Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tırnak Kalkması Neden Olur?

Tırnaklar bir insanın bakımı hakkında ipucu verir. Sadece bakımlı değil sağlıklı olması da gerekir. Tırnak sağlığının etkilendiği pek çok neden vardır. Tırnaklar kimi zaman aşınır ve kalkar, tırnak kalkması kişinin hem görüntüsünü hem de günlük hareketini kısıtlar. Tırnak kalkmasına dair tüm detaylar yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Tırnak Kalkmasının Nedenleri Nelerdir?

Ellerimizi gün içerisinde birçok gündelik harekette kullanırız. Bu da ellerin ne kadar önemli olduğunu aynı zamanda tırnaklarında bir o kadar önemli olduğunu bizlere anlatır. Ellerimizin sağlığı kadar bir cismi hissetmemize sağlayan ve parmak uçlarımızın daha kuvvetli olmasını sağlayan tırnakların sağlığı da bir o kadar önemlidir.

Tırnak kalkmasında ilk akla gelen kalsiyumdur. Kalsiyumun verdiği güç ve sertlik eksik olursa tırnaklar kolay bir darbede kalkabilir. Tırnak yüzeyinin de kalkması kişinin tırnaklarının sürekli olarak başka yerlere takılmasına neden olarak gün içinde rahatsız eder. Ayrıca tırnakların yapısına katılan diğer vitaminler de A,B ve D vitaminleridir. Bu vitaminler tırnağın güçlenmesi ve deforme olmaması için önemlidir.

Sürekli suyla temas eden eller de bu durum görülebilir. Ellerin sürekli suda ya da herhangi bir temizlik ürünüyle iç içe olması tırnağın yapısının incelmesine ve tırnak kalkmasına neden olur. Su her ne kadar zararı bir madde gibi görünmese de tırnakların ihtiyacı olan neme el koyarak kurumasına neden olur.

Tırnaklara zarar veren yöntemlerin kullanılması da tırnak yapısının bozulup kalkmasını sağlar. Bunlardan biri de yapay tırnak kullanmaktır. Yapay tırnakların tırnağa yapışması için kullanılan yapıştırıcılar kısa süre sonra tırnağın kalkmasına neden olur. Bu hem kişinin canını yakan hem de tırnak sağlığını bozan bir durumdur. Bir diğeri de tırnağı çok fazla törpülemek ve sürekli olarak oje kullanmaktır. Oje sürerek tırnağın hava almasını ve nemli kalmasını engellenmiş olur ve tırnak yapısını bozan kimyasallara da maruz bırakmış olursunuz. Kişi bu noktalara dikkat etmelidir.

Tiroid hastalıkları hormonlarla ilgili bir durumdur. Kişinin hormonlarını salgılanmasını sağlayan vitaminler eksik olması hormon eksikliğine neden olarak tiroid hastalıklarına işaret eder. Bu da tırnakların yapısına katılan vitaminlerin eksikliğini ve emilimini olumsuz etkiler.

Bir diğer tırnak kalkması sebebi de aşırı stres ve uyku düzensizliğidir. Kişinin zihninin yorgun olması bedenin yorgun olmasından daha çok olumsuzluğa neden olur. Bu şekilde kişinin beyninin gerekli sinyalleri vermesi zorlaşabilir. Bu durumdan da tırnaklarda kalkma olur.

Tırnak Kalkmasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

  • Tırnak kalkması tedavisi tehlikeli sonuçlar doğuran bir tedaviye sahip değildir. Biraz özen ve dikkat göstermeniz tırnaklarınızın eskisinde daha güçlü olmasını sağlayabilir. Tırnakların soyulması devamında da kalkmasına neden olan eğer bir vitamin eksikliği ise öncelikle bir hekime başvurmanız gerekir. Ardından da eksik çıkan vitaminlerin eksiliğine göre takviye almanız gerekebilir.
  • Kalsiyum vitamini içeren gıdalar tüketmeniz tırnaklarınızın kalkmasını engelleyebilir. Özellikle süt ve yoğurt gibi bol miktarda kalsiyum içeren gıdaları gece yatmadan önce almanız sizler için daha faydalı olur.
  • Kağıt olmayan törpüler kullanarak tırnağınızın kalktığı pürüzlü yüzeyi diğer yüzeyle eşitleyin ve bu şekilde tırnağınızın onarılmasına yardımcı olun. Hem de tırnağınızın pürüzlü yüzeyin başka yüzeylere takılmasının önüne geçmiş olursunuz.
  • Tırnağınızı evde basit yöntemlerle de koruyabilirsiniz. Haftada en az üç kez aralıklarla tırnak güçlendirici ojelerden kullanın. Bu tırnak yüzeyinin daha dayanıklı olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda tırnakları da haftada bir kez nemlendirmeyi unutmayın.
  • Kişi hormon sağlığını da düşünerek gece uykusunda mutlaka uykuda olmaya özen göstermelidir. Olabildiğince stresten uzak durmaya çalışmalı böyle zamanlarda tırnaklarına her zamankinden daha fazla özen göstermelidir.
  • Evde ılık bir suyla birlikte limon suyunu karıştırıp tırnaklarınızı bu karışıma batırabilir ve biraz bu şekilde bekletebilirsiniz. Bu tırnağın ihtiyacı olan sertliğin sağlanmasına yardımcı olacağı gibi tırnak kalkmasının da önüne geçer.
  • Su ve elma sirkesiyle yapacağınız bir karışımı da haftada bir kez tırnaklarınıza uygulayın ve bekletin. Ardından da bir miktar zeytinyağı ile birlikte tırnaklarınızın doğal bir şekilde nemlenmesine yardımcı olun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.