabilir. Bu dengesizlik sonucu kişide bazı sorunlar meydana gelebilir. Kişinin sağlığını olumsuz etkileyen bu hormonun azlığı aynı şekilde kişiyi sosyal alanda da etkileyecektir.

Testosteron erkekler için oldukça önemli bir hormondur, erkeksel gelişimi sağlamak ve cinsel hayatta da önemini sürdüren bu hormonların eksikliği ya da fazlalığı durumunda yapılan araştırmalar sonucu tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Testosteron hormonu erkeklerin oldukça önemsediği konulardan biri olan sakal ve saç uzamasını da etkilemektedir. Kas kitlesinin gelişme potansiyelini de dengede tutan bu hormon erkeklerde seks esnasında cinsel isteğin azalmasına da ve buna bağlı olarak gelişen olumsuz yönlerde etkilenmesine de sebep olur. Seks esnasında cinsel uyarının yani libidonun düşük olması ve sonuç olarak da sperm azlığına sebep olmaktadır. Çocuk sahibi olmak isteyen erkeklerin birçoğu bunu yaşamak istemez. Ancak yaşandığı takdirde tedavi edilmezse sonucu kısırlığa kadar gidebilir.

Psikoloji de çocuk sahibi olma konusunda oldukça etkileyicidir. Diğer bir sorun da kemiklerde görülmektedir. Giderek güç kaybının yaşanmasına aynı zamanda kemiklerde erime oluşumuna da neden olan testosteron hormonun azlığı aynı zamanda kimyasal yollar ile de zarar görebilir. Örneğin cinsel ilişki esnasında kimyasal bir madde olan kayganlaştırıcının kullanılması durumunda ve meyve sebzeler üzerinde bulunan kimyasal ilaçlar vücuda girdiğinde sindirelemez. Bir süre bu kimyasallar dışarıya atılsa da bir süreden sonra vücut bunun için enerji harcamayarak bunu depolamaya başlar. Bu depo oluşumu sonuncunda da vücut dengesi dolayısıyla da hormonal denge de de bozukluklar meydana gelebilir.

Sperm sayısı gözle görülebilecek bir rakam değildir. Sperm sayısı ancak mikroskop ile incelenerek görülebilir. Ancak normal sağlıklı bir kişi de yaklaşık 50 milyon sperm bulunurken bunun azlığını yaşayan kimselerde bu sayı 15 milyonun altına düşmektedir. Bu da sperm sayısının dolayısı ile spermi oluşturan testosteron hormonunun düşüklüğünün göstergesi olarak bilinir. Testosteron hormonlarının azlık olan kimselerin bunu direkt olarak fark etmesi güçtür. Ancak bazı belirtiler kişiyi uyarır ve tedavi olması için de yol gösterir. Ancak bunun için hangi durumlarda olduğunu ve hangi belirtileri yaşadığınızı iyi tespit etmek gerekmektedir. Psikolojik mi yoksa dışarıdan gelen bir faktör mü bu hormonun azlığına sebep oluyor iyi tespit etmek gerekmektedir. Sperm azlığına sebep olarak partnerinizle aranızdaki güven eksikliği bile neden olabilir. Çünkü güven duygusu iki kişi arasındaki bağı kuvvetlendirir ve hazzı artırır. Eğer kişi cinsel ilişki esnasında isteksizlik yaşıyorsa buna yönelik bir tedavi uygulanması gerekmektedir. Ancak kişi cinsel ilişki esnasında istekli ise ancak yine de bu hormonun azlığına sebep olacak sonuçlar yaşıyorsa bu dışarıdan etkilenme sonucu oluşabilir. Olabildiğince kişi düzenli beslenmesi ve spor yapması gerekmektedir. Bir süreden sonra spermin salgılandığı meninin de azlığı görülebilir ve sonu olarak kişinin testisleri de küçülebilir. Bunlar testosteron hormonunun azlığını gösterecek belirtilerdir.

