Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tırnak Morarması Durumu Neden Olur?

Tırnak insanda ve birçok omurgalı hayvanda parmak uçlarında yer alan, dış bölümünü örten sert bir tabakadır. Tırnak cisimleri tutmayı ve iyice kavramaya yardımcı olur. Ancak bazı durumlarda tırnaklarda morarma ortaya çıkabilir. Bu durum hem ağrıya neden olur hem de tırnakta kötü bir görüntünün oluşmasına neden olabilir. Hiçbir şekilde kamufle etme olanağı olmadığı için bir an önce tedavi uygulanması gerekir. Genelde kısa bir süre içerisinde ya da tırnağın uzama hızına göre tamamen geçebilir. Fakat ciddi bir hastalığın başlangıç belirtisi ise uzun süre devam eder.

Tırnak Morarması Durumunun Nedenleri Nelerdir?

Tırnak morarması birtakım sebeplere bağlı olarak meydana gelen bir sorundur. Bu sorun birçok kişide görülebilir. Aslında tırnağın yapısında yer alan keratin dokusundaki renk değişimi sonucunda ortaya çıktığı düşünülür. Oysaki tırnak yatağının gerçek renginin değişmesi durumunda meydana gelir. Saydam bir yapıya sahip olduğu için morarma oluştuğu zaman hemen fark edilebilir.

  • Tırnak sert bir zemine çarpması ya da sert bir darbeye maruz kalması sonucunda morarır. En sık görülen sebeplerin başında çarpma yer alır. Parmakların kapıya sıkışması, çekiç ya da sert bir aletle tırnağa vurulması, ağır bir cismin üzerine düşmesi, sert bir yüzeye dik bir şekilde çarpılması, ayakkabının çok dar olması ve çok uzun süre yürümek gibi sebeplere bağlı olarak morarma ortaya çıkabilir.
  • Renk değişiminin oluşmasına yol açan bazı tırnak hastalıkları bulunabilir. Bu alanda morarma, mantarın oluşum aşamasının bir göstergesi olur. Hastalıklardan bir tanesi de mantardır. Tırnak dezenformasyonu ya da sarı renge sahip olan kısımda morarma oluştuğu zaman mantardan şüphe edilebilir. Tırnaklar
  • yapısı gereği çok çabuk uzar. Çok uzun olduğu zamanlarda sürekli temizlik yapılmalı ve hijyene çok dikkat etmek gerekir. Sık sık temizlenmemesi durumunda, alt tabakasında tümör oluşumu gerçekleşebilir. Tümör oluşumunun en sık görülen belirtisi morarmadır. Tırnak uzadığı zaman, morluk ileri doğru hareket etmezse tümörden kuşku duyulabilir. Tümör çeşitlerinden biri olan melanoma da tırnak yüzeyinde belirgin bir renk farklılığı oluşur.
  • Gümüş zehirlenmesi hastalığı, gümüş olan bileşik maddelerle cildin çok temas etmesi sonucunda ortaya çıkabilir. Cilt yüzeyinde çok fazla oluşan gümüş birikimi en önemli oluşum sebeplerinden biridir. Bu durumda cilt yüzeyi koyu mavi ya da gri renge dönüşebilir. Aynı zamanda belirgin olan renk değişimi cilt yüzeyini, mukoza zarını ya da iç organları olumsuz bir şekilde etkiler. Tırnaklarda bu hastalığa bağlı olarak renk farklılığı ortaya çıkar.
  • Wilson hastalığı, gümüş zehirlenmesi rahatsızlığıyla benzer özellikler taşıyabilir. Oluşum nedenleri ve belirtileri genel olarak aynıdır. Wilson hastalığı, insan vücudunda bakırın çok fazla birikmesi sonucunda meydana gelebilir. İnsan vücudu yaşamsal fonksiyonu devam ettirebilmek için belirli miktarda bakıra ihtiyaç duyar. İhtiyacından fazlası bulunduğu zaman vücuttan atılması gerekir. Fazla miktardaki bakırın vücuttan atılamaması durumunda Wilson hastalığı ortaya çıkar. En önemli belirtisi tırnak yüzeyinde morarmanın oluşmasıdır.

Tırnak Morarması Durumu Nasıl Geçer?

tırnak morarması

Çeşitli sebeplerin ortaya çıkması sonucunda tırnaklarda morarma durumu meydana gelir. Genelde altında yatan sebebe göre birkaç gün içerisinde geçer. Ancak önemli hastalıkların belirtisi olarak görülürse, hastalık tamamen geçinceye kadar morluk da geçmez. Çoğu zaman tırnağın uzamasıyla birlikte morluk kaybolur ve eski rengine kavuşabilir.

  • Herhangi sert bir darbenin alınması durumunda, ağrıyı ve morluğu hafifletmek için soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Bunun için birkaç saat içerisinde 10 dakika boyunca tırnağa temas ettirmeniz büyük oranda fayda sağlar.
  • Ağrıyı hafifletmek için reçetesiz olarak satılan düşük dozda ağrı kesici içebilirsiniz. Çok hafif olan morarmada herhangi bir tıbbi yardıma ihtiyaç duyulmaz.
  • Sert bir darbe aldığınız zaman, tırnak yatağında kan göllenmesi ortaya çıkabilir. Kan göllenmesi sinirlere baskı yaparak ağrıya neden olur. Bunun için ilk olarak parmağın uyuşturulması gerekir. Daha sonra ise parmakta çok küçük bir delik açılır ve kan dışarı atılır. Bu tedavi yönteminden sonra hem ağrı hem de morarma büyük oranda hafifleyebilir.
  • Lazerle yakma yöntemi de tedavi yöntemleri arasında yer alır. Başarı oranı da çok yüksektir. Morarma eğer tırnağın tüm yüzeyine yayılırsa, küçük bir operasyonla tırnağın moraran kısmı alınabilir. Yapısı gereği kısa süre içerisinde tekrar uzamaya başlar. Cerrahi operasyon sonrasında tırnak yatağının sürekli temiz tutulması ve hijyene çok dikkat edilmesi gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.