Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tırnak Üzerinde Oluşan Çizgiler Ne Anlama Gelir?

Tırnaklarımız kas ve kemik dokumuzun sert ve keratin yapıda olan kısmıdır. El ve ayak parmaklarının üst kısmında koruyucu görevde olan tırnaklar aynı zamanda güzellik kavramında yer alır. Kadınların ekstra özen gösterdiği tırnaklar şimdilerde herkes tarafından bakımı yapılan ve ilgilenilen bir vücut parçasıdır. Tırnakların keratin yapısı vücuttaki değişikliklere göre tepki gösterir. Ayrıca bazı hastalıkların sonucunda tırnaklarda deformasyon ve şekil bozuklukları meydana geliyor. Bazı vitamin ve mineral eksikliklerinde ise tırnak renginde değişiklikler gözlenirken, tırnak üzerinde yatay ve dikey çizgiler de oluşur. Peki bu çizgiler ne anlama geliyor?

Tırnak Üzerindeki Çizgilerin Anlamı Nedir?

Tırnak Üzerinde Oluşan Çizgiler Ne Anlama Gelir?

Tırnaklarda oluşan değişikliklerin pek çok hastalığın habercisi olduğu söylenir. Vücutta gizli bulunan bazı hastalıklar belirtilerini tırnaklar yolu ile gösteriyor. Uzmanlar tarafından tırnakların mutlaka incelenmesi gerektiği söylenir.

Tırnakları yukarı doğru burun seviyesine kaldırın, yüz hizasından bir karış uzakta tutarak tırnaklara iyice bakın. Sağlıklı tırnakların pembe veya pembe beyaz renkli olması gerekir. Tırnaklarınızı incelediğinizde renginde matlık, çizgi çizgi görünüm veya farklı renkteki çizgiler bazı hastalıkların habercisi oluyor. Bu çizgilerin rengine göre hangi hastalığın varlığından haber verdiği anlaşılıyor.

Mavi renk; tırnaklarda mavimsi görünüm veya mavi çizgiler kandaki oksijen oranın azlığına işaret eder.

Yeşil renk; tırnaklarda yeşil renkli bir görüntü ise bakteriyel enfeksiyonun varlığını gösterir.

Kırmızı renk; tırnakların kırmızı renkte olması veya kırmızı çizgiler barındırması kalp kapağı enfeksiyonunu ifade eder.

Mat renk; vitamin eksikliğinin habercisidir.

Beyaz renk; hepatit veya karaciğer hastalıklarının belirtisi olabilir.

Koyu renk; tırnaklarda koyu renk ve çoğunlukla koyu renkli şeritler; konjestif kalp yetmezliği ve yaşlanmanın en önemli nedenidir.

Sadece farklılaşan tırnak rengi hastalıkların habercisi değildir. Tırnakların ince ve esnek yapılı olması gerekir. Tırnak dokusundaki değişiklikler de hastalıkları ifade eder.

Kalın tırnaklar; el ve ayak tırnaklarının kalınlaşması akciğer hastalıklarının sonucu olabilir. Ayrıca mantar enfeksiyonları sonucu tırnaklarda kalınlaşma görülür. Kalın tırnakların dolaşım problemleri, sedef veya tiroid hastalığının da bir belirtisi olduğu biliniyor.

Çukur tırnaklar; tırnaklarda bütün halde çukurluklar oluşması iç organlar ile ilgili hastalıkları ifade eder. Tırnakların çukurlaşması; aşırı su tutulması, demir eksikliği, karaciğerin aşırı demir tutması, hemakromatosiz hastalığı, kalp hastalığı ve hipotiroidize nedenidir.

Oyuk tırnaklar; tırnağın oyuklaşması çinko eksikliği, sedef hastalığı, konnektif doku bozukluğunun bir sonucu olabilir.

Çıkıntılı tırnaklar; demir eksikliği, artrit ve lupus sorunlarının en önemli belirtisi sayılabilir.

Kuru Tırnaklar; birçok mineralin eksikliğine işaret eder.

İnce tırnaklar; hormon seviyesinin düşük olduğunu gösterir.

Yumru tırnaklar; AIDS hastalığının göstergesidir.

Tırnak Üzerinde Oluşan Dikey Çizgiler Neyin İşaretidir?

Tırnak Üzerinde Oluşan Çizgiler Ne Anlama Gelir?

Tırnakların üzerinde dikey ve yatay çizgilenme çoğu sağlıklı insanda görülen problemlerden biridir. Bu görünüm genel olarak bir hastalığın habercisi değildir. Yaşlılığa bağlı olarak keratin yapısında kayıplar olan tırnaklar incelerek çizgili bir yapıya sahip olur. Bunun yanında manikür gibi güzellik yöntemlerinin yanlış uygulanması sonucu dikey çizgiler tırnaklarda görülebilir.

Tırnaklarda görülen dikey çizgiler kozmetik uygulamaları ile düzeltilir. Tırnaklarınızı günlük olarak tırnak nemlendiricileri, tırnak losyonları, vazelin veya zeytinyağı ile ovarsanız kısa sürede sağlıklı tırnaklara kavuşursunuz.

Tırnak Üzerinde Görülen Beyaz Çizgiler Neyin İşaretidir?

Tırnaklarda görülen beyaz çizgilerin yıllardır vitamin eksikliği ile ilişkilendirilmesinin doğru olmadığı doğrulandı. Böylece bir mit daha çürütülmüş oldu. Tırnaklardaki beyaz nokta şeklinde bazen de beyaz çizgilerin aslında vitaminsizlikten değil de, manikür veya başka sebepler sonucu tırnak içine giren hava kabarcıklarının neden olduğu belirlendi. Tırnaklardaki bu durumun sizi endişelendirmesin. Tırnak bakımından sonra yapılan nemlendirme işlemini atlamayın.

Bu sayede bu beyaz izlerden kolayca kurtulabilirsiniz. Ayrıca her gün tırnaklarınızı bakım kremleri ve losyonlar ile mutlaka koruyun. Kışın tırnakların soğuktan deforme olmasını engellemek için de mutlaka eldiven kullanın. Tırnaklarınıza özen gösterin. Vitamin ihtiyacınızı doğal meyve ve sebzelerden karşılayın ve tırnaklarda oluşan değişiklikleri takip ederek oluşması ihtimali olan hastalıklara karşı önlem alın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.