Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tırnak Nasıl Kesilmelidir?

Tırnak insanların parmak uçlarının dış kısmını örten bir tabakadır. Vücudumuzun her alanına önem verdiğimiz gibi aynı şekilde tırnaklarımıza da gerekli önemi ve bakımı göstermeliyiz. Enfeksiyon ve mikroplardan tırnaklarımızı uzak tutmak için, tırnak bakımını düzenli olarak yapmamamız gerekir. Vücudumuz için birçok faydası olan tırnaklar konusunda en önemli nokta tırnak kesimidir. Yanlış bir şekilde kesilen her tırnak sonrasında ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Tırnak Nasıl Kesilmelidir?

Herkes bildiğini düşündüğü ve çok önemsemediği bir konu tırnak kesimidir. Tırnaklarınızı yanlış bir şekilde kestiğiniz zaman bazı tırnak hastalıklarına davetiye çıkarmış olursunuz. Eğer tırnaklarınızı doğru bir şekilde kesmiyorsanız tırnak, etin içine batar ve tırnak batması adı verilen tırnak sorununun meydana gelmesine neden olur. Tırnak batması sorunu bazı durumlarda ameliyatla tedavi edilir. Tırnağın yanlış kesilmesi sonucunda tırnağınızın yanlış uzamasına, ete batmasına, apse yapmasına ve aynı zamanda battığı yerde ağrıya, şişmeye neden olur. Bu nedenle herkesin tırnak kesimi konusunda bilgi sahibi olması gerekir.

Tırnak Kesme Aşamaları

Tırnakların Kesilmeye Hazırlanması

Tırnaklarınızı kesmeden önce ilk olarak tırnaklarınızın mutlaka yumuşatılması gerekiyor. Bu nedenle el ve ayak tırnaklarınızı ılık, şampuanlı ya da sabunlu bir suda yumuşamasını bekleyin. Tırnaklarınızın yumuşadığından emin olduğunuz zaman, tırnaklarınızı kesmeye başlayabilirsiniz. Tırnaklarınızı yumuşatma uygulaması, aynı zamanda tırnaklarınızda meydana gelebilecek soyulma, kırılma ya da et kalkması gibi problemlerin oluşmasını engelleyecektir. Ayak tırnaklarınız daha sert bir tabakaya sahip olduğu için, ılık suda ayaklarınızı daha uzun süre bekletmeniz gerekir.

Tırnak Kesme

Tırnak kesme aşamasında dikkat etmeniz gereken nokta, ayak tırnaklarınızı düz, el tırnaklarınızı ise yuvarlak kesmeniz gerektiğidir. Bu aşamada tırnaklarınızı etinize çok yakın bir yerden kesmeyin. Tırnaklarınızı hiçbir zaman derinden kesmeyin. Kestiğiniz tırnağın uzunluğu yaklaşık olarak, tırnağın altında yer alan derinin üstünde ve ölçüsünde olması gerekir. Ayak tırnaklarınızı eğer düz bir şekilde uzuyorsa, özellikle baş parmaklarınızın yan kısımlarını kesmeyin. Aksi durumda ayak tırnaklarınızda, tırnak batması sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

Tırnakların Kurutulması

Tırnaklarınızı kestikten sonra sıra tırnaklarınızın kurutulmasına geliyor. Tırnaklarınızın hala ıslak bir durumdaysa, bu şekilde tırnaklarınızı asla törpülemeyin. Tırnaklarınız ıslak olduğu zaman törpüleme işleminde, tırnak yüzeyinde soyulmalar meydana gelecektir. Bu durumu önlemek için tırnaklarınızı törpülemeden önce mutlaka kurutun ve tırnaklarınızda oluşan yumuşaklık geçinceye kadar bekleyin.

Tırnaklara Şekil Verme

Genel olarak bu aşamada törpü kullanılır. Eğer el tırnaklarınız oval bir şekilde uzuyorsa, tırnaklarınızı yuvarlak bir şekilde törpüleyin. Ayak tırnaklarınız düz bir şekilde uzuyorsa, mümkün olduğunca düz bir şekilde törpülemeye dikkat edin.

