Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tırnak Batması Nedir?

Hani derler ya; “neren acıyorsa, canın oradadır” diye… İşte bu söz, ayaklar ve tırnaklar söz konusu olduğunda tam da yerini bulmuş olur. Özellikle de sürekli ayakta olmayı gerektiren bir iş yapılıyorsa. Belki de gözlerden uzak olduğu için, çoğu zaman bakımı ihmal edilen ayaklar, acı çektikleri zaman dikkatimizi çekebilirler çoğu zaman. Oysa tüm vücutta dolaşımın sağlıklı olabilmesi için, sağlıklı ayaklara ihtiyacımız var. Ayaklarla ilgili en yaygın şikayetler, tırnakların yapısıyla ilgili olanlardır. Tırnakla ilgili şikayetler arasında ise, tırnak batması en sık rastlanan şikayet olarak karşımıza çıkar. Bunun sebebi kalıtsal özellikler de olabilir, yanlış ayakkabı seçimi de. Doğru şekilde tedavi edilmeyen ve tekrarı için önlem alınmayan tırnak batmaları sadece hareket halindeyken değil, otururken hatta yatarken bile büyük rahatsızlık verir. Verdiği acı bir tarafa, yürümeyi zorlaştırarak kişiyi hareketsiz kalmaya zorlar. Biz de bu yazımızda, pek çok kişinin ortak şikayeti olan tırnak batması sorununa biraz daha yakından bakmak istedik.

Tırnak Batması Nedir?

Tırnak batması, en kısa tanımıyla; tırnağın kendi yolunda uzayamamasıdır. Tırnağın yapısından ya da parmakların uzun süre sıkışık kalmasından ötürü meydana gelebilir. Sağlıklı bir tırnak, normal şartlarda kendisine ait yatakta, haftada 1mm kadar büyür. Büyüme için gerekli olan besini de bu tırnak yatağından elde eder. Herhangi bir sebepten, tırnak yatağının yapısında meydana gelen bozukluk, tırnağın beslenmesini ve yuvası içinde sağlıklı şekilde büyümesini engeller. Sağlığını kaybeden tırnak ise bir süre sonra tırnak etine zarar vermeye başlar. Yani bu tür, tırnak batması gerçekte tırnağın değil, tırnak yuvasının bir hastalığıdır. Bu durumda, tırnağın bir kısmı tamamen etin altında kalmıştır, dışarıdan bakınca görünmez. Bazen de, tırnak yatağında herhangi bir sorun olmadığı halde tırnak uç kısımları tırnak etine batarak enfeksiyona sebep olurlar. Bu durumda tırnağın tamamı ortadadır, gömüklüğünden söz edilemez.

Tırnak batması en çok ayak baş parmaklarında ortaya çıkar. Batmanın süreklilik göstermesiyle bölgede kızarıklık, şişlik ve hatta iltihap ortaya çıkabilir. Tırnağın sürekli olarak ete batması kişiye büyük acı verir. Çoğu zaman, kendi kendimize bu sorunun üstesinden gelebiliriz. Ama bazı durumlarda batma daha geniş bir yüzeyi etkiler ve acı daha fazladır. Bu durum özellikle diyabet gibi kronik hastalıkları olanlarda ciddi komplikasyonlara sebep olabilir. Bu gibi durumlarda bir doktor tavsiyesine ve belki de cerrahi müdahalesine ihtiyaç doğabilir.

Tırnak batması en çok yetişkinlerde görülmekle birlikte, çocuklarda da ortaya çıkabilen bir rahatsızlık. Çocuklarda görülen vakalarda, tırnağın doğru büyümesini sağlayan tırnak yatağını ilgilendiren bir sorundan söz edilebilir. Yetişkinlerdeki tırnak batmasından farklı olarak, çocuklarda doğuştan itibaren var olan bir sorundur ve muhtemelen hayatları boyunca da devam eder.

Tırnak Batması Neden Olur?

Tırnak batmasının çok değişik sebepleri olabilir. Bu sebepler tek tek tırnak batmasına sebep olabildikleri gibi, pek çok sebep bir araya gelerek daha komplike durumlar ortaya çıkarabilir. Rastlanma sıklığına göre sıralayacak olursak, tırnak batmasının sebepleri:

1. Mantar enfeksiyonları

En sık rastlanan sebep budur. Mantarların sebep olduğu hastalıklar, tırnakların kalınlaşmasına, şeklinin bozulmasına sebep olabilir. Bu hastalıklar uygun ve etkili bir biçimde tedavi edilmezse, enfeksiyonlara sebep olurlar. Bu da, kemik enfeksiyonu ve şekil bozuklukları gibi daha ciddi durumlara yol açabilir. Tırnağı ete batmasıyla birlikte, mantarlar deriye de geçerler. Bu da hastalık tablosunu daha da karmaşık bir hale getirir.

2. Yanlış ayakkabı seçimi

Parmakların birbirlerine ya da ayakkabıya çok sıkı bir şekilde teması ve bu temasın süreklilik göstermesi, tırnağın dışarı doğru, normal yatağında uzamasına engel olur. Yolu kesilen tırnak da etin içine doğru uzamasına devam eder.

3. Tırnakların yanlış kesilmesi

Çok kısa kesilen tırnak, vücudun ağırlığıyla tırnak yuvasına gömülür. Parmak ucunda zamanla deformasyon meydana gelir ve tırnak giderek daha çok ete batar. Bir diğer yanlış ise tırnakların yuvarlak kesilmesi. Ne şekilde olursa olsun yanlış kesilen tırnakları düzeltmek için, tırnak etine fazla müdahale etmek de tırnak batmasını kolaylaştıran bir uygulama olarak karşımıza çıkar.

Tırnak batması ile mantar hastalıkları arasında sıkı bir ilişki olduğu da bir gerçek. Vakalarının neredeyse yarısında aynı zamanda tırnak mantarının da mevcut olduğu görülür. Tırnak mantarı, tırnağı yapısal olarak değiştirir, tırnağın kalınlaşmasına yol açar. Bu da tırnağın deriye batmasını çok daha kolay hale getirir. Böyle bir durumda batık tırnak ve mantar tedavisinin bir arada yapılması uygun olur. Tırnak batması tek başına tedavi edilir ve mantar göz ardı edilirse, kısa zaman içinde şikayetler yeniden baş gösterir. Tırnaklarda kalınlaşma, çizgilenme ve sararma gözlendiği durumlarda, vakit kaybetmeden bir cildiye uzmanına görünmek, mantar hastalığının tedavisini sağlamak gerekir.
Yakın bir zaman öncesine kadar tırnak batmasının tedavisi, tırnağın tamamının yerinden çıkarılması şeklinde cerrahi operasyonla yapılıyordu. Günümüzde ise tırnak batmasının tırnaktan değil, tırnak yatağının yapısındaki bozulmadan kaynaklandığı göz önünde bulundurularak, sadece batık olan bölgedeki tırnağın kesilmesi ve tırnak yatağının yapısı düzeltilerek tedavi sağlanır. Bu şekilde bir cerrahi müdahale sonrasında bir süre antibiyotik kullanarak enfeksiyonlardan korunmak gerekebilir. Operasyondan sonra eski yanlışların tekrarlanmaması da çok önemlidir. Sıkı ayakkabılar giymemek, tırnakları derin ve yuvarlak kesmemek, mantar enfeksiyonlarından korunmak gibi. Batık tırnak sorunu, metabolizma kaynaklı kronik hastalıkları olanlar için çok daha ciddiye alınmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.