Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tırnak Üstü Soyulması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Başta kadınlar olmak üzere erkeklerin de dikkat ettiği kişisel bakım alanlarından biri de tırnaktır. Tırnak sağlığını bozan durumlar karşısında tırnak kırılmaları sık yaşanır. Ancak tırnak üstü soyulmalar çok daha can sıkıcı olabilir. Tırnak üstü soyulmasını sık sık yaşıyorsanız ancak nasıl bir çözüm bulacağınızı bilmiyorsanız sizlere faydalı olacağını düşündüğümüz bu yazıdan tırnak soyulmasının nedenlerine ve çözümlerine göz atabilirsiniz.

Tırnak Üstü Neden Soyulur?

  • Tırnakların soyulmasında pek çok rahatsızlık etken rol oynayabilir. Bunlardan biri de kalsiyum eksikliğidir. Kalsiyum eksikliğinden olumsuz etkilenen tırnaklar kopmadan soyulmaya kadar kişinin sağlıklı tırnak yapısını bozar. Tırnakların yeterince nemli olmaması ve kuru kalması yani sıvı eksikliği de tırnakların soyulmasına neden olabilir.
  • Tırnakların bir diğer soyulma nedeni de tırnak yeme alışkanlığıdır. Kişinin böyle bir alışkanlığı varsa zaman içinde tırnak üstünde de soyulmalar görülür. Tırnakların sürekli olarak tükürükle temas etmesi tırnakların yapısını bozar.
  • Tırnakları tahriş eden kimyasal ürünlerde bulunmakta. Özellikle temizlik ürünlerinin birçoğu tırnaklara zarar verir. Cildinizin tahriş olabileceğini düşündüğünüz her şeyden tırnaklar da olumsuz etkilenir. Çamaşır suyu gibi güçlü temizlik maddeleri tırnakların üstünde soyulmalara neden olur.
  • Demir eksikliğinden kaynaklanan tırnak üstü soyulma durumunda kişi aynı zamanda saç dökülmelerine ve cildin sararmasına da maruz kalır. Bu durumlar kişide güçlü bir kansızlığa neden olur. Beslenmenin yetersiz geldiği durumlar da görülür.
  • Mantar sadece derimizde değil aynı zamanda tırnaklarımızın üzerinde de olabiliyor. Eğer tırnak mantarı görülmüşse kişinin tırnağında sararma, soyulma ve uzamada gecikme problemleri görülür. Özellikle ayak tırnaklarında bu durumla sıkça karşılaşılır.
  • Mevsim değişikliklerinde hormonların dengesi değişebilir. Bu durum karşısında tırnaklarda olumsuz etkilenir ve soyulamalar kırılmalar başlayabilir. Bununla beraber mevsimsel olarak saç dökülmeleri de kişide görülebilir.
  • Elleriniz sürekli olarak sudaysa tırnakların yapısında bulunan sertliğe neden olan yapı yumuşar. Bu da tırnakların soyulmasına neden olur.
  • Bunun yanı sıra kullanılan takma tırnaklar da tırnakların kırılmasına ve soyulmasına neden olur. Takma tırnak için kullanılan yapıştırıcılar tırnağın ciddi derecede soyulmasına neden olabilir.

Tırnak Üstü Soyulması Nasıl Geçer?

Kişi öncelikle mutlaka beslenmesine dikkat etmelidir. Özellikle kalsiyum eksikliğinden dolayı bu durumu yaşıyorsanız gün içinde olabildiğince süt ve süt ürünleri tüketmeye gayret gösterin. Bununla beraber tırnağın sertliğini sağlayan keratin eksikliğinden dolayı bu durumu yaşıyorsanız gerekli vitamin takviyelerini alın. Çinko eksikliğinden dolayı bu durumu yaşıyor olabilirsiniz. Çinko saç ve tırnaklar için oldukça değerli bir elementtir. Vitamin takviyeleri ve çinko eksikliği ilaçları için doktorunuza danışmalısınız.

Düzenli olarak uyumak vücutta salgılanan hormonların dengede olmasına yardımcı olur. Gece uykusunda uykuda olmaya dikkat edin. Kişi bununla beraber gün içinde en az bir kez tırnakların nemlendirmelidir. Bu kurumadan dolayı oluşan soyulmaların önüne geçer. Mantar ya da sedef hastalığından dolayı bu durumu yaşıyor olabilirsiniz. Buna karşı alacağınız en iyi önlem ise bu hastalıkların için kullanılan kremleri temiz tırnaklara uygulamak olur.

Bulaşık yıkarken temizlik yaparken ya da herhangi bir su temasında gün içinde olabildiğince eldiven kullanmaya özen gösterin. Ancak bu eldivenlerin pudrasız olması önemlidir.

Takma tırnak kullanan kişiler, kullanım sonrasında tırnaklarına yeterince bakım yapmalıdır. Kişi tırnağını olabildiğince nemlendirmeli ve onarıcı tırnak cilaları kullanmalı.

Tırnakları güçlendirmek tırnakların soyulmasının önüne geçer. Tırnakların güçlenmesine yardımcı olan bir diğer doğal yöntemden limondur. Günde bir kez limonlu suyun içinde ellerinizi bekletebilirsiniz. Bu şekilde tırnaklarınızın güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Soyulan tırnaklar her ne kadar kısa da olsa kişiyi rahatsız eder. Birçok yere takılır ve kişinin gün içinde canını yakabilir. Buna karşı önlem olarak kişi özel bir törpüyle birlikte tırnakların üzerinde oluşan katmanları eşitleyebilir ve takılmaları önleyebilir. Bu şekilde tırnak yüzeyi daha pürüzsüz ve sağlıklı görünür. Ancak törpüleme işlemi tırnak yüzeyini zayıflatacağından bu işlem sık yapmamak gerekebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.