Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tırnak Eti Soyulması

Zor işler ve tırnaklar… Sert yapılarından olsa gerek, zor işlerin üstesinden gelmek tırnaklara yüklenir hep. Kazımak, tutup koparmak önce tırnakların üzerine düşer. Bu sırada oldukça yıpranırlar tabi. Kadınlar için daha çok estetik kaygılar ön plandadır ama tırnak sağlığı estetikten çok daha fazlasını ifade eder aslında. “Et tırnaktan ayrılmaz” sözü bir anlamda doğrudur; tırnak sağlığı, tırnak etinin sağlığından ayrı düşünülemez. Bu yazımızın konusu da, yaygın bir şikayet olan tırnak etlerinin soyulması sorunu. Tırnak ve tırnak etinin yapısı ile hangi sistemlerden beslendiği hakkında en azından bir fikir sahibi olmak, tırnak eti soyulmasının ne demek olduğunu anlamamız için gereklidir diye düşünüyoruz.

Tırnak Ve Tırnak Etinin Yapısı

Tırnaklar sadece parmak uçlarını yaralanmalardan korumakla kalmaz, tutma eylemini de kolaylaştırırlar. Tırnaklar aslında kemikleşmiş deri uzantılarıdır, deriden gelişerek oluşurlar. Sert ama yarı saydam olan bu kısım ”tırnak plağı” olarak tanımlanır. Saydamlığı sayesinde, altta bulunan “tırnak yatağı” rahatlıkla görülebilir. Kişiden kişiye şekli değişen tırnak plağı, yanlardan ve dip kısmından deriye tutunur. Uç kısmı ise serbesttir ve tırnak bu yöne doğru büyüme yani uzama gösterir. Tırnak plağı ve tırnak yatağı birbirlerine sıkı bir şekilde yapışıktır.

Tırnak deriye bağlı olduğu dip kısmında yapılır ve buradan beslenerek büyür. Kişiden kişiye büyüme hızı farklı olmakla birlikte, genel olarak el tırnakları 3-4 ayda, ayak tırnakları ise 7-8 ayda tamamen yenilenir. Bu durum kesintisiz olarak yaşam boyu devam eder. Tırnağın büyüme hızı kronik hastalığı olan kişilerde, bazı vitaminlerin eksikliğinde, beslenme bozukluklarında daha yavaştır. Tırnak yeme alışkanlığı olanların, hamilelerin ve erkeklere nazaran kadınların tırnakları ise daha hızlı uzar.

Tırnağı yanlardan ve dipten parmağa bağlayan deri, vücudu dış etkenlerden korumak için bir bariyer görevi de üstlenir. Ellere estetik bir görünüm kazandırmak için sık sık müdahale ettiğimiz ve aslında yanlış bir şekilde “tırnak eti” olarak isimlendirdiğimiz bu deri, parmaklardan vücuda girebilecek zararlı mikroorganizmaları engeller.

Tırnak Eti Neden Soyulur?

Tırnak eti diye tabir ettiğimiz deri, dış etkilere çok açıktır. Mesleği gereği ellerini çok ve hoyrat kullanan kişilerde tırnaklarla birlikte tırnak etlerinde de bazı bozukluklar meydana gelebilir. Öte yandan, vücuttaki herhangi bir aksaklık da, tırnak etlerinde bozulmalara sebep olabilir. Tırnak eti soyulmasının en önemli sebebi kuruluktur. Derinin yağ ve su dengesinin bozulmasından kaynaklanan kuruluk, tırnak plağının tırnak yuvasına tutunmasına engel olur. Tırnak ete tutunamayınca tırnakla et arasında açıklık meydana gelir. Kuruluk sebebiyle deri giderek kalınlaşır ve kişiyi rahatsız eder. Bu rahatsızlık, kalınlaşan deriyi koparma isteği uyandırır. Süreklilik arz eden bu döngü bir süre sonra tırnak kenarlarında kopuk kopuk, kuru deri parçaları ortaya çıkmasına sebep olur.
Sık el yıkama, tırnak yeme ya da yanlış manikür uygulamaları da tırnak etlerinde soyulmalara neden olabilir. Soyulmuş tırnak etleri daha ileri aşamada, deride enfeksiyonlara sebep olabilir. Halk arasında şeytan tırnağı olarak adlandırılan durum, tırnak eti soyulmasının tipik bir örneği olarak karşımıza çıkar. Tırnak ve parmak yaralanmaları da tırnak eti soyulmalarının sebepleri arasındadır. Manikür sırasında kullanılan sivri uçlu ve hijyenik olmayan aletler de yaralanmalara sebep olabilir. Tırnak eti soyulmasının diğer sık rastlanan sebepleri arasında, el ve tırnak bakımında kullanılan alkol bazlı kozmetikler ilk sıralarda yer alır.

Tırnak eti soyulmalarının sebebi deriye ait, bambaşka bir hastalık da olabilir. Başta mantarlar olmak üzere çok değişik deri hastalıkları da tırnak etinin yağ ve su içeriğini bozarak, soyulmalara sebep olabilirler. Bu durumda tedavi, deri hastalığının ortadan kaldırılmasına yönelik olarak yapılır.

Siz de tırnak eti soyulmasından şikayetçiyseniz yapmanız gerekenler aslında çok basit.

– Su ve deterjan kullanılarak yapılacak işlerde eldiven kullanımını alışkanlık haline getirin.
– Manikürünüzü kendiniz yapmıyorsanız, kullanılan aletlerin sterilize edildiğinden emin olun.
– Ellerinizi yıkarken tırnaklarınızı da yumuşak bir fırçayla temizleyin. Yıkamadan sonra ellerinizi iyice kurulayıp nemlendirin. Vazelin bu iş için en doğru seçenek.
– Ojeler tırnak etlerine ve tırnaklara zarar vermezler hatta tırnak direncini belli bir oranda artırdıkları da bir gerçek. Fakat uzun süre tırnak üstünde kalmaları tırnakların hava almasını engeller.
– Aseton seçiminde tercihinizi yağlı olanlardan yana kullanın.
– Takma tırnak kullanıyorsanız, yapıştırırken ya da çıkarırken tırnak yatağını zedelememeye dikkat edin.


– Tırnaklarınızı çok kısa olmamak şartıyla, düz kesin. Kesme işlemini banyodan sonra, tırnaklar ıslakken yapın.
– Soyulan tırnak etlerinizi koparmayın. Hele ısırarak koparmayı hiç denemeyin.
– Manikür sırasında tırnak etlerinizi kesmek yerine, yumuşak uçlu bir iticiyle iterek temizleyin.
– Yeterince su için.
– Vitamin ve mineral dengesini de hesaba katarak sağlıklı ve çeşitli bir beslenme alışkanlığı edinin.
– C vitamini hücre yenilenmesinde ve yaraların iyileşmesinde çok etkili bir vitamindir. Beslenmenizde, özellikle tırnak etlerinizin soyulduğu dönemlerde C vitaminine ağırlık verin. Bunu dışında tırnak etlerinizi limonla ovarak da C vitamininin iyileştirici etkisinden direk olarak faydalanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.