Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

TETANOZUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bu yazımızda sizlere tetanoz belirtileri hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler yardımı ile tetanoz rahatsızlığı konusunda bilinçli bir şekilde hareket ederek, tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Aşağıda sizlere verecek olduğumuz belirtilere sahipseniz, ilk olarak bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Yazımıza belirtilerinden önce tetanozu tanımakla başlayalım. Tetanoz sinir sistemini ve kasları olumsuz yönde etkileyen ciddi bakteriyel bir enfeksiyondur. Enfeksiyon ilk başta çene ve boyun kas kasılmalarına neden olmaktadır, ancak belirli bir noktadan sonra vücudun diğer bölümlerine yayılmaya başlamaktadır. Herhangi bir tedavi görmeksizin, tetanozun geçmesi mümkün değildir. Eğer tetanoz teşhisi konulursa, doktor gözetiminde tedaviye başlamanız gerekmedir aksi halde sonucu ölüm bile olabilmektedir. Tetanoz enfeksiyonlarının yaklaşık yüzde 10’u ile yüzde 20’si ölümcül olmaktadır. 

Bunlara ek olarak bilmeniz gereken ise, tetanozdan aşılar yardımı ile tedavi olabilir ya da korunabilirsiniz. Ancak ömrünüzün sonuna kadar aşı olmak pek mümkün değildir. Çünkü belirli bir zamandan sonra aşılarda bağışıklık yaparak tetanozu engellemeyecektir. Tetanoz aşısının yaygın ve doğru kullanıldığı ülkelerde, tetanoz görülme riski seyrektir. Ancak bu oran geri kalmış ülkelerde çoktur.

Peki tetanoza neden olan etkenler nelerdir? Tetanoz, toz, kir ve hayvan dışkıları içinde bulunan bir bakteridir. Ve bu bakteri bir kesik veya derin yaradan akan kana karışırsa, tetanoz hastalığı başlamış olmaktadır. Tetanozun başlamasının nedenleri ise şöyle maddelenmektedir;

 • Diş enfeksiyonları
 • Yanıklar
 • Piercingler, dövmeler veya enjeksiyon yolu ile uyuşturucu kullanımının yol açtığı yaralar
 • Hayvan ısırıkları 
 • Kurşun yarası
 • Ezilme yaralanmaları
 • Cerrahi yaralar
 • Kulak enfeksiyonları
 • Ayak ülserleri nedenleri arasında sayılmaktadır.

Tetanozun belirtileri arasında ise en çok zorluk çekilen, çeşitli kas sertlikleridir diyebiliriz. Özellikle çene, karın, göğüs, sırt bölgelerinde oluşan sertleşmeler ve ağrılardır diyebiliriz. Bu konuda tetanoz sinir sistemini etkilediği için birçok kas sistemini olumsuz yönde etkilemektedir. 

Tetanozun belirtileri ise yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz maddeler halinde sırasıyla gerçekleşmektedir.

1.Çene Kaslarında Spazmlar Ve Sertliklerin Oluşması

10

Tetanozun etkileri arasında sinir sistemimiz etkilemesi yer almaktadır. Bu kapsamda ilk belirti çenemizdeki kaslarımızda meydana gelmektedir. Çenemizde meydana gelen bu kasılmalar tetanoz belirtisi olarak sayılmaktadır.

2.Boyun Kaslarında Sertlik Oluşması

nocanvas_boyun-kasilmasi-tedavisi

2. etki olarak, tetanoz, boyunda meydana gelen kasılmalar ile kendini belli etmektedir. Boyunda meydana gelen bu kasılmalar genellikle ağrılı olmaktadır.

3.Yutma Güçlüğü

s-907884d39faa118ca003997e7188e8198aa086e2

Bir diğeri belirti ise kişilerin yemek yerken, yutkunurken yaşamış oldukları acı ve ağrıdır. Tetanozun bireylerin üzerindeki bu etkisi ile bireylerin normal yaşantıları da tehlike altına girmekte ve bununla birlikte bazı etkilere neden olmaktadır.

4.Karın Kasları Sertliği

gobek-dusmesi-belirtileri_646x340

Karın kaslarında meydana gelen bu sertleşme ile birlikte ağrılarınız da başlayacaktır. Bunun sonucunda ise, yeme düzeninize kadar birçok etkisi bulunmaktadır. Bu ağrılar, birkaç dakika süren, genellikle küçük olaylar, bir taslak, yüksek ses, fiziksel temas gibi etkenler tetiklediğinde meydana gelmektedir.

Bu belirtilere ek olarak bazı tetanoz belirtileri de bulunmaktadır. Bu belirtiler ise sizlere yazımızın devamında verecek olduğumuz maddelerden oluşmaktadır.

 • Ateş
 • Terleme
 • Yüksek kan basıncı
 • Hızlı kalp atışı

Bazı bireyler tetanoz rahatsız konusunda risk altında olmaktadırlar. Yazımızın öncesinde vermiş olduğumuz bu bilgilere ek olarak ise, bazı kişilerde yara çevresinde şişme olması tetanoz belirtisi olarak sayılmaktadır. Delici bir yaralanmada tetanoz riskini arttırmaktadır. 

Tetanoz Rahatsızlığın Komplikasyonları Nelerdir?

