Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tırnak Kenarlarındaki Etler Neden Soyulur?

Vücut üzerindeki önemli parçalardan birisi olan tırnak bireylerin ellerinin daha güzel ve bakımlı görünmelerini sağlayabildiği gibi itici görünmesine de sebep olabilir. Bu nedenle kişiler için tırnak sağlığı ve dolayısıyla bakımı oldukça önemli olmuştur. Tırnak sağlığı bu kadar önemliyken karşılaşılan tırnak eti soyulması, tırnak eti yeme problemleri de bireyler için adeta kabus olur. Yazımızda tırnak eti soyulmasının nedenleri ve tedavisi hakkında detayları bulabilirsiniz.

Tırnak Eti Soyulmasının Nedenleri Nelerdir?

Tırnak ve parmak arasında kalan bölümü korumayı sağlayan aynı zamanda tırnakların uzamasına yardımcı olarak tırnakların sağlıklı olmasına yardımcı olan tırnak eti soyulmalarının birbirinden farklı pek çok sebebi olabilir. Tırnak kenarlarında bulunan etlerin soyulması sürekli tekrar etmese de hemen hemen herkesin başına gelen bir durumdur. Bu durumla karşılaşan bireylerde vücutlarında gerçekleşen aşınmadan dolayı, acı ve ağrı duyulabilir. Bu durumla sıklıkla karşılaşmak istemeyen bireyler tırnak eti ve tırnak bakımına özen göstermelidirler çünkü tırnak eti soyulması genellikle bakımsız tırnaklarda görülür.

1. Tırnak Yeme

Özellikle stres, kaygı, güvensizlik yaşayan bireylerin tırnak yeme alışkanlığı nedeniyle tırnak yeme esnasında tırnak etlerinin zarar görmesi tırnak etlerinde soyulmalara ve kanamalara neden olabilir. Tırnak yeme durumu çirkin bir görüntü oluşturduğu gibi bireyin enfeksiyon kapmasına da sebebiyet verebilir. Bu nedenle tırnak yemeden uzak durulmalıdır.

2. Kuru Hava

Cilt sağlığı için cildin içerisinde bulunduğu havanın nem dengesi oldukça önemlidir. Bireyin kuru, soğuk ve nemsiz bir ortamda uzun süre bulunması tırnak etinin soyulmasına neden olur. Hava koşullarından dolayı tırnak eti soyulmasının önüne geçebilmek için eller ve ayaklar bu tarz havalarda daha sık yıkanmalıdır. Böylece cildin nem dengesi daha dengeli kalacaktır.

3. Cildin Kimyasallar İle Teması

Kimyasal maddeler cilt üzerinde birçok etki bırakabilir. İçerisindeki maddeler direkt olarak cilt ile temas ettiğinde tırnak eti soyulmalarına neden olabilir. Bu nedenle deri direkt olarak kimyasal maddeler ile temas etmemeli kimyasallar kullanılırken mutlaka eldiven kullanılmalıdır. En çok eldivensiz bir şekilde bulaşık yıkayan bireylerin tırnak etlerinde soyulma görüldüğü unutulmayarak bulaşık yıkama esnasında da mutlaka bulaşık eldiveni kullanılmalıdır. Ayrıca tırnakların güzel görünmesi için sürülen beyazlatıcı, oje ve bu ürünlerin temizlenmesinde kullanılan aseton gibi maddeler de tırnak eti soyulmasına sebebiyet verdiğinden çok sık kullanılmamalı ve kaliteli ürünler tercih edilmelidir.

4. Darbe

Bireyin tırnak ve çevresine sert bir cisimle vurulması ya da herhangi bir yere çarpması sonucunda almış olduğu darbeler sonucunda tırnak etinde soyulma, tırnağında soyulma ya da kırılma görülebilir.

5. Deri Hastalıkları

Bireyin cildinde egzama gibi bir deri hastalığı var ise ve bu durum tırnak çevresinde yoğun miktarda mevcutsa tırnak eti soyulması ile deri döküntüsü görülebilir. Bu durum ihmal edilmeden doktora gösterilmesinde fayda vardır.

6. Enfeksiyon

Bireyin tırnak bölgesinde herhangi bir bakteri ya da virüs çoğalmasından ve cilde zarar vermesinden dolayı tırnak eti soyulması görülebilir. Bu durumların oluşmaması için el ve tırnak hijyeni oldukça önemlidir.

7. Vitamin Eksikliği

Yeterli vitamine sahip olunulmaması durumunda tırnaklarda beyazlama, kırılma görüldüğü gibi tırnak etinde de soyulma görülür. Tırnak eti soyulmaları özellikle C vitamini eksikliğinde ortaya çıkar. Bu durumlarda doktorların calcium sandoz önerdikleri bilinir.

8. Nasırlaşma

Tırnak çevresinde ortaya çıkan nasırlaşma problemi kaşıntılara sebep olarak tırnak eti soyulmasına sebep olur. Üre ve laktik asit içeren merhemler bu durumlarda kullanılabilir.

Tırnak Kenarlarındaki Etlerin Soyulmasına Karşı Neler Yapılabilir?

  • Tırnak ve tırnak etleriniz için gerekli nem sağlanmalıdır. Bunun için nemlendirici krem kullanabilirsiniz.
  • Gliserin içerisine yarım limon suyu sıkılarak hazırlanacak karışımı ellerinize uygulayıp 20 dakika beklemeniz durumunda da tırnak etlerinize gerekli bakım yapılmış olacaktır.
  • Oje ve aseton kullanımı azaltılarak tırnak ve tırnak etlerinizi dinlendirebilirsiniz.
  • Mandalina, portakal, greyfurt gibi C vitamini oranı yüksek ürünler tüketebilir. Vitamin açığınızı kapatarak tırnak etlerinizi güçlendirebilirsiniz.
  • Çok fazla manikür yaptırmayarak da tırnak eti soyulmalarının önüne geçebilirsiniz. Sürekli olarak tekrarlanan manikür işlemi tırnak etlerinin ciddi zarar görmesine sebep olur.
  • Tırnak etlerinizin tırnaklarınızın uzamasını ve sağlıklı kalmasını sağladığını unutmamalı ve tırnak etlerinizi kesmemelisiniz. Kesmeniz durumunda tırnak enfeksiyonu riskiniz artacaktır bu nedenle tırnak etinizi kalktığı yere tekrar bastırabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.