Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tırnak Kırılması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Ellerimizin en çok özen gösterdiğimiz kısımları tırnaklarımızdır. Tırnaklarımız birçok nesneyi tutmamıza yardımcı olurken, bazı sebeplerden dolayı zarar görebilir. Tırnakların zarar görmeleri arasında en fazla görülen zarar, tırnak kırılmasıdır. Tırnak kırılmalarının neden olduğunu ve tırnak kırılması durumunda neler yapılabileceğini öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Tırnak Nedir, Nasıl Oluşur?

Tırnaklarımızın en temel varoluş sebebi cisimleri daha iyi tutmamıza ve kavramamıza yardımcı olmaktır. Omurgalı tüm canlılarda pençe şeklinde görülen bu yapılar insanoğlunda evrim geçirmiş; düz ve yassı bir hal almıştır. Ortalama bir insanın tırnağı 100 günde 1 cm uzar. El tırnaklarımızın tamamen yenilenmesi 4-6 ay, ayak tırnaklarımızın tamamen yenilenmesi ise 12-18 ay sürer. Uzama hızının cinsiyete, bünyeye, yaşa, mevsime göre değişebileceğini unutmayalım. Tırnaklarımız keratin adı verilen proteinden oluşur. Tırnağımızı kökünden kaybettiğimizi varsayarsak, vücudumuz o bölgede keratin biriktirmeye, üst üste koyarak yeni bir tırnak oluşturmaya gayret eder.

Sağlıksız Tırnaklar Bize Ne Anlatır?

Sağlıksız tırnaklar vücudunuzda bir şeylerin ters gittiğine işarettir, sağlığınızın aynasıdır.

 • Koyulaşan tırnaklar sedef hastalığına işaret eder.
 • Solup sararan tırnaklar anemi göstergesi olabilir.
 • Tırnak üzerindeki beyaz çizgiler vitamin eksikliğine işaret eder.
 • Tırnak üzerindeki kırmızı-kahverengi benekler diyabet göstergesi olabilir.
 • Tırnak kırılması birçok vitamin ve mineral eksikliğine işaret eder.

Tırnaklarımız Neden Kırılır?

Tırnak kırılmasının bilinen en sık sebebi vitamin eksikliğidir. Saçlarımızın ve tırnaklarımızın besini olarak bilinen biotin eksikliğinde, demir, magnezyum, kalsiyum, çinko eksikliğinde tırnak kırılmaları veya yırtılmaları sık sık gözlemlenebilir. Ayrıca uzun süren enfeksiyon kökenli rahatsızlıklar, tırnak mantarları, tırnağa ilerlemiş sedef hastalığı da tırnak kırılmasının sebebi olabilir. Proteinden yoksun beslenmek keratin üretimini yavaşlatacağı için yine tırnak kırılmaları oluşabilir. Tırnakları uzun süre havasız bırakan cila ve oje gibi kozmetik ürünleri; deformasyona sebep olan aseton da tırnak kırılmalarında başlıca sorumlularındandır.

Tırnak Kırılmasından Nasıl Kaçınırız?

Tırnakları fazla uzatmamakta ve havasız bırakmamakta fayda var. Törpülerken yanlarını törpülememeye de özen göstermelisiniz. Bulaşık yıkarken, temizlik yaparken eldiven kullanmalı ve tırnaklarınızın uzun süre sert kimyasallara maruz kalmasına izin vermemelisiniz. Su her şeyi çözer! Bol bol su içmeli, tırnaklarınızı sık sık nemlendirmelisiniz. Hatta tırnaklarınızla birlikte çevresindeki deriyi de nemlendirmelisiniz. A ve C vitamini yönünden zengin besinlerle beslenmeye özen göstermelisiniz.

Bakım önerileri;

 • Bir tas kaynamış ılımış suyun içine bir tatlı kaşığı limon suyu, bir çorba kaşığı tuz, bir çay kaşığı zeytinyağı, bir tatlı kaşığı sirke koyduktan sonra ellerinizi olabildiğince uzun süre içinde bekleterek güçlenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Yarım limon suyuna 1 çay kaşığı elma sirkesi ve bir tatlı kaşığı menekşe yağı ilave edip tırnaklarınızı minimum 30 dakika içinde bekleterek sertleşmesini ve güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu kürü haftada iki kere uygulayabilirsiniz.
 • Gece yatmadan önce bir çorba kaşığı badem yağı, bir çorba kaşığı zeytinyağı, bir çorba kaşığı limon suyunu bir kapta karıştırarak tırnaklarınıza masaj yapar gibi yedirin. Daha sonra pamuklu bir eldiven giyerek karışımı tırnaklarınızın sabaha kadar karışımı emmesini sağlayabilirsiniz.
 • Bir çay kaşığı buğday tohumu yağı, bir çay kaşığı hint yağı, iki çay kaşığı tuzu bir kapta karıştırıp tırnaklarınıza her sabah uygulayabilirsiniz.
 • Bir cezve içerisine bir tutam maydanoz ve bir tutam nane atıp kaynatın, soğumaya bırakın. Daha sonra içine 1 yemek kaşığı zeytinyağı, iki yemek kaşığı maden suyu ekleyin. Elde ettiğiniz karışıma 10 küçük pamuğu batırarak pamukları tırnaklarınızın üzerine yerleştirin. 30 dakikalık bekleme sürecinden sonra tırnaklarınız güçlenecektir.
 • Yemekte kullanılmış, salataya sıkılmış ve posasıyla atılması için bir kenara bırakılmış limonları hemen çöpe atmayın, değerlendirin. Tüm parmaklarınız içine girecek şekilde bir elinizi yarım limona sokarak 5 dakika bekletebilirsiniz. Tırnaklarınızın beyazlamasında ve güçlenmesinde direkt C vitamini teması çok etkili olur.

Eğer şikayetleriniz hala geçmediyse bizim tavsiyemiz bir sağlık kuruluşuna gidip vitamin ve kan değerlerinize, mineral seviyelerinize baktırmanız. Doktorunuz uygun görürse size dışarıdan takviye ilaçlar verecek ve sorunlarınıza en hızlı şekilde çözüm bulmaya çalışacak.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.