Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tırnak Yarası

Vücudumuzda tırnaklarımız en farklı dokularımızdan biridir. Sürekli yenilenmesi, sertliği ve kesilirken acı hissettirmemesi onları farklı kılar. Tırnaklarımız aynı zamanda özellikle kadınlarda güzellik anlayışının bir parçası olmuştur. Tırnaklarımıza gereken önemi vermeli ve temizliğini yapmalı, kesimini düzgün bir şekilde yapmalı ve dikkatli olmalıyız. Çünkü kadınlarda ve erkeklerde tırnak yaraları sıklıkla görülebilen yaralardan biridir.

Tırnak yarası genelde tırnakların kenar kısımlarında olan etli bölgelerde meydana gelir. Enfeksiyonu fazla ilerlemeden önce tedaviye başlandığı zaman genellikle tırnak çıkmaları ile sonuçlanmaz. Enfeksiyon ilerleyerek tırnak köklerini etkiler ise, tırnağın yerinden çıkmasına sebep olabilir. Ama yine de endişe edip canımızı sıkmaya gerek yoktur. Çıkan tırnağın altından sağlıklı olan tırnak kısa bir süre içinde yeniden çıkıp sağlıklı bir şekilde büyüyebilir. Fakat tabii ki tırnağın çıkması en son karşılaşacak durum olmalıdır. Bu evreye gelene kadar tırnak yarasına müdahale edilmelidir. Kendi çabalarımız ile müdahale edemezsek doktora gidip tedavi olmalıyız. Tırnak diyerek küçümsememeli ve vücudumuzdaki her bölge gibi oraya da gereken özen ve ilgiyi göstermeliyiz.

Tırnak Yarası Neden Olur?

Vücudumuzda dış dünya ile en çok temas halinde bulunan bölgemiz ellerimizdir. Bu sebeple de enfeksiyona en çok tırnaklarımızda rastlayabiliriz. Herhangi bir sebeple tahriş olmuş olan tırnak kenarlarımız enfeksiyon alıp ciddi şekildeki yaralara dönüşebilir. Oluşan bu ciddi yaralar hayatımızı olumsuz etkileyebilir. Hem görsel olarak bizi rahatsız eder hem de özellikle bir yere takıldığı zaman canımızı çok yakabilir.

Tırnak kenarlarımız en çok manikür ve pedikür yapılırken, temizlik yaparken çeşitli deterjanlar ile temas halinde bulunması sonucu oluşabilir. Günlük hayatta her işimizi ellerimiz ile gördüğümüzden dolayı daha pek çok sebep ile tırnaklarımız yara ve tahriş olabilir. Eğer ki fark edip hemen tedbir almazsak, tırnak yarasının içi iltihaplı ve çok can yakan bir yaraya dönüşme ihtimali vardır.

Tırnak Yarası Nasıl Geçer?

Tırnak yarası tıpkı diğer deri enfeksiyonlarındaki yaralar gibi içi iltihaplı olan yaralardır. Bazı yaraların içinde olan iltihap sıkılabilir incelikte olabilir ya da ucu açık olabilir. Bu durumda yara içindeki iltihap tamamı ile sıkılmalıdır ve doktorun vermiş olduğu antiseptik merhemler sürülmelidir. Yara üstüne mümkün oldukça su değmemesi gerekir. Bir günde üç kez bu krem uygulandığı zaman kısa süre sonrasında tırnak yarası tamamen iyileşebilir. Lakin çok canımız yanıyorsa ve iltihaplar çok kötü hale gelmiş ise iltihabı çok da fazla kurcalamadan doktora gitmeliyiz.

Şayet ki tırnak yarası dıştan sıkılamayacak derinlikte ise doktor krem ve yanında ağız yolu ile alınması gereken antibiyotikler verebilir. Antibiyotik kullanımı burada oluşan yaranın yok edilmesi için yeterli olabilir. Tırnak yarasının içinde olan iltihabın zorlanarak dışarı çıkarılmaya çalışılması yanlış bir işlemdir. Yaranın daha fazla büyüyüp tırnağa daha çok zarar vermesine sebep olunabilir.

Tırnak Yarası Nasıl Önlenir?

  • Tırnak yarasını önlememizin en iyi yollarından biri ellerimiz ve ayaklarımıza iyi bakmak olmalıdır. Manikür ve pedikür yapıldıktan sonra canımızın yandığı bölge var ise oraya hemen antiseptik olan kremler sürüp mümkün olduğu kadar sudan uzak tutmalıyız.
  • Güzel bir şekilde günlük ya da haftalık olarak el ve ayaklarımızın bakımını düzgün bir şekilde yaparsak tırnak yarası sorunları ile çok fazla karşılaşmayız. Özellikle tırnak keserken el tırnaklarımızı düz bir şekilde ve çok içten olmayacak şekilde kesip törpülersek tırnaklarımız daha hoş görünebilir ve yaraya da sebebiyet vermez.
  • El ya da ayak tırnaklarımız üzerinde biz farkında olmadan tahrişler meydana gelmiş ise, önce fazla su kullanımından, hele de, deterjanlı suyla olan temastan ellerimizi bir süre korumalıyız. Özellikle ev hanımları tahriş gücü yüksek olan temizlik deterjanları kullanarak ellerine zarar verirler. Bu deterjanlar yüksek miktarlarda kimyasal içerir. Bu yüzden mümkün oldukça bu tür kimyasallar ile yakın temastan uzak durmalıdırlar. Eğer kullanmak zorunda kalırlarsa ellerine eldiven takarak kullanmaları gerekir. Eller deterjan ile temas ettiğinde en fazla etkilenen yer tırnak uçlarında bulunan etler olur. Buralarda aynı bıçak kesiği gibi yarıklar meydana gelebilir. Böyle durumlar da çok can yakabilir ve tırnak yarası oluşumuna davet çıkarır.
  • Ayrıca enfeksiyon olmaması ve bunu önlemek için dezenfektan etkisini veren pomat kremleri el ve ayaklarımıza sürebiliriz. Diğer bir taraftan ise ellerimiz ve ayaklarımızın hijyenine önem vermemiz yeterli olabilir. Hijyen hem genel sağlığımız için önemlidir hem de tırnak bakımı için olmazsa olmaz şeylerden biridir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.