Tırnak Kontrolü

Tırnak kesme işleminin son aşamasıdır. Tüm tırnaklarınızın eşit ve düzgün bir şekilde kesildiğini kontrol etmek için bu işlemi yapabilirsiniz. İlk olarak iki elinizin baş parmağını birleştirin, ellerinizi ileriye doğru uzatın ve parmaklarınızı içeri doğru kıvırın. Tırnaklarınızdan biri eğer az kesilmişse, o kısmı bir törpü yardımı ile düzeltebilirsiniz. Son olarak ellerinizi ve ayaklarınızı sabunla yıkayarak, nemlendirici sürebilirsiniz.

Tırnak Keserken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Tırnak bakımı, vücut sağlığı açısından çok önemli bir noktadır. Her yiyeceği elimizle yediğimiz ve ağzımıza götürdüğümüz için, tırnak bakımına, temizliğine çok önem vermeliyiz. Tırnaklar insan sağlığı için bu kadar önemliyken, tırnak kesimi de bir o kadar önemli ve dikkat edilmesi gereken bir durumdur. El tırnakları herhangi dar bir kalıba sokulmazken, ayak tırnaklarımız ayakkabıların dar kalıp şeklinde üretilmesi sebebiyle tırnağın düzgün bir şekilde büyümesine ve uzamasına büyük ölçüde engel olur. Tırnaklarınızı her zaman fazla uzatmadan kesin. Çünkü tırnaklarınız uzadığı sürece, tırnaklarınızın arasında mikroplar çok daha kolay bir şekilde yerleşir ve çoğalır. Bu durumda parmağınızda meydana gelen herhangi bir kanamada iltihap çok daha kolay bir şekilde gerçekleşir. Ayrıca uzun tırnaklarla kaşınan deriden, tırnak arasına daha fazla mikrop bulaşır.

Tırnak arasına yerleşen mikroplar aynı zamanda, ağız ile temas ettiğinde iç organlara bulaşma ihtimali vardır. Tırnak uzatmayı tercih ediyorsanız, tırnak arasını her gün mutlaka fırçalayın ve temizleyin. Tırnaklarınızın hijyenini ve bakımını mutlaka yapın. Tırnak arası temizliğini kulak pamuğu ile de yapabilirsiniz. Kulak pamuğu tırnak arasını, fırçayla temizlemekten daha kolay ve acısızdır. Eğer tırnaklarınız çok zayıfsa ve kolay kırılıyorsa, tırnaklarınızı kesmeden önce mutlaka ılık suda bekletin. Tırnak güçlendirici ürünler kullanabilirsiniz. Ellerinizi her yıkadığınızda, ellerinizi ve tırnaklarınızı mutlaka nemlendirin. Aynı zamanda tırnak etinin soğumaması ve tahriş olmaması için de krem kullanmanız gerekir. Kremin içeriğinde yer alan yağlar, tırnaklarınızın nemlenmesini ve güçlenmesini sağlayacaktır.

Her el tırnağı için kesilmesi gereken uzunluk, parmak uçlarının çok az ilerisidir. Eğer bahçe işi ile uğraşacaksanız tırnaklarınızı bir kalıp katı sabuna değdirin. Tırnak altına girebilecek olan toprak ya da diğer kirlerin girmesini büyük ölçüde önleyecektir. El tırnaklarınızı kestiğiniz tırnak makasıyla, ayak tırnaklarınızı kesmeyin. Çünkü el tırnaklarıyla, ayak tırnaklarının yapısı ve sertliği farklıdır. Bu nedenle ayak tırnakları için özel üretilmiş olan tırnak kesicileri kullanın. Normal tırnak makasında hafif bir kavis varken, özel kesicilerin şeytan tırnağını azaltmak için düz bir yapısı vardır. Bulaşık yıkarken el ve tırnak bakımınız için mutlaka eldiven giyin. Eğer tırnaklarınızın yumuşak bir yapısı varsa, suyla uzun süreli temas etmesini engelleyin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.