Genç erkeklerde testosteron hormonun fazlaca salgılandığı saatler vardır. Genç erkeklerde testosteron hormonu sabah erken saatlerde salgılanır ve gün içerisinde de bu sayı normal bir şekilde seyreder. Kişinin yaşlanması ile beraber bu oran ve salgılandığı saatler düşer. Kişinin yaşlanmasıyla beraber bu hormon azala azala salgılanır ve bir süreden sonra bu hormon salgılanmamaya başlanır. Bu da kişinin saçın ve sakalında dökülmelere neden olur. Yaşlılık belirtilerinin bir göstergesi olarak da kemik erimelerini görmek mümkündür. Buna sebep olan bir husus da bu hormonun salgılanma oranının azalmasıdır. Ancak artık besinlerin faydaları daha çok bilinmektedir. Uzmanlar yayın organlarından araştırmaları sonucunda ulaştıkları meyvelerin sebzelerin bazı hastalıklara iyi geldiğini söylemektedirler. Testosteron hormonun salgılanmasını da artıracak besinler ve bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerin işe yaradığı yapılan araştırmalar ile de kanıtlanmıştır.

Testosteron Seviyesini Artırma Yolları

Testosteron hormonunu artırmak için pek çok yol mevcuttur. Ancak bu yollardan birkaçını uygulamak ve bir kaçını denemek yeterli olmayabilir. Seviyenin azlığına ya da çokluğuna göre bu yöntemlerin uygun olanları aynı anda yapılmalıdır. Bunu başta diğer hastalıklarla da sonuçlanmaması için yapmanız gerekmektedir. Çünkü testosteronun azalması sadece kişiye cinsel açıdan olumsuz etkilememektedir. Erkeklik hormonu olan ve erkekler için oldukça önemli olan bu hormonun seviyesini artırmak için doğanın bizlere sunduğu eşsiz şifalı nimetlerden yararlanmalısınız. Aynı zamanda yaşam standartlarınızı da değiştirmeniz söz konusu olabilir. Eğer çok fazla kilonuz varsa; yani boy ile kilo endeksiniz orantısız ise öncelikle kilo vermeniz gerekmektedir. Çünkü vücuttaki yağ oranı bu hormonun salgılanmasını doğrudan etkiler. Yağ oranının artması aynı zamanda östrojen hormonunun da artmasına sebep olur ve bu sonuçta erkeklerde istenmeyen bir durum oluşturur. Örneğin erkeklerde göğüs büyümesi gibi durumlar yaşanabilir. Kilo vermek için bir uzman yardımı ile düzenli bir diyete başlayabilirsiniz . Steroid bir hormon olduğunu söylediğimiz testosteron hormonunun salgılanması için aynı zamanda kolesterole ihtiyaç vardır.  Bunları da yumurtadan ve deniz ürünlerinden faydalanabilirsiniz.

Bazı vitamin eksikliklerin sonucunda da bu hormon dengesi bozulabilir. Bunun için gerekiyorsa takviye alabilirsiniz. Aynı zamanda testislerinizi sıkıştıracak ve sıcak tutacak iç çamaşırları tercihlerinden de uzak durun. Aksi halde bu içerisindeki spermlerin yani hormonların yapısını bozabilir. Testisler vücut sıcaklığında aktif olamazlar. Belli bir sıcaklık seviyesinin azaldığı zamanlarda testosteron hormonlarının yapısı bozularak salgılanmaz salgılansa bile sağlıklı bir sonuç elde edilmez. Bu nedenden dolayı hasta olmamaya özen göstererek soğuk duş almanızı tavsiye ederiz.

Sporu ise sürekli yapmanız gerekmektedir. Çünkü spor ile beraber kas oranı artar bu da testosteron hormonlarının salgılanmasına sebep olur. Bu hususlara dikkat ettiğiniz halde hala sorun yaşıyorsanız mutlaka uzman bir hekime muayene olmanız gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.