Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tıkalı Lavabo Açmanın Püf Noktaları

Tıkalı lavabo daha çok kapalı dirsek denilen dirsek kullanıldığı için oluşan bir problemdir. Bu problemi gidermek için banyo tuvalet ve lavabo giderlerinin birleştiği yerdeki kapalı dirseğin yerine açık dirsek kullanarak sorununuzu kökünden çözebilirsiniz. Ancak bu işlem için giderler kırılmalı ve değişiklik işlemi gerçekleştirilmelidir. Çok maliyetli ve zor olacağından sizin için tıkalı lavabo açmanın püf noktalarını paylaşacağız. Lavabo tıkandıkça bu yöntemleri uygulamak lavabonuzu açacaktır.

Tıkalı Lavabo Açmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Giriş katında oturuyorsanız, kesinlikle tuvalete peçete atmamalısınız. Yeteri kadar meyil olmayacağından borularda tuvalet kağıdı birikerek boruyu tıkayabilir. Tuvalet ile lavabonun ne alakası var diyeceksiniz. Tüm borular tek bir noktada birleşmekte bu yüzden o borunun tıkanması demek lavabo, tuvalet ve banyo giderlerinin tıkanması anlamına geliyor. Şimdi tıkanan boruyu açmak için uygulamanız gereken püf noktalardan bahsedelim,

1. Pompa Kullanmak

Banyo lavabosunun tıkandığı durum ile karşı karşıya iseniz musluğu açıp suyu küvete, duşakabine doldurun, suyun yüksekliği 5 cm kadar ulaştığında suyu kapatın. Su dolu küvete, duşakabinin giderine pompayı dayayın. Bir, iki saniye aralıklarla pompalama işlemini gerçekleştirin. Bu sırada giderden gelen saç, kıl ve benzeri atıkları bir eldiven yardımı ile toplayın ve çöpe atın. Bu işlem büyük ihtimalle kapalı lavaboyu açacaktır.

2. Lavabo Çöz Kullanmak

Pompa yöntemi ile açılmayan giderler için kullanılabilecek diğer bir yöntem lavabo çöz kullanmak olacaktır. Toz halinde satılan bu ürünü çevrenizdeki tüm marketi, bakkal veya nalbur gibi yerlerden temin edebilirsiniz. Temin ettiğiniz bu toz şeklindeki ürünün paketini açmadan kettle’a 2 litre kadar su doldurun. Suyun kaynama noktasına ulaşmasını bekleyin. Daha sonra toz halindeki paketi açıp tıkalı lavaboya dökün. Dökülen toz halindeki lavabo açıcının üzerine, kaynar şekildeki suyu tozun üzerine boşaltın. Bu süreçte toz ile kaynar su reaksiyona girecektir ve borudaki tıkalı alanı açacaktır. Bu noktadan sonra lavabo açıcağı döktüğünüz yeri terk edin. Çünkü zehirli bir hava ortaya çıkacaktır. Bu da sağlığınızı etkileyebilir. Ortamdaki camları açıp havalandırın. Yaklaşık 10 dakika sonra açacağı kullandığınız lavaboya, soğuk suyu bolca dökün. Bu işlem %95 ihtimalle lavabonuzu açacaktır. Jel lavabo açıcılar da bulunmaktadır. Bu açıcılar da aynı şekilde uygulanır. Bu açıcılar biraz daha güçlü olduğu için daha dikkatli davranılmalıdır.

3. Lavabo Borusunu Aralıklarla Temizlemek

Lavabonun gidere doğru giden borusunu aralıklarla çıkarın. Çıkarılan boruyu kaynar su içerisinde bekletin. Daha sonra tazyikli su yardımı ile borunun içine su püskürtün. Bu sırada içesindeki pislikler çıkacaktır. Bu işlemi uyguladıktan su lavaboda birikmeyerek direk olarak lavabodan aşağıya akacaktır.

4. Kola Yöntemi

Kola, içerisinde bulundurduğu asit ile lavabonuzu açmak için kullanılabilir. Tıkalı lavabonun süzgecine kolanın ağzını koyun bu sırada kolayı elinizle sıkarak daha tazyikli akmasını sağlayın. 10 dakika kadar kolanın tıkalı bölgeyi açması için bekleyin. Büyük bir kovaya bolca su doldurup tıkalı bölgenin üzerine boca edin. Bu işlemden sonra büyük bir ihtimalle kola tıkalı bölgedeki tıkanıklık açılacaktır.

5. Şiş Yardımı

Bu işlemi daha kısa hortuma sahip mutfak lavabosunda kullanabilirsiniz. Tıkalı bölgeye bir şiş sokup ileri geri hareketler yapın. Daha sonra kaynar su ve şampuan yardımıyla tıkalı bölgeyi bol su ile yıkayın. Yıkama işlemi sonucunda hala tıkanıklık açılmadıysa tekrar şişi gidere sokup, tekrar yıkama işlemini uygulayın. Bu işlemde bittikten sonra biriken suya ufak bir pompa yardımıyla pompalama işlemini yapın. Bu işlemi de uyguladıktan sonra tıkalı lavabo %95 ihtimalle açılacaktır.

6. Tesisatçı Çağırmak

Eğer tüm yöntemleri uyguladığınız halde bir türlü tıkalı bölge açılmıyorsa çevrenizdeki tanıdıklarınızdan iyi bir tesisatçı bulun ve problemi tesisatçının çözmesini bekleyin. Tesisatçılar özel bir boru ve tazyikli bir hortum sayesinde tıkanıklığınızı en kolay ve pratik yoldan çözecektir.

7. Vidanjör Çağırmak

Bulunduğunuz belediye ekipleri ile iletişme geçerek vidanjör çağırın. Gelen ekipler, kanalizasyonunuza tazyikli bir hortum yardımıyla su vererek tıkanık olan giderinizi açacaktır. Bu işlem için sadece bir kere ücret alınmakta 3 aya kadar olan diğer tıkanıkları ücretsiz bir şekilde gelip halledeceklerdir.

Eğer sürekli tıkanan bir gideriniz varsa ve bu işlemlerle uğraşmak istemiyorsanız yazımızın başında belirttiğimiz gibi giderde kullanılan yanlış olan dirseği değiştirin. Bu dirseği değişitirdiğiniz anda tüm tıkanıklık sorunlarından kurtulabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.