Tetanozun iyileşme süreci, birkaç aylık bir süreç değildir. Sinir sistemini etkilediği için vücudumuzda bazı komplikasyonlara neden olmaktadır. Bu nedenler ise;

 • Kırık kemikler; Spazmın şiddetli olması omurga ve diğer kemiklerin kırılmasına neden olabilmektedir.
 • Sakatlık; Tetanoz tedavisi, genellikle kas spazmlarını kontrol etmeye yardımcı olmak için, güçlü ve sakinleştirici ilaç kullanımını içermektedir. Bu ilaçların uzun süreli kullanımı nedeniyle hareketsizlik kalıcı sakatlığa neden olabilmektedir. Bebeklerde oluşan bu tetanoz ise, daha fazla zarara neden olmaktadır. Bebeklerde tetanoz enfeksiyonları kalıcı beyin hasarına sebebiyet vermektedir.
 • Solunum Sorunları; Tetanozun komplikasyonları arasında yer alan solunum sorunları sonucunda daralma gibi etkilere hazır olmalısınız.
 • Ölüm; Tetanoz kaynaklı kas spazmları ve nefes sorunları, zamanla önemli bir kanser türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Solunum yetmezliği en sık ölüm nedenidirOksijen eksikliği de kalp durması ve ölüme neden olabilir. Bunlara ek olarak, pnömoni sorunu da ölüme neden olmaktadır. 

Yazımızda sizlere vermiş olduğumuz bu bilgiler ve belirtiler ışığında, tetanoz olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, tıbbi bir yardıma ihtiyacınız var demektir. Bu durumda bir doktora gitmeniz gerekmektedir. Bu durumda, ne zaman, nerede ve yaralanma şeklinizi doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir. Son aşınızı ne zaman yaptırdığınızı da doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir. Ayrıca yaralanma sonucunda, yaranızın bakımını nasıl yaptığınızı bildirmeniz gerekmektedir. Kronik bir rahatsızlığınız var ise diyabet, kalp hastalığı veya hamilelik gibi, bunu da doktorunuza mutlaka bildirmeniz gerekmektedir.

Doktorunuz ise, bu belirtiler karşısında sizlere bazı testler yapacaktır. Ancak yukarıda sizlere vermiş olduğumuz belirtiler tetanozun varlığını teşhis etmek için daha kolay bir yöntemdir. Laboratuvar testleri genellikle tetanoz tanısı için pek yararlı olmamaktadır. 

Tetanozdan Korunmak İçin Tedavi Yöntemleri ve İlaçlar Nelerdir?

 • Yara Bakımı; Yara temizleme tetanozun önlenmesi ve büyümesi  için gereklidir. Bu yaralar, kir, yabancı cisim ve ölü doku kaldırma işlemlerini içermektedir.
 • İlaçlar; İlaçlarınızı doktor gözetiminde almanız gerekmektedir. Ancak bunlara ek olarak, antitoksin, antibiyotik, aşı, sakinleştirici ve diğer ilaçları doktorunuz kullanacaktır. 
 • Tedavi yöntemlerinde, tetanoz enfeksiyonun genellikle yoğun bakım ortamında tedavisi uzun bir süre gerektirmesinden dolayı kişilerin başka tedavi yöntemlerine ihtiyaçları olacaktır. En uygun tedavi biçimi, tetanozun vücudunuza nasıl etki ettiğine bağlı olarak doktorunuz tarafından gerçekleştirilecektir.

Bu bilgilere göre sizlerde yaşam stilinizi değiştirmeniz gerekmektedir. Eğer ciddi bir yaranız yok ise veya yukarıdaki belirtilere nazaran küçük bir yaraya müdahele etmek istiyorsanız, aşağıdaki maddeleri takip edebilirsiniz.

 • Kanamayı kontrol altına alabilirsiniz.
 • Yarayı temiz tutunuz.
 • Antibiyotik kullanınız.
 • Yarayı kapatınız. Yaranın havayla teması, iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Ancak bandajlar yarayı temiz tutmak ve zararlı bakterileri uzak tutmak için yardımcı olmaktadır.
 • Bandajları sık sık değiştirmeniz gerekmektedir.

Tetanoz aşısı genellikle difteri ve Tetanos toksoid ve nakil boğmaca (Boğmaca) aşısı olarak adlandırılmaktadır. Ve çocuklara verilmektedir. Bu aşı, 3 farklı hastalıklara karşı koruma sağlamaktadır; boğaz ağrısı ve solunum yolu enfeksiyonu (kuşpalazı), boğmaca (boğmaca) ve tetanoz.

Boğmaca aşısı ise çocuklara 5 atış şeklinde belirli zamanlarda verilmektedir. Bu zamanlamalar ise şöyledir;

 • 2 ay
 • 4 ay
 • 6 ay
 • 15-18 ay
 • 4 ile 6 yıl

Tetanozun güçlendiricileri ise, aşılardır. Bu kapsamda aşılarınızı düzenli bir şekilde yaptırmanız gerekmektedir. Uluslararası seyahat ediyorsanız tetanoz ziyaret ettiğiniz yerde daha yaygın olabilir ve bu da sizleri daha dikkatli olmaya itmelidir. Ve tüm yazımızdaki bilgilere göre hareket ederken, doktorunuzdan yardım almayı ihmal etmeyiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.