Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tırnak Ayrılması Durumunda Ne Yapılmalı?

Vücudumuzda el ve ayak parmaklarımızın üst kısmını kaplayan tırnak tabakası et güçlü bir şekilde bağlıdır. Bazı sorunlardan dolayı tırnağın bağlı olduğu yerden ayrılması, kişiye çok acı veren bir durumdur. Tırnağın ayrılmaya başladığı andan itibaren oldukça ağrılı bir süreç başlar. Hepimizin başına bu durum gelmiştir. El parmaklarını bir yere kıstırdığınızda ya da manikür yaparken ayrılan tırnak; ayrılıp yerine yenisi çıkana kadar geçen süreç bir işkence haline gelir. Peki bu süreci daha az ağrılı hale getirmek için ne yapabiliriz? Şimdi sizlere tırnak ayrılması durumunda ne yapılmalı sorusuyla ilgili faydalı bilgiler paylaşacağız.

Tırnak Ayrılması Nedir?

Tırnak Ayrılması Durumunda Ne Yapılmalı?

Tırnaklar keratin yapılıdır ve et içine gömülü haldedirler. Parmak uçlarını örten bu sert tabaka dış ortam ile temas halinde olduğu için tırnakların kırılması, kısmi kopması, hasar görmesi, zamanla sararması ve en kötüsü de tırnakların ayrılması durumları oluşur. Tırnakların ayrılması durumu çoğunlukla ayak tırnaklarında meydana gelir. Ayak tırnağına sert bir cismin düşmesi, ayağın sert bir yere çarpması, tırnak mantarı gibi durumlarda tırnaklar kırılır ve bunun sonucunda tırnaklarda ayrılma olur. El parmaklarında da mantar enfeksiyonu veya kapıya sıkıştırma gibi problemler sonucu tırnak ayrılabilir.

Tırnak Ayrılmasının Nedenleri Nelerdir?

Tırnak Ayrılması

  • Tırnakların yanlış şekilde kesilmesi,
  • Tırnakların yanlış törpülenmesi,
  • Tırnak çevresindeki etlerin aşırı kesilmesi,
  • Tırnak etinin iltihaplanması,
  • Tırnak mantarı,
  • Vitaminsizlik,
  • Keratin eksikliği,
  • Demir eksikliği,
  • Tırnağa sert bir cismin düşmesi,
  • Tırnağın kapıya sıkışması.

Tırnak Ayrılması Durumunda Neler Yapılabilir?

Tırnak Ayrılması

Evde veya iş yerinde tırnağın bir kaza sonucu kırıldığında ilk müdahaleyi yapmak yaşayacağınız acıyı bir nebze azaltacaktır. Bu yüzden tırnak ayrılmalarında birkaç ilk yardım adımını uygulamaya çalışın. İlk olarak hasar gören parmağa hemen müdahale edin. Parmakta bir kesik veya yara varsa, tentürdiyot yardımı ile o bölgeyi temizleyin. Ardından ağrıyı azaltacak bir krem sürün. Bir bandaj ile kapatın. Bir süre sonra yoğun ağrı hissedersiniz. Bu ağrı ile beraber kırılan tırnak içi ve çevresi önce kırmızıya daha sonra da mor renge bürünecektir.

Bu süreçte acı daha da artar. Kırılan tırnak kurumaya ve etten ayrılmaya başlar. Bu süreçte tırnağın kendi kendine düşmesini bekleyebilirsiniz. Fakat tırnağın bir yere çarptıkça acıması ve teprendikçe kanaması durumundan dolayı tırnağın çekilmesi daha doğrudur. Eğer tırnağın ayrılmaya başladığı bölge sürekli kanıyor ise bu durumda o bölge sürekli olarak steril gazla bezle temizlenmelidir. Daha sonra bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Tırnak ayrılması şikayeti ile hastanelere başvuran kişilerin genel olarak tırnak kısmı çekilir. Bu süreç ağrılı ve acılı bir süreçtir. Tırnağın çekilmesi ile acı bir süre daha devam eder. Tırnak ayrılması sonucu çekilen tırnak kişiye acı verir. Bu yüzden isteğe bağlı olarak lokal anestezi altında kişinin tırnağı çekilir. Çekilen tırnağın bölgesi steril edilir ve hasta birkaç saat içinde tabucu edilir. Tırnak ayrılmasından dolayı parmak sadece etli kısmı ile kalır. Bu hali ile iltihaplanmaya müsaittir. Bu yüzden hem ağızdan alınan antibiyotikler ile hem de tırnağı çekilen yere uygulanan kremler ve bandaj ile mikroplardan uzak tutulmaya çalışır.

Gerekli önlemler alındığı takdirde 45-60 gün içinde yeni bir tırnak çıkar. Yeni tırnağın çıkmaya başladığı dönemde acı daha da azalacaktır. Mantar hastalığı sonucu oluşan tırnak ayrılmalarında ise önce hasta mantar tedavisi görür. Mantardan arındırılan tırnaklar çekilir. Yeni tırnakların çıkması için kişiye keratin ilaçları yazılır. Bunun yanında demir ve diğer vitaminlerin de alınması yönünde reçete verilir. Tedaviye olumlu cevap veren hastalardan kısa süre sonra çok sağlıklı tırnaklar çıkacaktır.

Estetik cerrahinin geliştiği bu günlerde kırılan tırnaklar bazı yöntemler uygulanarak tamamlanırken, ayrılan tırnaklar için ise ”protez tırnak” yöntemi uygulanır. Protez tırnak yönteminde kişi yeni tırnakların çıkmasını beklemeden keratin yapılı kırılmaya karşı dayanıklı tırnakların ete yapıştırılması ile kullanılır. Sağlıklı beslenmeye, vitamin desteği almaya, el ve tırnak bakımına özen göstermeye devam ederseniz, tırnak ayrılması gibi sorunlardan kurtulabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.